search
top

Plac budowy – zadanie zarządców i inwestorów

Zarządzanie na budowie to dużo pracy. Kierownik budowy musi utrzymać projekt w ramach budżetu, na czas, i oczywiście zgodnie z licznymi przepisami prawa oraz wytycznymi. Przy tak wielu czynników należy śledzić by być pewnym, że wszystko jest efektywne, może to poprawić jakość pracy całego zespołu na budowie. Twoja praca bezpośrednio wpływa na jakość samego projektu, jak i zyski, a także czas potrzebny na ukończenie inwestycji. Ponieważ współpracujemy głównie z firmami budowlanymi, postanowiliśmy podzielić się kilkoma wskazówkami, zebraliśmy je od różnych ludzi, którzy mają bardzo różnorodne doświadczenie.

Wskazówki dotyczące placu budowy dla kierownika budowy

Jest to czasem szokujące jak wiele biurokracji występuje przy budowie czegoś. Nawet proste rzeczy. Każde miasto i region będzie miało nieco inne zasady, prawo czy lokalne przepisy do przestrzegania. Najlepiej jest aby dowiedzieć się zawczasu, w co się pakujesz od razu, jaki to będzie miało bezpośredni wpływ na harmonogram a prawdopodobnie także i na przyznany budżet. Spotkaj się z lokalnym inspektorem budowlanym. Dostosuj się do Twojej nowej okolicy działań inwestycyjnych. Kierownik budowy musi być osobą świadomą otoczenia.

Zaplanowanie harmonogramu budowy odpowiednio i skutecznie

Na budowie, trzeba zachować harmonogram. Pytaniem jest jak to zrobić aby wszyscy rzeczywiście byli zadowoleni? Kluczem do planowania jest skupienie się na obszarach, gdzie jesteśmy najbardziej pewni siebie i bardziej luźni, następnie należy wskazać obszary, w których mogą pojawić się problemy, warto wykazać tendencje do ich powstawania. Masz chwiejną historię z pracami elektrycznymi? Warto dodać im zatem dopełnienie czasowe, tak aby nie musieć martwić się o terminowość wykonania zadań elektryków. Najgorszy scenariusz: wszystko idzie gładko i jesteś przed terminem.

Pobierz ofertę od podwykonawców

Mogłoby się wydawać, że jest łatwiej po prostu wybrać podwykonawcę, z którego wcześniej się korzystało. Jednak tak jak za pierwszym razem – należy wykonać niezbędny przetarg aby ustalić czy firma spełnia wymogi tego konkretnego zadania, warto także dodać, że do podwykonawcy powinni się ubiegać o to, aby móc wykonać zadania dla Twojej firmy. W ten sposób można uzyskać dokładniejsze pomysły odnoszące się do ramy budżetu i czasu, a także uzyskać najbardziej miarodajne idee za przeznaczone pieniądze. Kierownik budowy będzie zarządzał całym projektem, dlatego on także powinien uczestniczyć w przetargu aby móc sprawdzić, czy przybyli oferenci rzeczywiście są godni uwagi. Lepiej jest poświęcić więcej czasu aniżeli zdecydować się na pierwszą lepszą firmę podwykonawczą.

Gdy budowa rozpocznie się i wszystkie prace zaplanowane ruszą pełnym tempem, kuszące może być dla inwestorów aby zrobić krok w tył. To jednak może potencjalnie zwiastować katastrofę. Po rozpoczęciu pracy, należy kierować się przyjętymi założeniami oraz harmonogramem projektu, nie wolno od niego odchodzić, gdyż może to przynieść efekt domina. Oznacza to, że jeden zły ruch może nieść za sobą kolejne źle podjęte decyzje.

Użyj najlepszego oprogramowania dostępnego dla toczącej się inwestycji budowlanej

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się trudne, zwłaszcza jeśli część zadań musisz zaplanować fizycznie samodzielnie. Jeśli robisz to sam, to jest to praktycznie niemożliwe. Dlatego potrzebne jest oprogramowanie do zarządzania projektami budowy. Z oprogramowaniem, takim jak Sage 300, postęp budowy może być śledzony, podobnie jak dostępny budżet, warto upewnić się zatem, że jesteśmy w posiadaniu e-pomocnika, dzięki któremu wszystkie kolejne kroki będą mogły być podejmowane z większym spokojem.

Kierownik budowy i jego obowiązki
Co więcej, nowoczesne kierowanie budową to także przyjęcie do założeń również nowoczesnego oprogramowania, które może zastąpić nieco pracę inżynierów oraz kierownika budowy, warto korzystać z mocy obliczeniowej komputerów, które dopasują rozwiązania do potrzeb dewelopera czy inwestora.

top