search
top

Rodzaje imprez okolicznościowych – zobacz jak rozkręcić biznes

Po angielsku

Przyjęcie angielskie, określane często jako zimny bufet charakteryzuje się tym, że organizowane jest najczęściej w godzinach wieczornych przed godziną 20 i trwa do 3 godzin. W sali ustawione są długie stoły nakryte obrusami i skirtingami. Na stołach ustawione są efektownie udekorowane półmiski z zimnymi przekąskami. Na życzenie organizatora można podać jedną, maksymalnie dwie przekąski gorące, które mogą być porcjowane przez kucharza i podawane bezpośrednio gościom lub roznoszone przezkelnerów. Napoje zimne i gorące oraz alkohole mogą być ustawione na oddzielnym bufecie obsługiwanym przez kelnera. Na stołach oprócz potraw i napojów ustawione są talerzyki zakąskowe, sztućce i serwetki. Goście obsługują się sami, a kelnerzy uzupełniają potrawy i nakrycia, sprzątają brudną zastawę i nalewają napoje.

Aperitif trwa 15 do 20 minut, jest to forma poczęstunku napojem z zawartością alkoholu tzw. aperitifem, podawanym w celu pobudzenia apetytu przed przyjęciem właściwym, kiedy goście oczekują na zajęcie miejsc przy stole. Może to być również krótkie przyjęcie trwające około 30 minut, które odbywa się na stojąco dla zaproszonych gości, po jakimś oficjalnym spotkaniu. Obowiązkowo należy również przygotować różne napoje bezalkoholowe. Oprócz aperitifu podaje się drobne przegryzki np. tartinki, paluszki, orzeszki, krakersy.

Impreza z alkoholem

Cocktail – party jest przyjęciem odbywającym się na stojąco, urządzanym w godzinach popołudniowych między godziną 16oo a 20oo, które może trwać 2 godziny. Kelnerzy roznoszą na tacach napoje alkoholowe, napoje chłodzące i drobne przekąski (kilka rodzajów tartinek z różnymi dodatkami, koreczki, ciasteczka). Cocktail-party nie wymaga stosowania zastawy stołowej ale trzeba koniecznie ustawić na stołach serwetniki z papierowymi serwetkami do wycierania ust i rąk. Na cocktail-party przygotowuje się dwa stoły. Na jednym ustawia się tace z napojami, a na drugim tace z przekąskami. Kelnerzy z tacami chodzą między gośćmi proponując napoje i przekąski, które w miarę potrzeb są uzupełniane. Jeżeli menu na takie przyjęcie zawiera przekąski gorące, wówczas kelnerzy roznoszą je i podają na małych talerzach. Czekasz na dobre cocktail party? Sprawdź ofertę w tym miejscu i zobacz jak świetnie możesz się bawić.

Lampka wina jest swobodnym przyjęciem, na którym, zgodnie z nazwą, podaje się wino oraz drobne przekąski roznoszone na tacach przez kelnerów. Przyjęcie tego typu organizuje się na okoliczność imprez oficjalnych, np. z okazji święta narodowego lub otwarcia targów, na których gospodarz wita lub żegna gości. Jest to czas (maksymalnie 1 godzina), na spotkanie gości, okazja do wymiany opinii lub nawiązania kontaktów.

Imprezy okolicznościowe
A może impreza w ogrodzie?

Bufet garden party, to także nowa forma przyjęć. Jak wskazuje nazwa odbywa się na świeżym powietrzu. Bufet taki można organizować, w zależności od pogody, na otwartej przestrzeni lub pod namiotem. Bufet ten może mieć formę cocktailu lub wytwornego bufetu połączonego ze stołami do zasiadania. Dania gorące są często przygotowywane przez kucharzy w formie dań grillowanych przygotowywanych przy gościach. Dekoracja bufetu powinna być elegancka, a potrawy starannie przygotowane i podane.

Bankiet amerykański, czyli mieszany odbywa się na stojąco i goście obsługują się sami, ale tym różni się od angielskiego, że goście mogą zająć miejsce przy stole i tam na siedząco konsumować pobrane potrawy i napoje. Mogą także poprosić obsługę o podanie do stołu napoju lub potrawy. Forma ta stosowana jest w przypadku przyjęć oficjalnych, w których uczestniczą osoby starsze.

top