Bramy dwuskrzydłowe w ogrodzeniu – jak wybrać je dobrze?
Bramy ogrodzeniowe są niezwykle ważne podczas montażu oraz projektowania ogrodzenia posesji choćby ze względu na rozmieszczenie skrzydeł otwierających wejście. Dodatkowo bramy wjazdowe, które są w pełni zautomatyzowane pełnią rolę ochronną dla mienia pod warunkiem zachowania podstawowych zasad dotyczących bezpieczeństwa i prawidłowego montażu zgodnie z zaleceniami profesjonalistów.
Bramy dwuskrzydłowe – czym się charakteryzują?
Bramy dwuskrzydłowe to rodzaj bramy wjazdowej, która składa się z dwóch zależnych lub niezależnych od siebie skrzydeł. Zazwyczaj są to bramy, których elementy otwierają się do wewnątrz posesji. Tego typu rozwiązanie potrzebuje jednak nieco więcej miejsca na posesji, ponieważ skrzydła ze względu na swoją długość będą potrzebować dużej powierzchni, aby całkowicie się otworzyć. Bramy dwuskrzydłowe mają możliwość otwierania się tylko w połowie, oznacza to, że użytkownik może otworzyć tylko jedno skrzydło w przypadku kiedy nie potrzebuje zbyt dużo miejsca. Warto wiedzieć, że bramy dwuskrzydłowe są równie popularne jak pozostałe ich rodzaje. Bramy ogrodzeniowe dwuskrzydłowe są nie tylko wysoce bezawaryjne, ale także nie drogie w montażu oraz eksploatacji.
Jak dobrać bramę dwuskrzydłową?
Podczas doboru oraz procesu projektowania ogrodzenia wraz z bramą wjazdową należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników. Przede wszystkim należy uwzględnić powierzchnię posesji na jakiej będzie znajdować się brama ogrodzeniowa. Jest to niezwykle ważne, ponieważ bramy dwuskrzydłowe potrzebują nieco więcej miejsca ze względu na szeroki promień otwarcia. Aby odpowiednio dobrać bramę dwuskrzydłową trzeba obliczyć jaki maksymalny promień może ona osiągać podczas otwarcia. Bramy ogrodzeniowe dwuskrzydłowe cechują się bezawaryjnością oraz bezpieczeństwem użytkowania, dzięki zamontowanym siłownikom najwyższej klasy.
Dwuskrzydłowa brama wjazdowa ma wielu zwolenników – jednak należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących jej montażu. Bramy tego typu umożliwiają swobodny wyjazd i wjazd na posesję tylko na podjeździe, które jest przygotowane odpowiednio pod względem wolnej powierzchni. Odnosząc się do warunków technicznych jakie powinny spełniać bramy dwuskrzydłowe – przede wszystkim dla wygody użytkownika brama nie może mieć mniejszej szerokości niż 2,4m, jednak zaleca się aby brama miała minimum 3m szerokości. Zgodnie z przepisami brama oraz furtka powinna mieć nie mniej niż 90cm oraz otwierać się w kierunku posesji użytkownika. Umiejscowienie bramy wjazdowej zapisane jest w planach miejscowych lub warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Warto jednak montować bramę w pewnej odległości około 1 metra od granicy działki. Pozwoli to zachować margines błędu oraz zachować miejsce na dodatkowe elementy ogrodzenia.
Zalety bram dwuskrzydłowych
Bramy uchylne wykonane są z solidnych materiałów, dlatego należy używać do ich montażu bardzo mocnych zawiasów, które będą w stanie utrzymać ciężar otwierającego się skrzydła. Montaż zbyt słabych zawiasów będzie skutkować ich wygięciem oraz przymusem wymiany na nowe. Spowoduje to także brak możliwości otwarcia bramy wjazdowej. Warto wiedzieć, że bramy uchylne są niemalże tak samo popularne jak bramy przesuwne. Bramy tego typu montuje się przede wszystkim na dużych posesjach, na których jest wystarczająco miejsca przeznaczonego do otwierania i zamykania się bramy. Dodatkowo warto zastanowić się nad montażem automatu do bramy wjazdowej z napędem, dzięki której korzystanie z całego systemu będzie wygodne i łatwe. Automatyka bram pozwala na zdalne otwieranie jej nawet z drugiego końca świata. Dodatkowe zabezpieczenia, które uniemożliwią włamanie się do systemu i otwarcie bramy przez niepowołane osoby zapewnią dodatkową ochronę, której w przypadku tradycyjnego otwierania bramy nie będzie.