search
top

Multi Level Marketing od strony prawnej

Multi Level Marketing, a więc MLM, to marketing wielopoziomowy. Przede wszystkim opiera się on na przekazaniu konkretnej usługi lub produktu zainteresowanemu klientowi.

To jednak może odbywać się za pośrednictwem wielu dystrybutorów, poza klasyczną siecią sklepową. System naliczania wynagrodzeń w takim procesie określa się właśnie mianem „wielopoziomowego”.

Czym charakteryzuje się MLM?

Po pierwsze obecnością tak zwanych liderów. Każdy z nich, dzięki swojemu zaangażowaniu w pracę, buduje własną grupę dystrybutorów.

To przekłada się oczywiście na odpowiednią ilość sprzedanych produktów i w konsekwencji – rosnące przychody.  Jak to działa? Lider, który ma wystarczająco dużą grupę pod sobą i cieszy się stabilnym poziomem obrotów, osiąga po prostu dochód pasywny. Co miesiąc otrzymuje bowiem część pieniędzy zgromadzonych przez swoich dystrybutorów. Jest to kluczowa idea marketingu wielopoziomowego. To właśnie perspektywa stania się liderem i zarabiania pieniędzy na zasadzie dochodu pasywnego jest głównym motywatorem ludzi angażujących się w tego rodzaju sprzedaż.

Po drugie, chodzi o sposób wydawania pieniędzy. Ideą marketingu wielopoziomowego są niskie koszta jego prowadzenia. Zamiast wydawać ogromne sumy na reklamę i promocję, lepiej jest wydawać je na własnych pracowników. Oznacza to, że produkty sprzedawane w MLM nie zobaczymy w telewizji, nie przeczytamy o nich w gazecie, ani nie usłyszymy o nich w radio. Jak to się dzieje, że informacje o nich w ogóle do nas docierają? Działa tu komunikat przekazywany z ust do ust.

Co więcej, aktywni dystrybutorzy starają się, by wszyscy dowiedzieli się, co mają do zaproponowania.

Klasyczna dystrybucja, a dystrybucja w MLM

obsługa prawna spółek wrocław

Na ogół ludzie przyzwyczajeni są do klasycznych form dystrybucyjnych. Tutaj bardzo istotną rolę odgrywa reklama. By dotrzeć do klienta, producent wydaje spore sumy zarówno na nią, jak i na stworzenie odpowiedniej sieci pośredników. Każdy z nas widzi takie zabiegi, gdy tylko włącza telewizor lub komputer. Nawet jadąc autem nie sposób nie zauważyć wielkich bilbordów i porozwieszanych plakatów.

Reklama dźwignią handlu – to główne motto klasycznego marketingu.

Oczywiście wszystko kosztuje, reklama również. To jednak nie koniec wydatków związanych z tradycyjnym obrotem produktami. Przeciętny właściciel sklepu, który prowadzi własny biznes, codziennie mierzy się przecież z kolejnymi wydatkami. Chodzi oczywiście o czynsz, media, wynagrodzenia pracowników, ale  także składki. Niezależnie od tego czy dany miesiąc przyniósł dochody, czy też nie – opłaty trzeba zrealizować.

W MLM wszystkie wymienione powyżej koszty wliczane są w cenę produktu. Jak już zostało bowiem wspomniane, marketing wielopoziomowy nie korzysta z reklamy. Co więcej, droga produktu do klienta końcowego jest też o wiele krótsza, niż ma to miejsce w klasycznym obrocie. Tu trafia on w jego ręce bezpośrednio od dystrybutora. Ten z kolei zamawia produkty bezpośrednio z firmy z którą współpracuje. Co więcej, w przypadku MLM wszystkie, czasami ogromne kwoty, które normalnie wydawane byłyby na reklamę i promocję, służą podnoszeniu jakości oferowanego towaru.

Stąd właśnie pewność, że produkty sprzedawane w ramach marketingu wielopoziomowego są bardzo dobrej jakości.

Multi Level Marketing od strony prawnej

obsługa prawna spółek wrocławMimo licznych zalet, MLM nadal wzbudza wiele kontrowersji. Ci, którzy chcą się w niego zaangażować, bardzo często słyszą, że jest to piramida finansowa i nie przynosi żadnych zysków, a tylko stwarza problemy. Jeśli i my znaleźliśmy się w podobnej sytuacji jest na to rada. Wystarczy skorzystać z pomocy odpowiednio przygotowanych w tym zakresie ludzi – prawników.

We Wrocławiu działa na przykład Kancelaria Prawna KHG Group, gdzie cały zespół służy pomocą ludziom w podobnych sytuacjach. Taki zabieg jest bardzo ważny, bo działalność oparta na MLM regulowana jest konkretnymi ustawami. W naszym kraju są to między innymi ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Sprawdzenie czy nasz produkt jest  zgodny z prawem, daje świadomość i pewność, że projekt w który chcemy się zaangażować jest bezpieczny i zaufany.

top