search
top

Support IT – ile kosztują usługi w firmie zewnętrznej?

Obecnie coraz więcej firm zamiast inwestować w pracowników zatrudnionych na etacie, woli postawić na firmę zewnętrzną bądź niezależnych specjalistów prowadzących działalność gospodarczą. Częściej wybierają firmy wyspecjalizowane w dziedzinie IT, gdyż te oferują szeroką gamę rozwiązań dla systemów informatycznych w firmie. Taki suport IT okazuje się opłacalny ze względu na niższe koszty. Ile kosztują usługi IT w ramach outsourcingu?

Korzenie outsourcingu i supportu IT

Jeszcze kilka lat temu w każdej dużej firmie znajdowali się informatycy pracujący na jej potrzeby i nikt nie myślał, by inwestować w usługi zewnętrznych jednostek. Jednak ponieważ koszty utrzymywania pracowników zatrudnionych na umowę o pracę nie są małe, przedsiębiorcy, podążając za teorię Henry’ego Forda, uznali, że w przypadku gdy system informatyczny jest dla nich tylko narzędziem do pracy, a nie jej istotą, to być może lepiej będzie zdecydować się na usługi zewnętrznych specjalistów. Tak dzieje się dziś – outsourcing, nie tylko w dziedzinie IT, ale przede wszystkim w niej, zdobywa coraz szerszą gamę zwolenników.

Tradycyjne koszty utrzymywania działu IT

Pensje pracowników, koszty energii elektrycznej, składki na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne, koszty wyspecjalizowanych programów, serwerów, platform e-commerce, to tylko część wydatków, z którymi trzeba się liczyć, inwestując we własny, wewnętrzny dział IT działający 8 godzin dziennie. Komputery i obsługiwane dzięki nim programy czy systemy bądź serwery mają jednak to do siebie, że psują się nie tylko w godzinach pracy danej firmy, ale także poza nimi – a to wiąże się z koniecznością wypłaty kwot wymaganych przez prawo pracy dla pracy w nadgodzinach lub dodatkowo także w porze nocnej. Tym samym praca informatyka, mimo że teoretycznie podobnej jakości jak ta oferowana przez firmę zewnętrzną w ramach supportu IT, musi być lepiej opłacana. Czy warto przepłacać? Niekoniecznie. Dlatego może lepiej zainwestować właśnie w support IT z aitik.pl?

pracownicy w biurze przy komputerach

Ile kosztuje suport IT?

Ochrona naszych danych i zapewnianie im stałego bezpieczeństwo, dbanie o ciągłość funkcjonowania naszej sieci informatycznej i serwerów, konserwacja oraz usuwanie awarii sprzętu – to wszystko i więcej można wykonać w ramach supportu IT. Jakie są koszty takiej stałej usługi? Zależą od wielu czynników – wielkości miasta, w którym siedzibę ma nasza firma, stopnia skomplikowania naszej sieci komputerowej, ilości danych podlegających ochronie, liczbie komputerów czy wielkości serwera. Niemniej jednak, uogólniając, można uznać, że koszty supportu IT oferowanego przez firmę zewnętrzną to kwoty od kilkuset do kilku tysięcy złotych, przy czym większe wydatki z pewnością dotkną duże przedsiębiorstwa mające rozwiniętą infrastrukturę informatyczną i siedzibę w okolicach dużych miast. Wielokrotnie firmy zewnętrzne w ramach supportu IT oferują także wsparcie zdalne, za pośrednictwem Internetu i telefonu, co także ogranicza koszty, choćby dojazdu informatyka do firmy. Jeśli nie zdecydujemy się na współpracę stałą, tylko doraźną, występującą w przypadku awarii, specjalista będzie opłacany za godzinę swojej pracy. Jej koszt zależy również od wielkości miasta i rozmiaru awarii, niemniej jednak można szacować, że będzie wynosił około 100-200 złotych za godzinę. Czy to dużo? Być może wydaje się, że tak, jednak jeśli korzystamy z takiej pomocy jedynie od czasu do czasu, w razie potrzeby, to generujemy koszty zmienne, a nie stałe, jak przy inwestowaniu we własny dział IT.

Support IT w aitik.pl

W aitik.pl oferujemy zarówno pełny support IT, jak i częściowe wsparcie, które pozwoli odciążyć etatowych pracowników bądź zniweluje konieczność powiększania działu IT o kolejnych. Zajmujemy się różnego rodzaju problemami: z bazami danych, z łącznością sieciową, zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną, bądź aplikacjami firmowymi. Dodatkowo pomagamy dobrać właściwe programu dające skuteczną ochronę naszej sieci i jej urządzeniom. Częściowe wsparcie to minimalny koszt rzędu 255 złotych miesięcznie. Oferujemy także wsparcie na żądanie, dzięki któremu przywrócimy łącze internetowe, działanie systemu czy zlikwidujemy złośliwe oprogramowania. Pomagamy zarówno zdalnie, przyjmując zgłoszenia przez Internet bądź telefon, jak i dojeżdżając do klienta na terenie Wrocławia i okolic, gdy zaistnieje taka konieczność.

top