Jak zapewnić dobrą wentylację powietrza w biurze?
Każde miejsce pracy powinno spełniać określone warunki. Jest to ważne, ponieważ w sprzyjających warunkach pracownikom będzie się po prostu lepiej pracować, a szczególnie kiedy spędzają w pracy wiele godzin. Jedną z najbardziej podstawowych potrzeb jest dobra jakość powietrza. Duszne i źle wywietrzone biura szkodzą zdrowiu. Pracownik w takim pomieszczeniu łatwo może nabawić się bólu głowy i mieć problemy z koncentracją. Rozwiązaniem tego kłopotu jest zamontowanie porządnej wentylacji, która polepszy komfort i wydajność pracy.
Decyzja o wyborze rodzaju wentylacji powinna być uzasadniona wielkością pomieszczania, liczbą pracowników, którzy przebywają w biurze, oraz liczbą sprzętów, które oddają ciepło. Pracodawca musi kontrolować, czy wentylacja działa dobrze – czy nie powoduje przegrzania lub wyziębienia, czy wszystko działa sprawnie i nie dojdzie do awarii.
Filtr kieszeniowy do biura
Świeże powietrze, które wprowadza się do biura, powinno zostać oczyszczone. Jednym ze sposobów może być wykorzystanie filtra kieszeniowego. Umieszcza się go w wentylacji mechanicznej (która sprawdza się świetnie w biurach i budynkach przemysłowych), a konkretniej w kanale wentylacyjnym.
Czym są i jak działają filtry kieszeniowe?
Filtry kieszeniowe po zamontowaniu układają się w charakterystyczne kieszenie. Włókna filtrujące mogą być szklane lub syntetyczne. Jeżeli mają znaleźć się w biurze, to wystarczą tylko te syntetyczne. Filtry są dostępne w różnych rozmiarach, oczywiście istnieje też możliwość złożenia zamówienia na specjalne wymiary. Dodatkowo filtry różnią się ramą, w której są montowane. Rama może być zrobiona z tworzywa sztucznego albo z ocynkowanej blachy. W przypadku tej drugiej opcji wybiera się pewną trwałość oraz odporność na korozję. Natomiast przy wyborze ramy z tworzywa sztucznego, kieszenie filtra wzmacniane są specjalnymi profilami. Filtry kieszeniowe mogą posiadać jedną lub nawet kilkanaście kieszeni, a niektóre rodzaje są dodatkowo odporne na wysokie temperatury. Sprawdzą się zarówno w wentylacji mechanicznej, jak i w klimatyzacji.
Warto zaznaczyć, że filtry kieszeniowe można wykorzystać na dwa sposoby:
- do oczyszczania pierwszego stopnia (wstępnego), czyli takiego, które wyłapuje największe zanieczyszczenia. Filtr umieszcza się przy wlocie wentylacji.
- do oczyszczania drugiego stopnia (dokładnego), polegającego na wychwyceniu pyłów i drobnoustrojów.
Zalety filtrów kieszeniowych
Filtry kieszeniowe w systemie wentylacyjnym to jedno z lepszych rozwiązań. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że są uniwersalne, filtrują powietrze z różnych zanieczyszczeń. Dzięki swojej kieszeniowej formie zwiększają powierzchnię, na której osiadają pyłki. Są też bardzo chłonne, dobrze wyłapują zanieczyszczenia, dzięki czemu przez długi czas dbają o czyste powietrze. Niektóre filtry umożliwiają też wychwytywanie bakterii i zarodników. Sprawdzą się w każdym układzie wentylacyjnym. Kolejną istotną zaletą jest to, że są jednocześnie energooszczędne i rzadko kiedy ulegają awarii. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby je wymieniać. Najlepiej jeżeli będzie się to robić co pół roku. Utylizacja filtrów jest łatwa, bo wykonane są z mieszanki włókien syntetycznych. Instalacją wentylacji z filtrami kieszeniowymi zajmują się specjaliści, ale dużym plusem jest łatwość przy montowaniu.
Filtr kieszeniowy świetnie sprawdzi się na małej powierzchni biura, zneutralizuje też ewentualne nieprzyjemne zapachy i zapewni pracownikom powietrze wysokiej jakości oraz dobre warunki pracy. Zadbanie o zdrowie swoich pracowników to istotna kwestia, którą pracodawca powinien mieć zawsze na uwadze. Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy chętnie pomogą w wyborze odpowiedniego produktu.