search
top

Wybór bramy szybkobieżnej dla przemysłu spożywczego

Bramy szybkobieżne spotykane są dziś właściwe we wszystkich gałęziach przemysłu, choć zdecydowanie największą popularnością cieszą się zdecydowanie w przemyśle spożywczym. To tutaj stawia się im też największe wymagania, oczekując by bramy były odporne na działanie różnorodnych czynników zewnętrznych i środowiskowych, zachowywały odpowiednią przepuszczalność cieplną czy też zapewniały odpowiednią temperaturę powietrza w chłodniach i nie dopuszczały do wyziębiania pomieszczeń przylegających. Czym kierować się podczas wyboru bramy szybkobieżnej dla przemysłu spożywczego i na jakie parametry zwrócić w ich przypadku największą uwagę?

Bramy szybkobieżne w przemyśle spożywczym pozwalają na wymierne oszczędności wynikające ze skrócenia czasu przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi sekcjami.

Prędkość otwierania i zamykania

Wszystkie bramy szybkobieżne charakteryzują się niezwykle lekką konstrukcją, dzięki której nie wymagają dużej przestrzeni montażowej i pozwalają na bardzo dynamiczne działanie kurtyn oddzielających pomieszczenia. To właśnie prędkość ta doceniana jest szeroko w przemyśle spożywczym, gdzie niedopuszczalne jest zbyt długotrwałe otwieranie przestrzeni pomiędzy pomieszczeniami i mieszanie się powietrza i temperatury pomiędzy nimi. Większość bram przystosowanych do działania w przemyśle spożywczym charakteryzuje się dziś prędkością otwierania bramy do 2, a nawet 1,5 m/s, zależnie od konkretnego modelu i rozmiaru bramy.

Co oczywiste, aby kurtyna mogła z powodzeniem działać z tak dużą prędkością i nie stanowić zagrożenia dla pracowników zakładu produkcyjnego czy sklepu, w którym została zainstalowana, konieczne jest zastosowanie różnorodnych czujników i fotoklatek zapobiegających nagłemu zatrzaśnięciu się bramy, semaforów ostrzegających o możliwości korzystania z bramy czy zabezpieczeń w razie awarii prądu (w tym UPS-ów, czyli dodatkowego zasilania utrzymującego sprawność bramy bez zasilania głównego).

bramy przemysłoweKonstrukcja bramy

Bramy szybkobieżne dla przemysłu spożywczego wykonywane są zwykle z wysokiej jakościowo folii PCV, gwarantując tym samym niezwykle niską wagę kurtyny przy jednocześnie wysokiej gęstości materiału (ok. 1300 g/m2) i grubości rzędu 1,2 mm. Bramy szybkobieżne z folii PCV kierowane do branży spożywczej zostały zbudowane w ten sposób nie bez powodu – ich przenikalność ciepła, przepuszczalność wody i przepuszczalność powietrza muszą spełniać odpowiednie standardy normy EN 12424 i gwarantować odpowiednie warunki pracy w pomieszczeniach produkcyjnych.

Warto zwrócić uwagę na materiał z jakich wykonane zostały kurtyny. Będzie miała to decydujący wpływ na trwałość witryny.

Nie bez różnicy pozostaje też materiał, z jakiego wykonuje się całą konstrukcję roboczą bramy. W branży spożywczej zastosowanie stali nierdzewnej lub ocynkowanej jest wręcz koniecznością zapewniającą odpowiednią sterylność i odporność powierzchni elementów konstrukcyjnych. Dodatkowym zabezpieczeniem może tu być także obudowa dla kolumn, silnika i centrali sterującej bramą wykonana również ze stali nierdzewnej, chroniąca przed nadmierną ekspozycją elementów na działanie obecnej w pomieszczeniach wilgoci.

Powracając do kwestii kurtyny i norm, jakie musi spełniać, oczywistym jest że w przypadku przemysłu spożywczego konieczne będzie zapewnienie odpowiednich atestów i dopuszczenia materiału do użytku w środowisku bezpośredniego kontaktu z żywnością. Z tego też powodu ważnym parametrem bram szybkobieżnych jest możliwość zastosowania kurtyny z atestem FDA (Agencji Żywności i Leków) lub wykonanie kurtyny przystosowanej do pracy w tzw. pomieszczeniach czystych.

Bramy do chłodni i mroźni

Zupełnie odrębną kategorią bram szybkobieżnych dla przemysłu spożywczego są te z możliwością montażu w mroźniach i chłodniach. Pomieszczenia służące do przechowywania żywności w niskich temperaturach, działające niemalże jak ogromne lodówki potrzebują oczywiście specjalnej izolacji cieplnej i zabezpieczeń nie pozwalających na mieszanie się powietrza z tym pochodzącym z zewnątrz. Bramy szybkobieżne takie jak Ditex Dynamicroll FRIGO 2 z łatwością sprawdzają się właśnie w różnego rodzaju chłodniach, oferując podwójną kurtynę z podgrzewaną przestrzenią o grubości 250 mm pomiędzy kurtynami. Bramy te gwarantują zwykle bardzo wysoką izolację termiczną – przy gęstości kurtyny rzędu 900 g/m2 i grubością około 0,9 mm są w stanie pracować w temperaturach od -30oC do 65oC.

Wysokiej klasy bramy do chłodni i mroźni znaleźć można na stronie Grodex.

Istotną rolę w bramach szybkobieżnych dla chłodni i mroźni stanowi odpowiednie podgrzewanie kolumn i silnika oraz obudowanie ich oprawą ze stali nierdzewnej lub stali ocynkowanej, gwarantujące odpowiednie zabezpieczenie i przygotowanie konstrukcji do pracy w tak ekstremalnych temperaturach. Rozwiązania te nie są powszechnie dostępne w przypadku tradycyjnych bram szybkobieżnych dla przemysłu spożywczego, choć i tam konieczne jest odpowiednie zabezpieczanie elektroniki i napędu przed nadmiarem wilgoci i niższą niż pożądana temperaturą otoczenia.

 

 

top