search
top

Tajemnice działań AML

W nowoczesnym biznesie trzeba strzec się przed wieloma niebezpieczeństwami oraz przestrzegać licznych przepisów, które mają nie dopuszczać między innymi do możliwości prania brudnych pieniędzy.

Kary za dokonywanie działań zaliczanych do tej kategorii są naprawdę ogromne, dlatego należy się strzec wszelkich podejrzanych ruchów, które mogłyby rzucać cień na legalność Twojej działalności. Jak działa AML i dlaczego tak ważne jest, aby odpowiednio chronić swoje zasoby firmowe oraz nowoczesne technologie?

Jakie kary czekają na osoby, które nie dopilnują swoich obowiązków w ramach informacji przekazywanych do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej? Jakie są Twoje obowiązki jako przedsiębiorcy w zakresie ochrony kapitału oraz uniemożliwiania kontrahentom wykorzystywania Twojej działalności, jako miejsca do prania brudnych pieniędzy lub finansowania terroryzmu? Sprawdź poniższe informacje!

AML – czynności kancelarii prawnej

Jak podają specjaliści z Kancelarii Prawniczej KHG Group, pranie brudnych pieniędzy jest procesem nielegalnym, wobec którego państwo stosuje naprawdę wysokie kary pieniężne. W przypadku osiągnięcia korzyści lub uniknięcia straty poprzez nielegalne działania dotyczące uzyskiwania przychodów lub innych działań finansowych firma może zostać obciążona karą finansową wynoszącą dwukrotność tej kwoty. W przypadkach, gdy nie da się ustalić jej dokładnej wysokości, to kara nałożona przez instytucję zajmującą się kontrolowaniem i zapobieganiem praniu brudnych pieniędzy mogą nałożyć karę finansową nawet do jednego miliona euro. Ponadto osobom, które podjęły nielegalne działania w tym zakresie, grożą sankcje karne.

Mogą zostać oni pozbawieni wolności na okres od 3 miesięcy do nawet 5 lat – kwestia ta zależy od skali przewinienia i jest rozstrzygana indywidualnie przez sąd. Dlatego też wszelkie działania związane z praniem brudnych pieniędzy lub finansowaniem z firmowych przychodów terroryzmu lub innych nielegalnych działań jest czymś, czego należy wystrzegać się jak ognia.

szkolenie aml

Nie warto angażować się w podejrzane kontrakty i interesy z osobami, którym nie do końca ufasz. Jeśli źródło wydaje Ci się podejrzane, to lepiej unikaj szybkiego zarobku, szczególnie jeśli kwota wydaje się stanowczo zbyt wysoka, jak na oczekiwania kontrahenta. 

Często zdarza się tak, że firmy same nie podejmują nielegalnych działań związanych z praniem brudnych pieniędzy. Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, że niesie to za sobą naprawdę ogromne konsekwencje, które mogą w szybki sposób doprowadzić do upadku i zamknięcia firmy, a jej prezesa lub właściciela wysłać na długi czas do więzienia.

Jednak niestety nie oznacza to, że jeśli działania takie nie są podejmowane z polecenia zarządu firmy lub jej właściciela, to że nie ma żadnego ryzyka. Zdarza się, szczególnie w nowoczesnych firmach IT oraz tych związanych z kupowaniem akcji na giełdzie czy też obrotem kryptowalutami, że to kontrahenci i klienci korzystają z możliwości firmy, aby prać brudne pieniądze pochodzące z nielegalnych źródeł. Aby tego uniknąć, należy odpowiednio się zabezpieczyć.

Usługi profesjonalnej kancelarii prawnej

Chcąc skutecznie chronić swoją firmę przed ryzykiem wykorzystania jej możliwości i sposobu działalności do prania brudnych pieniędzy lub finansowania terroryzmu przez osoby trzecie, warto zdecydować się na pomoc specjalistów od prawa w tym zakresie. Pomogą Ci oni odpowiednio zaplanować wszelkie działania i wdrożyć niezbędne zabezpieczenia oraz zwiększyć kontrolę kontrahentów oraz klientów, z którymi zdecydujesz się nawiązać współpracę.

działanie przeciwko praniu brudnych pieniędzyDzięki wprowadzeniu odpowiednich systemów kontroli oraz stworzeniu specjalistycznych procedur, które będą wykorzystywane w odpowiednich działach, na pewno uda Ci się znacznie zmniejszyć ryzyko w tym zakresie oraz odpowiednio zabezpieczyć firmę przed konsekwencjami wykorzystywania jej przez firmy zewnętrzne do działań nielegalnych, podejmowanych bez Twojej wiedzy.

Profesjonalni prawnicy z KHG Group podejmą się dokładnej analizy ryzyka i wszelkich zagrożeń w danej branży oraz pomogą Ci znaleźć i wdrożyć specjalistyczne rozwiązania, które na pewno przyczynią się do skutecznej ochrony Twojego biznesu. Z ich pomocą wszyscy Twoi pracownicy zostaną odpowiednio przeszkoleni, aby mogli w porę reagować na wszelkie podejrzane działania w tym zakresie. Dzięki temu będziesz mógł zapobiegać, a nie leczyć i reagować dopiero w momencie, gdy odkryjesz, że któryś z Twoich pracowników, klientów lub kontrahentów korzysta z możliwości Twojej firmy w nielegalny sposób i wykorzystuje ją do prania brudnych pieniędzy lub finansowania terroryzmu. 

top