search
top

Czego potrzebujesz otwierając wypożyczalnię samochodów?

Wypożyczalnie aut w Polsce to wciąż stosunkowo świeży biznes, którego wiele osób nie rozumie, zaś inni (lub ci sami) uważają, że to zbyt droga usługa skierowana wyłącznie do zamożnych osób. Czy tak naprawdę jest? Okazuje się, że niekoniecznie. Ile razy musiałeś na jeden dzień pojechać gdzieś daleko – np. 300 kilometrów od domu? Ile czasu ci to zajęło? Ile pieniędzy kosztował bilet? Jeśli pomnożymy te koszty przez wszystkie cztery osoby, które musiały np. kupić bilet na pociąg w obie strony – wyjdzie nam znaczna sumka. Jeśli wynajmiemy pojazd zapłacimy tylko od 120 do 150 złotych plus paliwo. Czy będzie taniej? Niemal z pewnością. Wypożyczalnie samochodów jak się okazuje mają wiele plusów, zaś ceny nie należą do tak zatrważających jak mogłoby się wydawać, co oznacza, że każda osoba może chociaż raz spróbować skorzystać z takiej usługi. Sprawdźmy jak wygląda biznes wypożyczania samochodów od strony zarządzającej nim.

Potrzebujesz aut i ubezpieczenia

Wypożyczalnia samochodów rzadko działa za gotówkę. Aby uchodzić za wypożyczalnie sprawną i godną polecenia, potrzeba nam co najmniej 20 samochodów. Z biegiem czasu i naszego rozwoju liczba ta może wzrosnąć. Zakładając, że do wypożyczalni zakupujemy pojazdy w klasie ekonomicznej, tylko niewiele różniące się od wersji podstawowych ale posiadające satysfakcjonującą liczbę dodatków takich jak klimatyzacja dwustrefowa, elektroniczne szyby, podgrzewane szyby itd. zapłacimy za jedno auto od 50 do 100 tysięcy złotych. Średnio zatem – 75 tysięcy. Mnożąc to przed 20 otrzymamy wynik…1,5 miliona złotych. Oznacza to, że otwarcie wypożyczalni samochodowej za gotówkę to zadanie nie tylko niełatwe, ale też po prostu kosztowne. Nie zapominajmy przecież, że auta to nie wszystko. Jeśli zatem skorzystamy z pomocy banku i weźmiemy je w leasing – zrobimy dobry interes. Później musimy pamiętać o dobrym ubezpieczeniu, której pokryje ewentualne straty w postaci fizycznych szkód – zgniecione błotniki, przebite koła, uszkodzona karoseria, rozbite szyby…lub zupełna destrukcja auta, co niestety – czasami się zdarza. Najczęściej jednak do żadnych uszkodzeń nie dochodzi, a jeśli tak są na tyle błahe, że często nie są naprawiane na bieżąco, zwłaszcza w przypadku aut dostawczych. Ubezpieczenie powinno dobrze pokrywać szkody oraz być skonstruowane tak, aby nam się opłacało.

Wynajmij samochód

Potrzebujesz placu oraz pracowników

Minimum 20 pojazdów to już pewność. Jeśli jednak chcemy mieć ich więcej – tym lepiej, pamiętajmy jednak, że początkowo możemy nie wypożyczać nawet połowy ich każdego dnia. Niezależnie od liczby naszych leasingowanych aut, musimy mieć gdzie je postawić. Najczęściej znajdują się na wolnym placu w takich miejscach jak okolice dworca, lotniska, centrów miasta itd. Czasami tylko znajdują się pod wiatami czy nawet w hali – gdzie ciepło i dobre warunki atmosferyczne pozwalają im dłużej pozostać sprawnymi. Wynajem placów to również comiesięczny koszt, jeśli plac jest nasz – wtedy jest lepiej, warto zatem szukać tanich miejsc, ale dobrze ulokowanych, najlepiej przy ruchliwych drogach. Poza placem, będziemy także potrzebować pracowników, muszą to być osoby potrafiące dobrze jeździć, znające podstawową budowę oraz wyposażenie aut, powinny porozumieć się w obcych językach oraz być komunikatywne. Zatrudniając pracowników do wypożyczalni warto też sprawdzić ich przeszłość.

top