search
top

Podwyżki cen prądu a opłacalność fotowoltaiki w 2022 r.

Energia elektryczna to bez wątpienia rzecz, bez której obecny świat nie mógłby funkcjonować na tak wysokim i zaawansowanym poziomie. Prąd użytkowany jest zarówno w przemyśle, jak i przez indywidualne osoby we własnych gospodarstwach domowych.

Z tego względu podwyżki cen prądu dotykają każdego użytkownika energii elektrycznej bez względu na to, czy jest to przedsiębiorstwo, czy zwykły obywatel. Z tego też względu wiele osób szuka alternatyw, które pozwolą im na pozyskiwanie znacznie tańszej lub nawet darmowej energii elektrycznej na własny użytek. Bez wątpienia fotowoltaika jest jednym z tych rozwiązań, które najlepiej sprawdza się w tej roli. W ostatnich latach mikroinstalacje fotowoltaiczne zyskały sporo na popularności, a obecnie zainteresowanie tym rozwiązaniem może jeszcze bardziej wzrosnąć, do czego przyczyniają się rosnące ceny prądu. 

Koszty energii elektrycznej i fotowoltaiki w przeciętnym polskim domu

Każda osoba, która przynajmniej w minimalny sposób śledzi to, co dzieje się w branży energetycznej zarówno w kraju, jak i na świecie wie, że podwyżki cen energii elektrycznej są nieuniknione. Jest to spowodowane sytuacją, jaka panuje na świecie, a także tym, że kryzys energetyczny był już od dawna przewidywany i w końcu musiało do niego dojść. Z tego też względu zarówno zwykli obywatele, jak i różnego rodzaju przedsiębiorstwa i instytucje muszą liczyć się z tym, że cena prądu będzie rosła. Z tego względu konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do tych zmian. Można to robić poprzez zapewnienie sobie lepszych warunków finansowych lub też poprzez oszczędności. Doskonałym rozwiązaniem może być inwestycja w fotowoltaikę, która pozwala produkować prąd na własny użytek. Dzięki temu rachunki za energię elektryczną mogą zostać bardzo skutecznie zmniejszone, co z pewnością pozytywnie wpłynie na stan domowego budżetu.

Szacuje się, że przeciętny polski dom, w którym mieszka 4-osobowa rodzina zużywa rocznie około 2100 kWh, co oznacza, że wydatki na prąd mogą w takim przypadku wynieść około  1500 – 1600 zł, natomiast po wzroście cen, który planowany jest na początek 2023, wydatki te mogą już wynosić znacząco powyżej 2000 zł. To, co niekorzystnie wpływa na zwykłych użytkowników energii elektrycznej, może jednak mieć w pewnym stopniu korzystny wpływ na osoby, które zdecydują się na instalację fotowoltaiki. Im wyższa jest cena prądu, tym opłacalność fotowoltaiki rośnie, co sprawia, że planowane podwyżki cen mogą przyczynić się do ponownego wzrostu zainteresowania tym rozwiązaniem. Inwestycja w fotowoltaikę ogranicza się bowiem do zakupu wszelkich niezbędnych elementów i kosztów związanych z montażem instalacji czy też jej konfiguracją.

panele słoneczne

Co zrobić, aby instalacja fotowoltaiczna była jak najbardziej opłacalna?

Fotowoltaika to rozwiązanie, które jest bardzo skutecznym i jednocześnie ekologicznym sposobem na produkcję energii elektrycznej na własny użytek. Inwestycja w taką instalację jest więc bardzo opłacalna, szczególnie obecnie, kiedy ceny prądu rosną, co dodatkowo zachęca do szukania alternatywnych źródeł energii elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać, że aby mikroinstalacja fotowoltaiczna mogła działać w optymalny sposób i być opłacalna, konieczne jest stosowanie się do pewnych zasad, zarówno podczas planowania takiej inwestycji, jak i samego montażu instalacji czy też jej użytkowania. Szczególną uwagę należy zwrócić tutaj na wybór odpowiedniej mocy instalacji czy też miejsce montażu paneli fotowoltaicznych, który powinny mieć jak najlepszy dostęp do światła słonecznego przez jak najwięcej godzin w ciągu dnia. Ponadto konieczne jest także pilnowanie tego, aby nic nie zasłaniało paneli podczas ich pracy i aby pozostawały one czyste. 

Jak podwyżki cen prądu wpłyną na popularność fotowoltaiki?

Wzrost cen prądu zachęca do szukania różnego rodzaju rozwiązań, które pozwolą ograniczyć zużycie prądu lub też dostarczą dużo tańszej, lub nawet darmowej energii elektrycznej. Z pewnością jednym z lepszych rozwiązań tego typu są panele słoneczne we Wrocławiu. Taka instalacja pozwala produkować darmowy prąd na własny użytek, co obecnie w czasach rosnących cen energii jest bardzo dużym ułatwieniem dla wielu osób.

top