search
top

Jaką wybrać metodę likwidacji szkód z OC?

Znajomość swoich praw zawsze jest w cenie. Szczególnie gdy chodzi o sprawy finansowe. Odszkodowanie OC zawsze było tematem wielu dyskusji i gorących debat na wszelkiego rodzaju forach internetowych. Bardzo często spotkać można się tam z zarzutami, że firmy ubezpieczeniowe lubią zaniżać odszkodowania. Kierowcy, którzy ponieśli szkody w wyniku kolizji, która nie była ich winą narzekają, że częstokroć muszą dopłacać z własnej kieszeni za likwidację szkód.

Większość tych zarzutów wynika jednak z niezrozumienia zasad dotyczących ustalanie wysokości odszkodowania – warto poznać swoje prawa i uważnie sprawdzić jak wygląda cała sprawa w praktyce. W przypadku odszkodowania OC bowiem to od poszkodowanego głównie zależy cały proces oraz miejsce i cena likwidacji szkód.

Odszkodowanie OC

Prawa osoby poszkodowanej do odszkodowania

Osoba poszkodowana w wypadku drogowym ma prawo do odszkodowania z polisy sprawcy. Jest to regulowane przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ustawa ta mówi, że: „„naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej”. Oznacza to, że firma ubezpieczeniowa sprawcy powinna albo wypłacić gotówkę pokrywające naprawy, albo naprawić uszkodzony pojazd. Która opcja jest w praktyce korzystniejsza?

Co można negocjować w procesie przyznawania kwoty odszkodowania?

Kosztorys ubezpieczeń OC opiera się głównie na katalogach części oraz przelicznikach roboczogodzin potrzebnych do dokonania naprawy. W pierwszej kolejności zatem ubezpieczyciel zaproponuje wysokość odszkodowania OC w oparciu o najniższe możliwe ceny. Jednak ważne jest to, ze poszkodowany wcale nie musi zgodzić się na taką sumę. Jeżeli zaproponowana kwota pokryje jedynie najtańsze zamienniki, które mogą obniżyć wartość lub sprawność pojazdu, to właściciel może zarządzać uwzględnienia cen części oryginalnych. O tym, że wolno negocjować te sprawy wie jednak niewielu kierowców.

Inną metodą likwidowania szkód z OC sprawcy, jest wystąpienie o naprawę samochodu. Jest to często dużo lepsza opcja, gdyż nie trzeba w tym wypadku przedstawiać żadnych bilansów ani prowadzić negocjacji. W tym celu trzeba wybrać warsztat, który ma zająć się naprawą pojazdu i podpisać odpowiednie upoważnienie. Praktycznie wszelkie czynności związane z naprawą są od tej pory załatwiane formalnie przez stacje napraw i ubezpieczyciela. W tym wypadku nie ma obaw, ze suma jaką otrzymamy do ręki nie wystarczy na pokrycie szkód. Zdecydowanie jest to opcja najbardziej optymalna, ale niewielu posiadaczy pojazdów zdaje sobie sprawę z tego, że może z niej skorzystać. To idealne rozwiązanie dla osób nie znających się zbytnio na mechanice – wszelkie sprawy związane z pojazdem załatwia w tym wypadku ubezpieczyciel oraz profesjonalny mechanik. Nie ma tutaj niebezpieczeństwa, że braknie kilkuset złotych na reflektor czy nowy błotnik. To właśnie jasno pokazuje, że wiele narzekań i skarg nie jest wcale wynikiem nieuczciwości czy cwaniactwa firm, ale wynika z nieznajomości zasad rządzących się tą specyficzną dziedziną ubezpieczeń. Dziedzinę tą rozjaśnić może także specjalista, taki jak prawnik, który pokierować może nami, jeśli oczekuje zwrotu kosztów za poniesione szkody. Warto zajrzeć na tą stronę – http://www.kancelaria-zawadzki.pl/odszkodowania i nawiązać kontakt z fachowcem.

top