search
top

Rozliczenie PIT w biurze rachunowym – ile to kosztuje?

Rozliczenie PIT to obowiązek każdego podatnika. Na jego wykonanie mamy określony czas, jednak wiele osób odkłada tę czynność na ostatnią chwilę.

Dzieje się tak głównie z tego powodu, że często nie wiadomo jak zabrać się za to zadanie. Problemy z rozliczaniem PIT mają najczęściej osoby nowe na rynku pracy, które wcześniej nie miały z tym do czynienia. Dla takich osób rozliczanie podatku dochodowego może się wydawać naprawdę skomplikowanym procesem i niestety często takie jest.

Można oczywiście dokształcić się w tym zakresie, po to, aby wykonywać ten obowiązek samodzielnie, jednak zdecydowana większość osób decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnych biur rachunkowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie muszą oni rozliczać PIT samodzielnie, ponieważ zajmują się tym specjaliści.

Pozwala to nie tylko zaoszczędzić sporo czasu, ale także mieć gwarancję, że nasz podatek dochodowy zostanie rozliczony w prawidłowy sposób.

Czym jest zeznanie podatkowe, kiedy się je rozlicza i po co?

Zeznanie podatkowe, często nazywane także deklarację podatkową, deklaracją roczną lub też formularzem PIT, jest to dokument, którego celem jest przedstawienie dochodu, jaki uzyskało się w poprzednim roku podatkowym. Dokument ten składa się do urzędu skarbowego na odpowiednim formularzu PIT. Ujęte są w nim m.in. przychody, wydatki uzyskania przychodu oraz dochód.

Jeśli z wykonanych obliczeń wynika, że podatnik zobowiązany jest do zapłacenia podatku, musi on uregulować tę należność podczas składania danego zeznania podatkowego. Rozliczanie podatku dochodowego jest obowiązkiem każdego podatnika, który uzyskał dochód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z obowiązku składania zeznania podatkowego, zwolnieni są tylko ci podatnicy, którzy nie uzyskali w danym roku podatkowym żadnego przychodu, który mógłby być opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku składania zeznania podatkowego dotrzymywanie wyznaczonych terminów jest bardzo ważną kwestią. Terminowe wykonywanie tego obowiązku, pozwala uniknąć odpowiedzialności karnej skarbowej i odsetek za zwłokę. Ostateczne terminy składania rozliczeń, są bardzo różne i zależą od rodzaju dokumentu.

Przykładowo termin składania deklaracji PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT-38 to 2 maja 2022 roku, a PIT-28 to 28 lutego 2022 roku. Jak widać, daty te mocno się różnią, więc aby uniknąć opóźnień, warto dokładnie zapoznać się z terminami podanymi w Internecie.

Dlaczego warto zlecić tę usługę zewnętrznemu biuru rachunkowemu?

Zeznanie podatkowe można wypełnić samodzielnie jednak, aby tego dokonać, niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i cierpliwości, ponieważ szczególnie dla osób początkujących w tym temacie może to być dość czasochłonna i skomplikowana czynność. Z tego powodu dość sporo osób korzysta obecnie z usług profesjonalnych biur rachunkowych.

Pozwala to zaoszczędzić dużo czasu i nerwów, jakie często tracimy, wykonując czynności rachunkowe samodzielnie. Decydując się na takie rozwiązanie, unikamy również różnych błędów w deklaracji podatkowej, które często spowodowane są brakiem niezbędnej wiedzy lub doświadczenia w rozliczaniu podatku dochodowego.

Korzystanie z usług biura rachunkowego jest szczególnie przydatne w sytuacji, gdy nasze dochody znajdują się na granicy progu podatkowego. W takim przypadku nawet mała pomyłka w obliczeniach może skończyć się znaczącymi błędami w naliczaniu stawki podatku, co może nieść za sobą spore konsekwencje.

Z tego powodu dużo lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług profesjonalnych biur rachunkowych, które są gwarancją tego, że nasze zeznanie podatkowe zostanie wykonane w prawidłowy sposób.

Ile może kosztować skorzystanie z usług biura rachunkowego?

Koszty usługi rozliczania PIT świadczonej przez profesjonalne biura rachunkowe są bardzo różne i wahają się w zależności od ilości dokumentów, liczby oraz rodzaju źródeł otrzymywanych dochodów, a także tego czy zeznanie podatkowe dana osoba składa samodzielnie, czy też wspólnie z małżonkiem.

Ceny tego typu usługi zaczynają się od 30 zł za prostą, pojedynczą deklarację PIT 37, do nawet ponad 100 zł w przypadku rozliczenia dochodu właściciela firmy. Szukając sprawdzonego biura rachunkowego we Wrocławiu, warto skorzystać z usług, jakie świadczy biuro rachunkowe Inpensa Wrocław.

top