Jak pozbyć się elektrośmieci?
Czy to kupując nową pralkę, lodówkę, komputer, laptopa, suszarkę, czy też sprzęt na wyposażenie firmy, trzeba pamiętać, że zakup nowego sprzętu wiąże się z obowiązkiem prawidłowej utylizacji sprzętu zużytego.
Elektrośmieci nie wyrzucamy do pojemnika z odpadami zmieszanymi, niezależnie od tego czy będzie to mała ładowarka do telefonu, żarówka LED-owa czy pralka, która szybko padnie łupem osiedlowych złomiarzy. Elektrośmieci utylizuje się tylko i wyłącznie w dedykowanych do tego punktach specjalizujących się w bezpiecznym zbiorze elektrośmieci. Dlaczego to ważne i jak pozbyć się starego sprzętu z domu lub firmy?
Czym właściwie są elektrośmieci?
Elektrośmieci to nic innego, jak zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, które możemy spotkać w każdym domu. Do ich grona zaliczamy zarówno duże sprzęty AGD, w tym pralki, lodówki, piekarniki czy zmywarki, komputery i telewizory, jak i mniejsze sprzęty pokroju smartfonów, tabletów, ekspresów do kawy, suszarek, wag łazienkowych czy dziecięcych zabawek zdalnie sterowanych. Elektrośmieci to wszystkie sprzęty, których w domu już nie używamy – nie tylko te zepsute i niedziałające, ale i te sprawne, które niektórzy decydują się wystawić pod śmietnik „bo ktoś sobie weźmie”. Od stycznia 2016 r. obowiązuje w Polsce ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która nakazuje recykling wszystkich tego typu odpadów, bez względu na ich stan techniczny. Co ważne, elektrośmieci pod żadnym pozorem nie rozbieramy w domu, by co cięższe części wynieść na złom. Oddajemy je do utylizacji w całości, bo podobnie jak za ich wyrzucanie do zwykłego pojemnika, za rozbiórkę i potencjalne zagrożenie dla środowiska możemy zostać ukarani.
Dlaczego nie wrzucać elektrośmieci do śmieci zmieszanych?
To dość często pojawiające się pytanie ma oczywistą odpowiedź – śmieci trafiające do odpadów zmieszanych są mielone i przetwarzane jeszcze zanim trafią do selekcji i jeśli wśród nich znajdą się elektrośmieci, wiele trujących dla środowiska i człowieka substancji chemicznych może niepostrzeżenie przedostać się na zewnątrz. Z tego samego powodu elektrośmieci nie wynosimy na dzikie wysypiska lub na pole – nie rozłożą się one, a jedynie zanieczyszczą środowisko. W polskim prawie przewiduje się kary grzywny dla osób pozbywających się elektrośmieci w sposób nieprawidłowy – od 500 do 5000 zł, nawet przy pozbyciu się jednego sprzętu z domowego wyposażenia.
Ryzyko związane z wyrzucaniem elektrośmieci w sposób nieprawidłowy to nie tylko kary finansowe. Każdy musi zdawać sobie sprawę, że to, z czego wykonywana jest elektronika, nie zawsze jest bezpieczne dla człowieka i środowiska, i jeśli do niego trafi, będzie powodowało skażenie gleby, wody i powietrza, które z czasem trafią ponownie do nas. Zatruwamy siebie i zatruwamy środowisko, bo nie mamy chęci jechać do specjalnego punktu odbioru elektrośmieci. To przecież nie takie trudne!
Jak pozbyć się elektrośmieci z domu lub firmy?
Niezależnie od ilości elektrośmieci jakie chcesz oddać do utylizacji, zawsze znajdzie się sposób, by pozbyć się ich we właściwy i bezpieczny sposób. W przypadku sprzętów AGD i RTV, wiele z nich odbierają sklepy, w których kupujemy nowy sprzęt. Ich możliwości ograniczają się co prawda do odbioru jednej lodówki za jedną sprzedaną lodówkę, ale dla użytkowników domowych to najlepszy sposób, by nie gromadzić elektrośmieci w domu. Jeśli mamy ich zapas, musimy samodzielnie oddać resztę do punktu utylizacji, PSZOK lub firmy zajmującej się odbiorem, wywozem i prawidłową utylizacją elektrośmieci.
Te ostatnie, widząc zapotrzebowanie na rynku, często współpracują na podstawie umów z firmami, które regularnie pozbywają się elektrośmieci i potrzebują niezawodnego sposobu na ich legalną utylizację. Firmy takie odbierają sprzęt bezpośrednio z siedziby firmy, tak by pozbywanie się elektrośmieci było proste, szybkie i niekłopotliwe dla żadnej ze stron.