Bariery optyczne – czym są i gdzie sprawdzą się najlepiej?
Bariery optyczne znane są jeszcze pod kilkoma innymi nazwami, z którymi można się często spotkać, są to: kurtyny bezpieczeństwa, czujniki optyczne, czujniki fotoelektryczne oraz bramki optyczne. Bariera jest urządzeniem, spełniającym przede wszystkim rolę ochronną, a dokładniej gwarantuje bezpieczeństwo operatorowi maszyny.
Kurtyny bezpieczeństwa wykorzystuje się w różnych miejscach, najczęściej związanych z przemysłem, ponieważ umożliwiają kontrolę produkcji – a zwłaszcza wykrywanie na niej ruchów, nie tylko towarów, ale również ludzi. Bariery optyczne mogą posłużyć nawet jako urządzenie zliczające towary na linii produkcyjnej i sprawdzające ich wymiary.
Oprócz przemysłu, który jest zdecydowanie najpopularniejszym miejscem zastosowania kurtyn bezpieczeństwa, bariery te można spotkać w wagach automatycznych. Można tu wyróżnić wagi samochodowe. Kolejnym bardzo popularnym przykładem użycia barier optycznych jest zamontowanie ich w pobliżu drzwi – zarówno tych od pomieszczeń, jak i tych od samochodów. W takim przypadku bariery monitorują zamykanie drzwi i przestrzeń wokół tych drzwi.
Jak działają bariery optyczne?
Kurtynę bezpieczeństwa tworzą dwie części: nadajnik oraz odbiornik. Nadajnik odpowiada za wysłanie wiązki światła, która jest odbierana przez odbiornik. Oba elementy muszą być zamontowane w jednej linii – właściwie w dowolnej odległości. Bariery optyczne tworzą więc barierę świetlną, która ma celu zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa. Gdy wiązka światła zostanie przerwana, natychmiast uruchomi się alarm ostrzegawczy.
Zdarzają się sytuacje, w których do czujników optycznych należy zamontować wzmacniacze, które zapewnią lepsze połączenie. Dzieje się tak, gdy nadajnik i odbiornik znajdują się od siebie bardzo daleko. Bariery optyczne należy odpowiednio ustawić, dobierając parametry i uwzględniając przy tym maszynę, towar i oczywiście – operatorów.
Rodzaje barier optycznych
Można wyróżnić kilka rodzajów barier, które dopasowywane są do miejsc, w których mają być wykorzystywane. Różnią się one liczbą wiązek światła, zasięgiem, a także podatnością na ewentualne zakłócenia. Na rynku dostępne są bariery jednowiązkowe, które wykorzystuje się raczej w miejscach o dużej powierzchni, np. w magazynach. Innym kurtyn bezpieczeństwa są bariery wielowiązkowe – z łatwością wykrywające przedmioty o mniejszych wymiarach, z tego powodu ten rodzaj barier powinien być montowany np. na liniach produkcyjnych.
Wśród rodzajów barier optycznych można także takie, które powstają z myślą o konkretnym typie przedsiębiorstwa, np. inne bariery użyje się w przemyśle spożywczym, a inne w przemyśle motoryzacyjnym. Obecnie produkowane są takie czujniki optyczne, które są odporne na temperaturę, zapylenia czy środki chemiczne. Każdy rodzaj kurtyny bezpieczeństwa może się różnić konkretnymi parametrami. Warto dobrać taki wariant urządzenia, który jest akurat potrzebny. Konieczne jest zdecydowanie się na czas reakcji, stopień bezpieczeństwa, ilość promieni, zakres temperatury pracy, zasilanie, zasięg pola, strefę ochronną i ewentualne funkcje dodatkowe.
Zalety z wdrożenia barier optycznych
Główną zaletą ze stosowania barier optycznych jest to, że potrafią zapewnić bezpieczeństwo operatorom maszyn. To niepozorne urządzenie ogranicza wystąpienie w miejscu pracy nieszczęśliwych wypadków. Zapewnienie bezpieczniejszych warunków pracy wiąże się ze zwiększeniem tempa pracy oraz z polepszeniem jej jakości. Przydatne jest także to, że czujniki fotoelektryczne mają różną rozdzielczość, dzięki czemu można łatwo dopasować je do konkretnej maszyny.
Gdzie kupić sprawdzone bariery optyczne?
Bariery optyczne, jak widać, są znakomitym rodzajem urządzenia, które ułatwia pracę i zapewnia bezpieczeństwo. Znaczenie ma także to, z jakiego źródła pochodzą takie bariery. Szukając barier optycznych, warto zapoznać się z dystrybutorami, którzy są szczególnie polecani. W końcu sprawdzony dystrybutor na pewno posiada produkty o wysokiej jakości, które sprawdzają się w różnych warunkach. Jednym z bardziej znanych producentów, który cieszy się dobrymi opiniami wśród zainteresowanych barierami optycznymi, jest TIGER-POL.
Wybierając bariery, pochodzące z tej firmy, ma się pewność o ich zgodności z wymaganiami Unii Europejskiej. Można również zdecydować się na dodatkową usługę, jaką jest montaż barier optycznych. To wygodne rozwiązanie, które gwarantuje poprawne zamontowanie urządzenia. Specjaliści dostosują parametry do potrzeb przedsiębiorstwa i sprawdzą, czy wszystko przebiega prawidłowo.