Jak przenieść biznes do internetu?
Obecność w Internecie to obecnie dla wielu firm nie tylko element strategii marketingowej, ale i podstawa działalności przynosząca realne zyski.
W dobie pandemii koronawirusa wiele biznesów przeniosło się do sieci, by oferować swoje produkty klientom bez konieczności zapraszania ich do sklepów i biur stacjonarnych. Przeniesienie biznesu do sieci nie jest jednak zadaniem prostym – aby odnieść sukces, warto od początku zadbać o kilka kluczowych elementów. Które z nich odegrają największą rolę?
Strona internetowa podstawą biznesu w sieci
Bez względu na to, czy chcesz wykorzystać Internet jako narzędzie do promocji swojej marki czy miejsce, w którym ulokujesz swoją działalność, dobrze przygotowana strona internetowa to podstawa. Strona może być wizytówką firmy, sposobem na prezentację oferty, miejscem dokonywania rezerwacji czy wreszcie sklepem internetowym, dzięki któremu zwiększysz zyski ze sprzedaży. Ważne, by została przygotowana zgodnie ze standardami UX, była czytelna dla użytkowników i reprezentowała sobą wartości i jakość stojącą za produktami Twojej firmy.
Słaba firmowa strona internetowa stworzona wyłącznie na potrzeby obecności w Internecie nie ma dziś sensu. Jedynie zaangażowanie w jej tworzenie i prowadzenie pozwoli wybić się na tle konkurencji.
Zanim wejdziesz do sieci z firmową stroną internetową, sprawdź co robi konkurencja. Przeprowadzenie własnego audytu nie tylko da obraz działań, w jakie należy inwestować, ale i pomysły tego jak niektóre elementy można zrobić lepiej. Strona Twojej marki powinna się wyróżniać, być unikalna, oferować czytelnikowi realną wartość i zachęcać go do skorzystania z oferty. Na taki efekt wpłynie wiele czynników i elementów, które zostaną na stronie zawarte.
Najważniejsze elementy firmowej strony internetowej
Najprostsza strona internetowa dla firm może opierać się o schemat one page i zamiast kolejnych podstron prezentujących ofertę, historię marki czy referencje skupiać wszystkie informacje w obrębie jednej strony głównej podzielonej na bloki informacji. Forma taka sprawdzi się przy stronach-wizytówkach, które nie będą wykorzystywane jako sklep, a jedynie element budowania wizerunku marki w sieci. Tym, którzy przewidują jednak możliwość rozwoju swojej strony w przyszłości i firmom chcącym od razu wystartować z rozbudowaną treścią polecamy strony multipage, z wieloma podstronami zbudowanymi wokół prostej, czytelnej, reprezentującej markę strony głównej.
Wśród elementów, które powinny znaleźć się na stronie firmowej ważne będą m.in.:
- zakładka „O nas”, która opowie o tym czym zajmuje się firma, przedstawi krótko jej historię i wyróżni wartości, na jakich firma opiera swoją działalność i relację z klientami. Im dłuższa historia firmy na rynku, tym bardziej można zakładkę „O nas” rozbudować – ciekawe grafy, fotografie i osie czasu to elementy wizualne, które z pewnością zainteresują czytelnika.
- Bez względu na to, czy strona jest jedynie wirtualną wizytówką, internetowym katalogiem produktów czy w pełni funkcjonalnym sklepem, oferta marki musi być na niej odpowiednio zaprezentowana.
- Potencjalny klient musi mieć możliwość skontaktowania się z firmą z poziomu strony internetowej. Współcześnie oprócz informacji o adresie siedziby czy numerze telefonu warto dodać kanały kontaktu poprzez media społecznościowe, formularze kontaktowe oraz funkcję czatu bezpośrednio na stronie.
Zależnie od branży, rodzaju działalności, oferty czy specjalizacji firmy, na stronie mogą pojawić się referencje, social proof, czyli opinie klientów, galeria realizacji oraz blogi, poradniki i aktualności pozwalające na regularną publikację treści, promowanie oferty marki i budowanie relacji z klientem.
Biznes w Internecie jak media społecznościowe
Rozmawiając o budowaniu biznesu w sieci trudno pominąć media społecznościowe i rolę, jaką odgrywają w życiu współczesnego człowieka. Korzystają z nich niemalże wszystkie grupy społeczne i wiekowe, co z perspektywy firm daje dostęp do dużej liczby odbiorców. Ważne, by media społecznościowe były dla firmy przedłużeniem działalności w sieci – strona to podstawa, a social media kanał komunikacyjny, sposób na prezentację portfolio i szansa na promocję w różnych grupach docelowych.
Kluczowym elementem prowadzenia biznesu w sieci jest regularna aktualizacja treści. Czy to w mediach społecznościowych z pomocą publikacji nowych postów, czy na podstronie poradnikowej/aktualności na stronie internetowej, Twoi odbiorcy muszą wiedzieć że firma nie jest martwym bytem w sieci a stale rozwijającą się, nastawioną na kontakt i budowanie relacji nowoczesną firmą. Jeśli nie wiesz w jaki sposób zbudować taką prezencję w sieci, postaw na pomoc profesjonalistów – pierwsze wrażenie na odbiorcach można wywrzeć tylko raz.