search
top

Jak zdobyć uprawnienia SEP?

Obecnie w większości państw w Europie oraz na świecie, a także w naszym kraju w Polsce panuje bezrobocie niestety na wysokim poziomie. W związku z tym każda osoba młoda powinna szukać pewnych niszy na rynku. Gdy takową znajdzie powinien się w danej branży kształcić. Pozwoli to danej osobie łatwiej znaleźć pracę niż po obleganych kierunkach takich jak na przykład politologia czy psychologia. Obecnie brakuje osób po szkołach zawodowych oraz po technikum. Czyli młodych ludzi specjalizujących się w danym zawodzie. W ostatnim czasie panuje powszechne przekonanie, że każda młoda osoba powinna skończyć studia wyższe. Niektórzy rodzice mają chore ambicje.

Uprawnienia SEP w praktyce

Wysyłają swoje dzieci na studia, mimo że one daną dziedziną w ogóle się nie interesują. Jest to niezbyt mądre. Czy nie lepiej być dobrze wykształconym elektrykiem czy mechanikiem samochodowym niż bezrobotnym politologiem? Oczywiście, że tak. Obecnie elektrycy zarabiają zdecydowanie więcej niż pracownicy biurowi. Jednak by zarabiać konkretne pieniądze jako elektryk musimy mieć odpowiednie uprawnienia. Kwalifikacje zawodowe przeznaczone dla elektryków są nazywane potocznie uprawnianiami SEP. Może je tak naprawdę zdobyć każdy. Należy jednak wykazać się wiedzą na odpowiednim poziomie. Osoby, które chcą przystąpić do egzaminu i zdobyć uprawnienia SEP powinny znać podstawowe prawa elektrotechniki. Także wiedza na temat utrzymania, wykonania i eksploatowania instalacji elektrycznej i urządzeń jest niezbędna. Nie można tak po prostu przystąpić do egzaminu. Przez egzaminem oraz aby przygotować się odpowiednio do niego powinni zapisać się na specjalny kurs przygotowawczy. Takowe kursy znajdziemy w szkołach, zakładach pracy czy w stowarzyszeniach technicznych.

Kiedy potrzebujemy SEP

sep

To głównie te instytucje organizują takowe kursy przygotowawcze. Gdy czujemy się już odpowiednio przygotowani możemy zapisać się na egzamin. Gdzie możemy zapisać się na egzamin oraz gdzie możemy do niego przystąpić? Możemy do egzaminu przystąpić u przedsiębiorcy, który zatrudnia co najmniej 200 osób wykonujących te prace. Stowarzyszenia naukowo-techniczne także są dobrym miejscem do zapisania się na egzamin. Jeśli chodzi o koszty egzaminu to wynoszą one wysokość 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę pracowników, która obowiązuje w dniu złożenia wniosku. Jest to tylko i wyłącznie opłata za egzamin. Opłatę dodatkową należy uiścić za kurs przygotowawczy. Gdy egzamin zostanie przez nas zdany Komisja ma czternaście dni na wydanie świadectwa kwalifikacyjnego. Gdy świadectwo mamy w ręku możemy spokojnie poszukać pracy jako elektryk. Do życiorysu możemy dopisać informację o posiadaniu uprawnień SEP. Uprawnienia SEP w branży elektrycznej są bardzo pożądane. Bez nich w tej branży nie mamy szans zarabiania dużych pieniędzy. Pracodawca wybierając kandydata na elektryka w pierwszej kolejności wybierze te zgłoszenia, w których kandydat będzie posiadał właśnie uprawnienia SEP. W branży tej jak najbardziej warto uzyskać uprawnienia SEP.

top