search
top

Jak motywować pracowników do rozwoju zawodowego?

Zaangażowanie pracowników w obowiązki służbowe i własny rozwój zawodowy to jeden z ważniejszych fundamentów sukcesu każdej firmy. O ile przedsiębiorstwo może przetrwać bazując na pracownikach, którzy wykonują jedynie swoje obowiązki i nie interesują się jakimkolwiek rozwojem, z czasem ludzie zaczną nudzić się pracą i nie przykładać tak wielkiej wagi do jej perfekcyjnego wykonywania. Gdy rozwija się pracownik, rozwija się też firma. Jak jednak motywować pracowników do rozwoju zawodowego?

Nagrody materialne

Jedną z najbardziej oczywistych odpowiedzi na pytanie o to co motywuje pracowników zdają się być pieniądze. Wyższe wynagrodzenie, premie, awanse – pracownik, który widzi na końcu swojej drogi nagrodę będzie zmotywowany do tego, by wykonać swoją pracę jak najlepiej. Firmy, którym zależy na podniesieniu pewnych wyników czy osiągnięciu konkretnych celów organizują pracownicze konkursy, wprowadzając do pracy element rywalizacji o nagrody. Choć sposób ten sprawdza się, w szerokiej perspektywie nie jest najlepszym motywatorem do kompletnego rozwoju zawodowego. Nagroda pieniężna czy materialna nie jest długoterminowa i najczęściej w żaden sposób nie kształtuje wiedzy, doświadczenia czy zaangażowania pracownika. Działa tylko wtedy, gdy nagroda jest w zasięgu i przestaje mieć znaczenie, gdy nagroda zdaje się nie do osiągnięcia.

szkolenie firmowe

Szkolenia dla pracowników

Zupełnym przeciwieństwem nagród materialnych, a dla wielu pracowników częstym demotywatorem są szkolenia dla pracowników. Te jednak niosą za sobą znacznie większą wartość rozwojową, pozwalając pracownikom poszerzać swoją wiedzę i zainteresowania w branży oraz podejmować nowe wyzwania zawodowe dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniu. Co zrobić, by szkolenia przynosiły oczekiwany efekt i były motywacją do rozwoju? Przede wszystkim zachęcać do nich, a nie przymuszać. Są oczywiście sytuacje, w których określone szkolenia są obowiązkowe, ale warto pamiętać także o tworzeniu tych rozwojowych, dla pracowników zainteresowanych poszerzaniem swoich kompetencji.

Dobrym pomysłem na wykorzystanie szkoleń w ramach motywacji do rozwoju zawodowego jest łączenie ich ze wspomnianymi wcześniej nagrodami materialnymi. Pracownik, który wiedząc że odbyte szkolenie może przynieść mu dodatkową premię za osiągnięcie nowych umiejętności czy awans i szansę wejścia na wyższy szczebel kariery będzie chciał w nim uczestniczyć i przyłoży większą wagę do korzyści niematerialnych, jakie może mu przynieść szkolenie. Reguła wynagradzania za szkolenia nie powinna być stosowana zawsze, ale może być ciekawym dodatkiem motywacyjnym.

Konstruktywna krytyka i wsparcie

Dobry lider nagradza swój zespół za sukcesy, ale potrafi też zastosować konstruktywną krytykę tam, gdzie to konieczne. Idea nie polega na wytykaniu błędów – błędy są naturalnym elementem pracy. Dobry lider powinien jednak odpowiednio reagować na błędy swoich pracowników i umiejętnie je komentować, tak by pracownik poczuł się zmotywowany do poprawy a nie unikał błędów wyłącznie ze strachu przed kolejną reprymendą czy nawet spotykaną niekiedy groźbą utraty posady. Pracownik, który otrzymuje konstruktywną krytykę i wie, że może liczyć na pomoc ze strony swojego lidera będzie chętniej przykładał się do wprowadzania poprawek i doskonalenia swoich projektów, a co za tym idzie, rozwoju zawodowego i rozwoju firmy.

Poruszając temat krytyki warto zauważyć też jak bardzo na motywację pracowników wpływa wsparcie. W każdej firmie zadania przydzielane są do konkretnych osób, które będą za nie odpowiedzialne. Pracownik nie może jednak czuć, że zostaje z zadaniami zupełnie sam – nawet jeśli posiada doświadczenie i wiedzę niezbędne do jego wykonania, brak możliwości skonsultowania swoich pomysłów z liderem i zasięgnięcia jego pomocy i wsparcia może odbić się negatywnie na przyszłych projektach. Współpraca jest jednym z elementów budujących sukces i ważne jest, by w tę współpracę włączał się nie tylko cały zespół pracowników, ale i jego liderzy.

Motywowanie pracowników przez pozytywne reakcje, konstruktywną krytykę, pomoc, wsparcie i nagradzanie wysiłków opłaca się nie tylko z osobistego punktu widzenia. Rozwijający się pracownik to także rozwijająca się firma – jeśli pracownik w trakcie rozwoju zbuduje pozytywną relację z firmą, nie zostawi jej przy pierwszej okazji tylko dlatego, że jego kompetencje są wyższe i może sobie na to pozwolić.

top