search
top

Jak dobrze sprzedawać przez telefon?

Skuteczna sprzedaż przez telefon zależy od kwalifikacji pracownika. Prowadzenie telesprzedaży wcale nie należy do prostej sprawy, wymaga to nauki oraz zdobycia doświadczenia. Przecież nie chodzi tylko o indywidualną sprzedaż, taka praca musi być częścią dobrze zorganizowanej strategii. Istnieje kilka wskazań dla konsultantów telefonicznych, dzięki którym ich praca okazać się może przyjemniejsza i o wiele korzystniejsza.

Warunki dobrej pracy konsultanta telefonicznego

Wbrew pozorom w tej pracy liczą się także rzeczy bardzo podstawowe. Konsultant przed rozpoczęciem zmiany powinien przyszykować swoje stanowisko pracy tak, aby wpływało na jego właściwy nastrój. Pracownik, który ma blisko wszystko, czego potrzebuje lepiej pracuje i jest mniej zestresowany. Sama czynność szykowania sobie miejsca pracy nastroi cię na cały dzień rozmów. Powoli przygotujesz się i wejdziesz w rolę konsultanta telefonicznego.

Język Korzyści

Jak przekonują nas pracownicy IPT Call Center (http://iptcc.pl) aby podczas rozmowy telefonicznej z klientem jasno wygłosić korzyści z kupna danego produktu czy usługi. Konsultant powinien być pewien, że ta informacja dotarła do klienta. Łatwiej wygląda sprawa w przypadku prostej oferty, która można zwięźle wytłumaczyć. Prawdą jest, że im bardziej skomplikowana propozycja, tym szybciej klient staje się nieufny, wówczas sprzedaż skazana jest na niepowodzenie. Negatywne nastawienie trudno obejść. Dlatego, jeśli nasza oferta jest dość złożona i wymaga długich wyjaśnień, to należy objaśnić to w sposób możliwie jak najprostszy.

Jeśli masz do zaoferowania więcej niż jeden produkt czy usługę, to pod żadnym pozorem nie prezentuj wszystkich możliwości. Zbyt duży wybór może zepsuć całą sprzedaż. Zaleca się zacząć od krótkiej wstępnej rozmowy, aby dowiedzieć się, czego dany konsument szuka i oczekuje, wówczas można wybrać konkretne oferty z naszej listy i tylko je zaprezentować. Taki system sprawdza się o wiele bardziej, przynosi większe korzyści, a klient szybciej dostaje to, czego potrzebuje.

Ustalenie celu – podstawa sukcesu

Bardzo ważnym warunkiem dobrej pracy w telesprzedaży jest ustalenie celu. Każda kampania i system sprzedaży ma swoje indywidualne ambicje, biorąc je pod uwagę należy jeszcze przed rozpoczęciem pracy, zadać sobie pytanie: Na czym zależy mi najbardziej podczas rozmowy? Co chcę uzyskać? Co jest moim celem głównym? Na czym postanawiam się skupić? Odpowiedzi ułatwią pracę oraz sprawią, że jej rezultaty będą bardziej satysfakcjonujące. Zdawanie sobie jasno sprawy, na czym nam zależy, ułatwia kierowanie w tę stronę naszych działań. Szybciej i dokładniej widzimy, czemu np. nie wychodzi nam tak, jak chcemy i dlaczego tak się dzieje.

Sprzedaż telefoniczna to wciąż niezwykle dochodowy sposób pozyskiwania nowych klientów

Jedna z najważniejszej kwestii, to sposób prowadzenia rozmowy. Nie można powtarzać sucho z góry ustalonego schematu do każdego klienta, ponieważ on to czuje od razu i zaczyna być nieufny lub nie pozwala nam dokończyć. Ważna jest kreatywność i indywidualne podejście do każdego konsumenta. Do tego nie potrzeba, nie wiadomo czego, należy tylko słuchać i odpowiadać zgodnie z charakterem odbiorcy. Ważne jest przy tym, aby mieć w jednym palcu wszystkie kwestie teoretyczne odnoszące się do aktualnej sprzedaży. Klient musi czuć, że wiemy, co sprzedajemy, musi widzieć w nas specjalistów. W końcu ma dla nas poświęcić swój czas, nie zrobi tego, jeśli nie będzie nam ufał.

Sprzedaż produktu czy usługi zależy od wielu czynników. Jeśli klient miał już wcześniej do czynienia z firmą, która stoi za ofertą, to bardzo wiele zależy od jego aktualnego nastawienia wobec tej marki. Klienci po złych doświadczeniach rzadko dają się przekonać na kolejną próbę. Sprzedaż telefoniczna to praca wymagająca ciągłego podnoszenia kwalifikacji, samodzielnego badania rynku oraz prób dotarcia do różnych konsumentów. Istnieje wiele książek i poradników na temat sprzedaży telefonicznej. Ponad wszystko najważniejsze podstawowe cechy dobrego pracownika to chęć do pracy twórczej i dużo motywacji.

 

top