3 najczęstsze uzależnienia Polaków.- z jakimi nałogami się zmagamy?
Można powiedzieć, że uzależnienia to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Zmaga się z nimi znaczna większość społeczeństwa, a część nie jest nawet ich świadoma. Dzieje się tak dlatego, że uzależnić można się praktycznie od wszystkiego, a większość ludzi myśli, że to głównie alkohol i narkotyki są najczęstszym przedmiotem uzależnień. Nie jest to do końca prawda.
3 najczęstsze uzależnienia Polaków:
- Ktoś mógłby powiedzieć, że to alkoholizm jest na szczycie rankingu, jednak tak naprawdę aż 47% Polaków jest uzależnionych od pracy. Ten nałóg zalicza się do tzw. uzależnienia behawioralnego. Charakteryzuje się ono określonym zachowaniem – w tym wypadku pracą – które ma rozładować napięcie przez pobudzenie w mózgu ośrodka nagrody.
Osoby uciekające w wir pracy często chcą oderwać się od problemów np. rodzinnych. Ponadto pracujący poza wytyczonymi godzinami ludzie często są chwaleni i uznawani, co wiąże się ze wspomnianym już ośrodkiem nagrody.
- Na drugim miejscu znajduje się wspomniany już alkoholizm. Dotyczy on 26% Polaków, co wydaje się niewielkim odsetkiem na tle pracoholizmu. Ten rodzaj uzależnienia jest jednak dużo bardziej destrukcyjny. Dotyka on nie tylko zdrowia uzależnionego, ale też jego psychiki i najbliższego otoczenia.
Alkoholikowi oprócz ryzyka padaczki, zawału, raka czy śmierci grozi także depresja, zanik samoświadomości i utrata pracy i rodziny. Chęć sięgnięcia po alkohol oraz pokusy pojawiające się z każdej strony nie ułatwiają osobom uzależnionym wyjścia z nałogu, przez co często trwa on latami.
- Ta pozycja jest najbardziej chwiejna. Z roku na rok na tym miejscu pojawiają się inne uzależnienia. Dawniej był to zakupoholizm uwarunkowany wprowadzeniem zakupów online, które bardzo ułatwiły kupowanie i wydawanie pieniędzy.
Społeczeństwo przyzwyczaiło się już jednak do tej rzeczywistości i na miejsce zakupoholizmu weszło uzależnienie od relacji. Dotyczy ono 24% Polaków. Wiąże się z nim lęk przed samotnością i silne pragnienie posiadania towarzysza. Jest to nałóg, którego większość jest nieświadoma, więc dopiero z czasem wychodzi toksyczność relacji z uzależnionymi, od których później niestety ciężko jest się uwolnić.
Dlaczego to właśnie te uzależnienia są najczęstsze?
Odpowiedź jest prosta. Człowiek szuka ucieczki od trudów codzienności – może ją znaleźć albo w pracy, która zajmie większość życia, albo w alkoholu, który to życie diametralnie zmieni. Jeśli zaś chodzi o relacje, to w dzisiejszych czasach osoby same z wyboru są bardzo często wytykane przez społeczeństwo. Najbardziej widać to wśród młodzieży, a to właśnie w tym wieku człowiek uczy się żyć z drugim człowiekiem i budować z nim prawdziwe relacje. Jeśli więc nastolatek poczuje piętno odrzucenia, będzie on szukał zrozumienia za wszelką cenę, nawet u nieodpowiednich ludzi.
Nietypowe uzależnienia
W okresie nastoletnim czy w przypadku wchodzenia w dorosłość kreuje się najwięcej uzależnień. Mogą one być naprawdę nietypowe. Do tych coraz częstszych można zaliczyć:
- Siecioholizm– uzależnienie od Internetu, telefonu, komputera, mediów społecznościowych, itp.
- Ortoreksja – uzależnienie od zdrowego odżywiania.
- Dysmorfofobia – uzależnienie od zabiegów medycyny estetycznej.
- Tanoreksja – uzależnienie od opalenizny, poprawiania jakości skóry.
- Infoholizm – uzależnienie od gromadzenia informacji, śledzenia, wiadomości, serwisów plotkarskich itd.
Można zauważyć, że powyższe uzależnienia są wynikiem rozwoju cywilizacji, w której panuje ogólnodostępny Internet, moda na zdrowie, lifestyle oraz nacisk na piękno. Jeśli ludzie nie uświadomią sobie, że niektóre z dobrodziejstw cywilizacji mogą mieć na nas bardzo zły wpływ, wówczas te nałogi szybko pojawią się na szczycie powyższego rankingu.
Jak temu zapobiec?
Najważniejsze jest oczywiście uświadomienie sobie powagi sytuacji i sprawdzanie, czy aby na pewno nie jesteśmy uzależnieni. Można to zrobić na własną rękę, odstawiając na jakiś czas potencjalny przedmiot uzależnienia i obserwując własne reakcje.
Natomiast szybszym i bardziej skutecznym sposobem będzie wizyta w ośrodku uzależnień. Nie należy się jej bać, ponieważ pomoże ona nie tylko stwierdzić, czy aby na pewno jesteśmy uzależnieni, ale również jeśli jesteśmy w sidłach nałogu, to specjaliści pomogą nam jak najszybciej z niego wyjść.
Tak na przykład terapia uzależnień w Gdyni pozwala wyleczyć się z jakiegokolwiek uzależnienia, nie tylko tych popularnych. Warto więc szukać takich miejsc, by jak najszybciej zacząć pracę nad sobą i zapanować nad własnym życiem.