Prowadzisz firmę przemysłową? Zobacz jakie silniki elektryczne będą odpowiednie
Działanie silnika elektrycznego ma wielkie znaczenie i znajduje swoje zastosowanie w każdej branży, gdzie mamy do czynienia z jakąkolwiek mechaniką. Najczęściej silniki elektryczne znajdujemy oczywiście w samochodach i innych pojazdach mechanicznych. Dodatkowo mamy z nimi do czynienia w przypadku maszyn produkcji, przemysłowych i wielu innych. Silniki elektryczne znajdują także zastosowanie w wielu innych branżach, stanowiąc jedną z podstawowych technologii, jakie do tej pory opracowano.
Zasada działania silników elektrycznych
Warto choć ogólnie wiedzieć, na jakie zasadzie działają silniki elektryczne. Mamy tutaj do czynienia z przepływem energii elektrycznej, która następnie jest przemieniana w energię mechaniczną. Jest to możliwe dzięki wprowadzaniu w ruch poszczególnych części silnika – wału, wirnika itd., zależnie od rodzaju silnika. Silnik może być zasilany również energią cieplną, jak popularne silniki Diesla, chemiczną – na przykład silniki na nanorurki, czy przy wykorzystaniu energii odnawialnych – potencjalnej energii w turbinach wodnych czy energii kinetycznej w turbinach wodnych i wiatrowych.
Silnik wprowadzony w ruch
Praca elementów silnika, które wprowadzane są w ruch, zapewnia funkcjonowanie całego układu i urządzenia. Nowoczesne silniki wyróżniają się doskonałą wydajnością i żywotnością, dzięki możliwościom wykorzystania nowych technologii, które pozwalają na zwiększanie mocy przy zachowaniu stosunkowo niewielkich poborów mocy. Równocześnie jednak obciążenie mechaniczne i termiczne silników wzrasta – z tego samego powodu. Wszystkie dodatkowe elementy muszą być zasilane pracą silnika, więc zwiększona wydajność silnika może wiązać się z malejącą stopniowo trwałością.
Naprawy silnika elektrycznego
Chcąc oszczędzić na kosztownych naprawach, dobrze jest wcześniej pomyśleć o znalezieniu dobrego mechanika i regularnych przeglądach technicznych. Nawet niewielkie usterki mogą stać się przyczyną poważnych awarii, jeśli nie zostaną wcześnie wykryte. Systematyczne konserwacje i dobry serwis lepiej niż wszelkie mechaniczne wynalazki zabezpieczą żywotność silnika. Warto zresztą już na etapie poszukiwań silnika dla danego urządzenia wybrać tych producentów, którzy specjalizują się w produkcji silników konkretnego typu. Dobranie odpowiednich parametrów i przestrzeganie wymagań technicznych również ma wpływ na trwałość silnika.
Obecnie większość maszyn wspomaga się specjalistycznymi oprogramowaniami, które usprawniają pracę i przyspieszają obsługę silnika. Dobry serwis powinien mieć również możliwość skonfigurowania komputera obsługującego silnik i przywrócenia prawidłowych ustawień. Wybierając silnik elektryczny, zastanówmy się dobrze, jaki model, typ i rodzaj będzie najbardziej odpowiadał wymaganiom urządzenia, dla którego potrzebny jest silnik.