search
top

Zanim kwarantanna sparaliżuje twoją firmę – testowanie na koronawirusa

Z powodu pandemii koronawirusa na początku 2020 roku wiele firm musiało zdecydować o zamknięciu działalności i zastosować się do rządowych wytycznych odnośnie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się COVID-19. Wraz ze stopniowym rozmrażaniem gospodarki i możliwością powrotu do normalnego funkcjonowania, firmy zatrudniające pracowników musiały przystosować się do nowych reżimów sanitarnych, wprowadzając obowiązkowe środki ochrony osobistej i aktywnie minimalizując ryzyko rozprzestrzeniania choroby w razie pojawienia się zarażenia. 

Ze względu na gorączkę będącą jednym z charakterystycznych objawów COVID-19, badanie temperatury stało się pierwszym sposobem na kontrolę zdrowia pracowników. Wynik ten jednak nie jest miarodajny – chorzy mogą przechodzić infekcję bezobjawowo lub być w tak wczesnym stadium choroby, by nie gorączkować. Rozwiązaniem dającym znacznie wyższą skuteczność i pewność zdrowia pracowników są szybkie testy na koronawirusa. Jak działają? 

Testy IgG i IgM – zapobiegnij kwarantannie w swojej firmie

Szybkie testy na koronawiursa, właściwie nazywane kasetowymi testami chromatograficznymi IgG i IgM służą do wykrywania w organizmie przeciwciał wytwarzanych przez organizm jako naturalna bariera ochronna przed SARS-CoV-2. Na podstawie próbki krwi pobranej z palca lub żyły, a także osocza lub surowicy testy kasetkowe sprawdzają obecność przeciwciał specyficznych dla zarażenia nowym koronawirusem i informują o wyniku badania w przeciągu 15-30 minut od podania próbki na płytkę. 

Szybkie testy nie gwarantują skuteczności tak wysokiej jak testy genetyczne lub testy z wymazów zalecane przez WHO, ale mogą stanowić skuteczny sposób testowania pracowników przez pracodawców lub rozwiązanie do samodzielnego testowania w przypadku podejrzenia kontaktu z osobą zarażoną koronawirusem. Jako pracodawca warto pomyśleć o wdrożeniu badań z pomocą szybkich testów na koronawirusa w przypadkach, gdy u przynajmniej jednego pracownika pojawią się objawy charakterystyczne dla COVID-19 lub w sytuacji, gdy istnieją uzasadnione obawy o możliwość zarażenia się i rozprzestrzeniania wirusa na terenie firmy. 

Jakie przeciwciała wykrywają szybkie testy na koronawirusa? 

Działanie kasetkowych testów chromatograficznych polega na analizowaniu poziomu przeciwciał IgG i IgM wytwarzanych jako reakcja organizmu na infekcję wywołaną SARS-CoV-2. Przeciwciała IgM są pierwszą linią obrony, pojawiającą się w organizmie już we wczesnych fazach zarażenia i walki z COVID-19 – ich pojawienie się na wyniku testu może oznaczać pierwsze etapy lub aktywną fazę choroby. Jeśli wynikowi nie towarzyszą objawy charakterystyczne dla COVID-19, warto odizolować się od otoczenia i poinformować wszystkich o możliwym zarażeniu, gdyż wielu pacjentów przechodzi chorobę bezobjawowo.

testy igm/igg

Testy IgM/IgG to dość prosty sposób na wstępne przesiewowe badanie pracowników.

Wraz z postępowaniem choroby organizm rozpoczyna wytwarzanie trwałych przeciwciał IgG, które utrzymają się w organizmie na długo po zakończeniu walki z infekcją SARS-CoV-2. Przeciwciała IgG na teście informują o aktualnie toczącej się infekcji lub przebyciu jej w ciągu ostatnich kilku tygodni lub miesięcy. Przeciwciała tego typu znajdowane są u tzw. ozdrowieńców, czyli osób które przetrwały wirusa i wytworzyły pewną odporność na jego działanie. Ze względu na możliwą czynną infekcję, osoby z wysokim wynikiem przeciwciał IgG oraz IgM powinny izolować się od otoczenia przez minimum 14 dni, zapobiegając rozprzestrzenianiu się wirusa. 

Dlaczego warto stosować szybkie testy na koronawirusa w firmie?

W przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem wśród pracowników, odpowiedzialny pracodawca powinien zapewnić wszystkim pracownikom możliwość przebadania się pod kątem zarażenia oraz izolowania się od otoczenia, jeśli do takiego zrażenia faktycznie doszło. Udostępnienie szybkich testów kasetkowych jest nie tylko sposobem na wczesne uzyskanie miarodajnych wyników i uniknięcie wyłączenia z pracy całej firmy, ale też metodą pozwalającą na przeprowadzenie testu na wszystkich pracownikach znacznie tańszym kosztem, niż miałoby to miejsce w przypadku chęci wykonania tradycyjnego testu z wymazu lub testu genetycznego.

Wcześnie wykryte zarażenie SARS-CoV-2 na terenie zakładu i odizolowanie pracowników mających pozytywne wyniki testu może zapobiec rozprzestrzenieniu się wirusa na inne grupy pracowników przebywających na co dzień w budynku. Dla pewności wykluczenia wirusa zanim zdąży się rozprzestrzenić, pracodawca powinien wykonać testy kilkakrotnie, w kilkudniowych odstępach czasu, tak by osoby mające kontakt z zarażonym, ale nie wytwarzające jeszcze przeciwciał mogły zostać odnalezione we wczesnych fazach infekcji.

top