Pop-up store – nietypowe pomysły na tymczasowy sklep
Zacznijmy od wyjaśnienia słowa pop-up shop. Wyrażenie to nie ma swojego odpowiednika w języku polskim, a dzieje się tak, ponieważ jest to relatywnie nowy trend w Polsce. Dosłownie tłumacząc pop-up-y to „pojawiające się sklepy” lub też „sklepy wyskakujące”. Nie ma niestety lepszego określenia w języku polskim. Pop-up-y można nazwać „sklepy widma” lub też „znikające sklepy”. Zdaniem ekspertów, najlepsze określenie to „sklepy tymczasowe” lub też „sklepy typu pop-up”.
Pop-up store – czym się charakteryzuje?
Tymczasowość to najważniejsza cecha pop-up store. Ich założeniem jest to, że istnieją w danej lokalizacji tylko przez krótki czas. Tymczasowość może być wyraźna w wystroju sklepu. Tymczasowe sklepy często tworzone są w kontenerach, mogą być również wyposażone w skrzynie drewniane, kartony, często mają niedokończony sufit lub też ściany bądź w inny sposób wizualnie demonstrować swoją wyjątkowość.
Bardziej oryginalnym przykładem sklepu, który wizualnie pokazuje swoją tymczasowość, jest sklep autorstwa Asif Khana stworzony w 2010 roku podczas londyńskiego festiwalu wzornictwa. Asif Khan w swoim wystroju postawił na tkaniny chroniące od kurzu, sznurek oraz białą farbę. Wykreował w ten sposób atmosferę budowy i tworzenia, czyli tymczasowego okresu przed odkryciem czegoś zupełnie nowego.
Kiedy się to zaczęło?
Początków historii pop-up-ów należy szukać na początku XXI wieku w USA. Jednym z pionierów tej dziedziny marketingu była firma Vacant, która ciągle oferuje usługi dla sklepów tymczasowych. Początkowo po angielsku zjawisko to nazywano „guerilla shops”, „guerilla retail” czy też „guerilla marketing”.
Pomysł tak naprawdę zrodził się z potrzeby rynku, dostępności licznych przestrzeni, zmian dokonujących się na rynku nieruchomości oraz potrzeby wykreowania czegoś nowego. Kryzys 2009 roku tak naprawdę wspomógł popularność pop-up-ów, oferując wiele wolnych przestrzeni. Jedna z inspiracji do stworzenia tego typu sklepów pochodzi z Japonii, gdzie już o wiele wcześniej istniały tymczasowe sklepy pop-up, które były otwierane w celu całkowitego wyczerpania towaru i mogły znikać nawet po kilku dniach.
Czy warto otwierać sklepy tymczasowe?
Firmy decydują się na otwarcie pop-up store z bardzo wielu przyczyn. Pierwsza z nich to oczywiście marketing oraz PR. Bardzo wiele sklepów tymczasowych to praktycznie dzieła sztuki projektowania wnętrz. Ich zadaniem jest przede wszystkim przyciągnięcie uwagi, pokazanie wyjątkowej kreatywności firmy oraz promowanie marki.
Jeden z najciekawszych pomysłów na pop-up store powstał w samym centrum Warszawy w grudniu 2010 roku. Był to sklep marki Zuo Corp, postawiony w kontenerze dokładnie naprzeciw kafejki Między Nami. Na zewnątrz sklep wyglądał bardzo nietypowo, bo jak wielki czarny sześcian, wewnątrz był prawdziwym mirażem luster, świateł oraz ubrań. Ten pop-up był magicznym, zaskakującym światem, który silnie zapada w pamięć odwiedzającego.
Przykładów pop-up store świetnych PR-owo jest bardzo wiele. Prada otworzyła na pięć miesięcy wielki, dwupiętrowy pop-up store w Paryżu, który na zewnątrz wygląda dokładnie jak most Mirabeau. Stworzenie tymczasowego sklepu może już na zawsze pozostać w pamięci klientów. Sam fakt, że sklep istnieje tylko na krótką chwilę, może przyciągnąć uwagę i zachęcić do dalszego odwiedzenia. Wiele sklepów typu pop-up warto odwiedzić tylko i wyłącznie dla samego doświadczenia.
New Look postanowił to zrobić, tworząc zupełnie tymczasowy sklep z świetną plażą przy warszawskim Pasażu Wiecha. Wizerunkowo zadziałała również firma H&M otwierając w celach dobroczynnych tymczasowy sklep w Warszawie.
Innym powodem tworzenia pop-up store jest potrzeba ciągłego testowania rynku. Sklepy tymczasowe dają bardzo wiele możliwość sprawdzenia koncepcji nowej marki, nowego produktu, zupełnie nowego pomysłu, nowej lokalizacji. Na przykład Hermes otworzył niedawno „jedwabny bar” w kontenerze umieszczonym w samym Causeway Bay w Hongkongu. Sportowa marka Fruit of the Loom współpracy z biurem projektowym Barber and Osgerby’s zaprojektowała dwa pop-up store w celu promocji nowej marki o nazwie Seek No Further.
Kiedy otwierać pop-up store?
Pop-up-y najczęściej są tworzone sezonowo, przykładowo w związku z okresem świątecznym, z okazji walentynek, czy też przy okazji festiwalu muzycznego, w kurorcie letnim i z powodu wielu innych okazji. W londyńskim Somerset House w okresie tygodnia mody najczęściej budowany jest pop-up z modą pochodzącą prosto od projektantów. W okresie Bożego Narodzenia w tym samym Somerset House można podziwiać i zwiedzać tymczasowe sklepy z oryginalnymi, często nawet ręcznie robionymi produktami. Innym przykładem świątecznego pop-up-u jest znany, bożonarodzeniowy sklep tymczasowy otwarty w samym sercu Sydney przez Etsy – platformę sprzedaży internetowej. Jak widać pomysłów jest co niemiara, a im lepszy tym bardziej zapadnie w świadomości klienta.