search
top

Jak tanio wybudować dom?

Budowa domu jednorodzinnego wiąże się również z pewnymi kosztami, które nierzadko przekraczają zgromadzone oszczędności niejednego z nas. W takim przypadku najlepiej więc udać się do banku po odpowiedni kredyt. Udzielenie takiej bankowej pożyczki budowlanej wiąże się jednak z przedstawieniem wymaganych zaświadczeń i dokumentów. Nie każdy jednak chętny jest do podejmowania długoletnich zobowiązań finansowych. 

Koszt budowy

Niezwykle trudno określić całkowity koszt budowy domu przed jej rozpoczęciem. Wiąże się to między innymi ze skomplikowanym procesem budowy, którego poszczególne etapy niejednokrotnie bywają niemożliwe do oszacowania. W takich sytuacjach najlepiej sporządzić stosowny kosztorys. Jest to nic innego jak obliczenie przewidywanych wydatków związanych z wykonywaniem poszczególnych prac budowlanych. Istnieje kilka rodzajów kosztorysów np. inwestorski, ofertowy „ślepy” i powykonawczy.

Dom bez pozwolenia

Koszt budowy domu to nie tylko wybudowanie samego budynku, niekiedy wliczany jest również koszt działki, która często jest kupowana bezpośrednio przez budową domu. Logiczne więc, że im większa działka, tym większy dom, natomiast wzrasta wtedy także cena danej działki. Rozwiązaniem w sytuacji, kiedy pozyskanie kredytu nie jest brane pod uwagę, fundusze nie są znaczne, a duży metraż domu nie jest priorytetem będzie wybudowanie tzw. domu na zgłoszenie. Docelowo powierzchnia budynku nie powinna przekraczać 35m2, co jednocześnie sprawia iż zakupiona działka nie musi być znacznych rozmiarów. Dodatkową korzyścią jest fakt iż do wybudowania takiego lokum mieszkalnego nie jest konieczne pozwolenie na budowę co ułatwia podjęcie decyzji, dla tych, których ilość tzw. „papierkowej roboty” względem dokumentacji skutecznie odstrasza.

mały dom

Rozwiązaniem, aby dom na małym metrażu był funkcjonalny, będzie przygotowanie odpowiedniego projektu dostosowanego w pełni pod przyszłych lokatorów. Warto przemyśleć układ pomieszczeń, aby były w pełni komfortowe dla mieszkańców, a jednocześnie, by mała powierzchnia nie była przeszkodą dla wygody. Kolejnym ułatwieniem, o którym warto pomyśleć jest pomalowanie pomieszczeń na jasne kolory, które sprawią iż przestrzeń stanie się optycznie bardziej przestronna, a to z kolei ułatwi jej aranżację z możliwością uniknięcia przesytu.

Decydując się na dom 35m2 z poddaszem ma szansę spełnić się marzenie wielu osób pragnących posiadać swój własny kąt z kawałkiem ogródka pod uprawy czy do odpoczynku. Warto zauważyć iż budowa takiego domu bez pozwolenia całorocznego to znaczna oszczędność, bowiem realizacja inwestycji bez wliczonych kosztów firmy budowlanej to około 60 000 tysięcy złotych, a także koszt działki będzie znacznie mniejszy. Warto więc rozważyć tę opcję.

top