search
top

Notebook z dotykowym ekranem – jaka jest jego awaryjność?

Producenci robią wszystko, by zaoferować nam taki sprzęt, który w pełni spełni nasze wymagania i idealnie wpasuje się we wszystkie nasze potrzeby. Już od kilku lat wśród szerokiej oferty rynkowej można znaleźć laptopy z ekranami dotykowymi. Pierwsze dotykowe notebooki zaistniały na rynku tuż po pojawieniu się urządzeń mobilnych z ekranem dotykowym. 

Czy laptop dotykowy to rozwiązanie idealne? Jakie są jego wady i zalety? W jakim stopniu jest on awaryjny? I czy w pełni odpowiada codziennym potrzebom? 

Zalety Notebooka z ekranem dotykowym

Wśród różnych zalet oferowanych przez te modele laptopów można wyróżnić przede wszystkim takie cechy jak:

– Całkowita wszechstronność. Niewątpliwie ten typ laptopa pozwala nam na wykonywanie tych czynności, które zazwyczaj wykonujemy na zwykłym podstawowym laptopie. Możemy nadal korzystać z klawiatury i myszy jak w przypadku zwykłego laptopa lub wybierać poszczególne elementy ekranu za pomocą palca. Jest to więc alternatywa dla tabletów, jednak możemy się cieszyć faktem, iż w naszych rękach mamy dwa urządzenia w jednym, co niewątpliwie zwiększa zakres naszych możliwości. 

– Znacznie prostsza i jeszcze bardziej intuicyjna obsługa i nawigacja. Dzięki możliwości szybszej i skuteczniejszej interakcji z użytkownikiem za pomocą ekranów dotykowych, poruszanie się po tym sprzęcie staje się bardziej domyślne i efektywne. Ponadto, ponieważ jest to system bardzo zbliżony do tego, jaki stosuje się w telefonach komórkowych, możemy bez przeszkód korzystać z dotykowej wersji komputera.

– Szeroki wybór akcesoriów. Wszystkie notebooki mają możliwość korzystania z akcesoriów, takich jak pióra lub ołówki do ekranów dotykowych. Ułatwia to rysowanie, podpisywanie dokumentów, a nawet pisanie odręczne.

Wady Notebooków z ekranami dotykowymi

Laptopy z ekranami dotykowymi mają jednak też swoje słabe strony. A są nimi:

– Ciągłe czyszczenie ekranu. Częste czyszczenie ekranu jest konieczne dla zapewnienia dobrej wydajności. W szczególności ekrany dotykowe mają tendencję do znacznie silniejszego odbijania odcisków palców i przyciągania kurzu, okruszków i innego rodzaju zabrudzeń, dlatego też trzeba je czyścić częściej niż ekrany tradycyjne.

– Wyższe zużycie baterii. Fizyki nie oszukamy. Dotykanie ekranu dotykowego wymaga wyższego zużycia energii. Jeśli więc użytkownik potrzebuje lub szuka komputera o dłuższej pracy na baterii, ten typ laptopa może nie odpowiadać jego potrzebom. 

– Cena. W zależności od marki, modele laptopów z ekranem dotykowym, które mają zbliżone parametry do tych tradycyjnych laptopów, zazwyczaj mają wyższą cenę. 

Jak wybrać najlepszy laptop z ekranem dotykowym?

Oferta notebooków jest bogata i wybór komputera z ekranem dotykowym powinien zależeć od rodzaju zadań wykonywanych zazwyczaj przez użytkownika. Jeśli jesteś artystą, na co dzień pracujesz z grafiką i lubisz digitalizować swoje prace, ten typ technologii jest dla Ciebie jak najbardziej odpowiedni. Podobnie, jeśli lubisz grać w gry lub wykonywać inne zadania w sposób dotykowy, ten typ komputera będzie dla Ciebie wręcz idealny. 

Jedną z podstawowych cech, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze komputera z ekranem dotykowym, jest wielkość laptopa. W zależności od modeli, możemy wybierać między laptopem z ekranem dotykowym o przekątnej 13 cali a laptopem z ekranem dotykowym o przekątnej 15 cali. Dlatego, biorąc pod uwagę to, jak będziemy go używać i czy będziemy go przewozić z jednego miejsca na drugie, lepiej będzie wybrać mniejszy lub bardziej kompaktowy model.

Awaryjność Notebooków

Więcej funkcji oznacza większą awaryjność? Ta zasada na pewno sprawdzi się przy komputerach z ekranem dotykowym i właśnie ekran dotykowy to ten komponent, który będzie w tego typu sprzęcie najbardziej awaryjny. Inne składowe laptopa, które najczęściej ulegają awarii to bateria, akumulator, klawiatura i złącza. Jednak większości z tych problemów można zaradzić, udając się do serwisu notebooków.  

top