search
top

Oświetlenie sklepów – co i jak?

Na produktywną sprzedaż składa się wiele czynników takich jak profesjonalna i miła obsługa klienta, wygląd sklepu, dobór produktów i ich wyeksponowanie. Jednym z najważniejszych elementów ostatniego czynnika jest odpowiednie oświetlenie. Narzędzie pod postacią wyselekcjonowanych lamp z dużym zakresem możliwości kształtowania oświetlenia może przełożyć się na wyniki sprzedaży. Jeśli chcesz dobrze doświetlić swój sklep, aby jak najlepiej ukazać swoje produkty, warto zainteresować się tematem lamp LED.

Jak oświetlić sklep?

Światło w lokalach sklepowych ma szczególne znaczenie. Podczas dobierania opraw oświetleniowych, musimy mieć na uwadze to, że najważniejsze jest odpowiednie oświetlenie i podkreślenie produktów i towarów jakie mamy do ukazania. Duże znaczenie ma także klimat i nastrój, jaki można stworzyć poprzez użycie różnego rodzaju lamp, tworząc unikalny design.

Przed przystąpieniem do dobrania odpowiedniego rozwiązania oświetleniowego, należy pomyśleć, z jakim rodzajem sklepu mamy do czynienia. Również spore znaczenie ma rodzaj podświetlanych produktów i towarów. Zależnie od kształtu, rozmiaru i rozmieszczenia pomieszczeń, które mamy do dyspozycji, trzeba działać w myśl zasady – oświetlenie nadrzędne + oświetlenie ekspozycyjne. W ramach oświetlenia nadrzędnego, mamy do wyboru wachlarz opraw przeznaczonych do tego typu zastosowań. Mogą to być oprawy nabudowane, wpuszczane albo zwieszane. Za każdym razem trzeba pamiętać, aby użyte w nich źródła światła miały duży współczynnik oddawania barw RA90 i dużą skuteczność świetlną. Do tego celu najodpowiedniejsze są świetlówki i lampy wyładowcze. W roli oświetlenia ekspozycyjnego, prezentującego i uwydatniającego atrakcyjność produktów używa się głównie oprawy systemowe szynowe.

oświetlenie sklepu

Jako doświetlające oprawy używane są tak zwane świetlówki. Oprawy systemowe są perfekcyjną opcją i posiadają wiele plusów. Głównym jest to, ze można połączyć je w każdej konfiguracji, w każdym obszarze, bez dużej ingerencji w układ sufitów i ścian. Do właściwie zamontowanych systemów szynowych dobrać można reflektory, które za pomocą odpowiednich adaptorów mocuje się na szynach. Najlepsze reflektory jakie mamy do użytku w ofertach producentów oświetleniowych, to reflektory na źródła wyładowcze, tak zwane metalohalogeny. Są to lampy, które mają wszelkie potrzebne parametry świetlne na bardzo wysokim poziomie. Współczynnik oddawania barw Ra 90, jak i wysoka skuteczność świetlna przy małym poborze energii elektrycznej. To bardzo istotne elementy w każdej przestrzeni sklepowej. Równie dużym plusem systemów szynowych jest ich mobilność, która opiera się na możliwości zmiany położenia, obszaru jak i liczby reflektorów wpiętych w system bez nadprogramowych prac instalatorskich. Zaletą jest również fakt, że system tego typu może być zasilany z jednego wyjścia elektrycznego. Oświetlenie sklepów musi być starannie przemyślane i zaplanowanie, z pewnością nie może być przypadkowe.

Najbardziej istotne punkty do oświetlenia to:

– obszar pracy sprzedawcy,
– ukazanie towarów,
– witryna, wystawa sklepowa,
– oświetlenie całościowe,
– przebieralnia (w sklepach odzieżowych).

top