search
top

Działki budowlane – jak wygląda procedura

Swój własny dom

Dzisiaj na pewno warto postawić na swoją własną nieruchomość. Tego rodzaju inwestycja zawsze będzie dla nas bardziej korzystna. Przede wszystkim nie opłaca nam się wynajmować domu czy mieszkania, gdyż koszt jest bardzo duży, podobny do raty kredytu, więc na pewno lepiej już mieszkać na swoim i płacić za nieruchomość, jakiej jesteśmy naprawdę właścicielami. Swój własny dom to wiele korzyści, więc na pewno warto postawić na taką inwestycję i postarać się zrealizować własne plany i marzenia. Często zastanawiamy się nad tym, czy wybrać dom czy może jednak mieszkanie.

Koszt działki budowlanej

Jeśli chodzi o mieszkanie, to na pewno zaletą przemawiającą za takim wyborem jest oczywiście to, że jest to znacznie mniejszy koszt niż w przypadku domu. Chodzi nie tylko o samą inwestycję początkową, ale także o miesięczne koszty utrzymania. Zazwyczaj wszystko zależy od tego, jakimi środkami finansowymi dysponujemy albo jaką mamy zdolność kredytową. Mieszkanie jest na pewno dobrym wyborem, ale dom jest jeszcze lepszy.

Zalety kupienia działki budowlanej

Komfort mieszkania w domu jest dużo wyższy. Trzeba jednak wiedzieć jak kupić działkę budowlaną, przejść przez wszystkie formalności związane z budową, a więc na przeprowadzkę będziemy musieli czekać dłużej niż w przypadku mieszkania. Mamy za to większą dowolność i doskonałą prywatność, inaczej niż w blokach wielorodzinnych. Dzisiaj budowa domu to ważne przedsięwzięcie i spora inwestycja, ale na pewno na taki krok warto się zdecydować. Na pewno należy przygotować swoje konkretny budżet – musimy uwzględnić koszt działki, koszt zlecenia projektu budowlanego, podpięcie niezbędnych mediów (jeśli nie jest to jeszcze zrobione), a także postawienie budynku w stanie surowym oraz wykończenie go. Do tego możemy dołożyć koszt budowy garażu czy zrealizowanie interesującego ogrodu. Wszystkie te koszty mogą być rzeczywiście wysokie, ale najważniejszym jest sama działka. Otrzymujemy ją na własność i po zakupie nie musimy nic na niej robić, dlatego postawienie domu nie jest konieczne tuż po zakupie. Możemy zaczekać z zebraniem odpowiedniej sumy. Działki to dobry pierwszy krok, jeśli chcemy kupić tanio w dobrym miejscu.

Lokalizacja działki budowlanej a jej cena

Budowa domu to przede wszystkim wybór odpowiedniej działki, jaka jest w takim momencie kluczowym elementem, więc nie można o tym zapomnieć. Dom i mieszkanie to na pewno doskonałe inwestycje, a wybór zależy w głównej mierze od naszych możliwości finansowych. Działka budowlana będzie kształtować się bardzo różnorodnie cenowo. Najtańsze znajdziemy oczywiście tam, gdzie jest niski popyt – mogą to być tereny niezamieszkałe, odległe, blisko fabryk, stref przemysłowych, zaniedbane. Działki budowlane przeciętnie jednak znajdują się tam, gdzie ludzie pragną się osiedlać – np. w małych miejscowościach, na obrzeżach miast lub na zupełnie nowych osiedlach w każdym dużym mieście. Lokalizacja ma znaczenie, im lepsza tym drożej. W dużym mieście, na nowym osiedlu, obok parków, dobrych dojazdowych dróg możemy zapłacić nawet ponad 300 tysięcy złotych, a to zaś koszt niewyobrażalny dla wielu Polaków.

top