search
top

Pożyczki – jakie wyróżniamy ich rodzaje

Pożyczka to operacja polegająca na tym, że podmiot finansowy przekazuje klientowi określoną, wcześniej ustaloną kwotę pieniędzy na podstawie umowy, na mocy której klient nabywa zobowiązanie do spłaty tych pieniędzy w ustalonym terminie. Zazwyczaj do kwoty pieniędzy pożyczonych przez bank doliczane są odsetki, które również muszą być spłacone i które różnią się w zależności od rodzaju wnioskowanej pożyczki. 

Na rynku finansowym istnieje wiele różnych rodzajów pożyczek. Jednak czym różnią się one między sobą i od czego zależą? Zobaczmy!

Rodzaje pożyczek gotówkowych

Nie ma jednej jedynej klasyfikacji rodzajów pożyczek. Możemy je sklasyfikować, biorąc pod uwagę różne kryteria, np. według celu, zastosowanego zabezpieczenia, pożyczkobiorcy, pożyczkodawcy, czasu udzielenia pożyczki, przyznanej kwoty, wymagań itp. 

W zależności od czasu spłaty, możemy rozróżnić: 

– Pożyczki krótkoterminowe. Pożyczki z krótkim okresem spłaty,

– Pożyczki długoterminowe. Pożyczki z dłuższym okresem spłaty.

W zależności od przeznaczenia środków pożyczki gotówkowe, możemy podzielić na:

Pożyczki osobiste

Pożyczki te są wykorzystywane do finansowania konkretnych potrzeb w określonym czasie. Są to na ogół niewielkie kwoty, które służą do zabezpieczenia i pokrycia niespodziewanych wydatków, podróży, niespodziewanych napraw, ślubów itp.

Pożyczki konsumpcyjne

Pożyczki konsumpcyjne są wykorzystywane do finansowania trwałych dóbr konsumpcyjnych, takich jak samochody, meble czy sprzęt gospodarstwa domowego. Dzięki tego typu pożyczkom możemy zakupić np. ekspres lub odkurzacz i spłacać go ratalnie. 

Zarówno pożyczki osobiste, jak i konsumpcyjne są zazwyczaj mniejszymi pożyczkami o stosunkowo krótkim okresie spłaty.

Pożyczki studenckie

Pożyczki te są bardzo popularne w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych, choć są coraz bardziej powszechne również w innych krajach. Są to pożyczki przeznaczone na finansowanie czesnego, studiów podyplomowych lub magisterskich. Oprocentowanie tzw. pożyczek czy też kredytów studenckich jest o wiele niższe niż pożyczek osobistych.

pożyczki gotówkowe

Pożyczki/Kredyty hipoteczne

Kredyt hipoteczny umożliwia nam pożyczenie pieniędzy na podstawie zabezpieczenia, którym jest hipoteka na nieruchomości (domu, garażu, pomieszczeniu gospodarczym, lokalu, działce itp.) Są to pożyczki średnio- i długoterminowe (od 15 do 30 lat). Na rynku są dostępne różne rodzaje kredytów hipotecznych w zależności od wariantu stopy procentowej (stała lub zmienna), rodzaju płaconych przez nas rat lub rodzaju waluty, w której spłacany jest kredyt (normalna lub w walucie obcej).

Pożyczki dla nowych firm

Pożyczki dla przedsiębiorców są jednym z najbardziej powszechnych sposobów pozyskiwania przez firmy środków finansowych, zarówno na produkcję, inwestycje w środki trwałe, jak i na cele zwiększenia zasięgu prowadzonej działalności czy rozpoczęcie różnych projektów. 

Pożyczki biznesowe są przeznaczone na przykład dla firm, które potrzebują konkretnego finansowania na kampanie produkcyjne, firm borykających się z płynnością finansową oraz takich,  które zamierzają dokonać inwestycji, co do których jest pewność, iż będą amortyzowane w krótkim okresie czasu.

Z drugiej strony, średnio- i długoterminowe pożyczki biznesowe są przeznaczone dla firm, które dopiero co powstały i potrzebują kapitału zewnętrznego po to, by zaistnieć na rynku. 

Pożyczki dla rolników

Rolnictwo to specyficzna branża, która rządzi się swoimi prawami. Jeśli będąc rolnikiem chcemy np. zainwestować w sprzęt, dobrym rozwiązaniem są krótkoterminowe pożyczki na okres od 12 do 48 miesięcy. Najkorzystniejszym wariantem pożyczki dla rolników jest taka, która posiada opcję wcześniejszej spłaty, dzięki czemu, ostateczna kwota, którą mamy zapłacić będzie pomniejszona o odsetki kolejnych okresów.

Pożyczki gotówkowe – gdzie szukać najlepszych ofert

Gdy zastanawiamy się nad zaciągnięciem pożyczki, warto korzystać z usług sprawdzonych i wiarygodnych firm takich jak Avior finance. Współpraca ze stabilną firmą jest gwarantem zabezpieczenia naszych interesów. Avior finance oferuje dogodne warunki pożyczki. Środki są przekazywane w wygodny sposób, a czas od rozpatrzenia wniosku do uzyskania środków jest bardzo krótki. Oferta firmy obejmuje pożyczki długoterminowe online, szybkie pożyczki, pożyczki dla rolników czy pożyczki dla nowych firm.

top