search
top

Zdjęcie czy wizualizacja? Jak zaprezentować ofertę mebli?

Oferta mebli prezentowana w katalogach produktowych czy na stronie internetowej może korzystać z dwóch podstawowych wariantów przedstawienia produktu.

Pierwszym i najbardziej oczywistym jest fotografia, wykorzystująca najczęściej białe tło i zupełny brak kontekstu w celu przedstawienia wszystkich najważniejszych cech danego produktu. Drugą opcją są wizualizacje, które w przeciwieństwie do fotografii skupiają się na umieszczeniu mebla w kontekście całego pomieszczenia, w otoczeniu innych mebli, dekoracji czy światła naturalnego pozwalającego wyobrazić sobie jak w rzeczywistości prezentuje się dany produkt. Który z wariantów jest korzystniejszy dla prezentacji oferty mebli i na jaki sposób przedstawienia produktu zwrócą uwagę klienci?

 

Zdjęcie czy wizualizacja – jak wybrać sposób prezentacji oferty mebli?

Wizualizacja fotela i stołuProducenci przygotowujący ofertę mebli korzystają z prostej fotografii najczęściej wtedy, gdy ilość produktów w ich ofercie jest duża i przygotowanie wizualizacji do każdego z nich byłoby zbyt czasochłonne i zbyt kosztowne w stosunku do ceny samego produktu. Ze zdjęciami mebli na białym tle fotograficznym można spotkać się więc między innymi w katalogach online dużych sklepów sieciowych. Fotografia może przedstawiać oczywiście mebel umieszczony w specjalnie zaaranżowanym pomieszczeniu, w sąsiedztwie innych mebli, dekoracji czy naturalnego światła, ale przygotowanie takiego scenariusza dla każdego z produktów byłoby po raz kolejny zbyt kosztowne i zbyt pracochłonne. W efekcie z fotografii nadającej produktom kontekst korzystają najczęściej niszowe marki, których oferta jest mocno ograniczona a budżet na ich promocję stosunkowo wysoki.

Fotorealistyczne wizualizacje to wariant prezentacji oferty, z którego można korzystać zarówno w katalogach drukowanych, jak i wirtualnych katalogach czerpiących dodatkowe korzyści z wizualizacji 3D. W obydwu przypadkach korzyści z wykorzystania wizualizacji są jednak ogromne i znacznie przewyższają możliwości fotografii tradycyjnej.

 

Jak przygotowuje się wizualizację mebli?

Oferta mebli prezentowana w formie wizualizacji musi być wyjątkowo realistyczna i sprawiać wrażenie, że oglądany obraz nie jest tworem programu komputerowego a rzeczywistością możliwą do odtworzenia także w domu klienta. To właśnie realizm jest największą cechą sprzedażową wizualizacji – klient ma mieć możliwość wyobrażenia sobie danego mebla w swoim wnętrzu, a nie zobaczenia go jedynie w kontekście wystawy sklepowej czy produktu bez żadnego kontekstu. Fotorealistyczne wizualizacje mebli przedstawiają produkt w wykreowanym na jego potrzeby pomieszczeniu, w którym oprócz mebli umieszczamy oświetlenie i dodatki oraz dobieramy odpowiednią kolorystykę podkreślającą najlepsze cechy oferowanego produktu. W odróżnieniu od fotografii, w przypadku wizualizacji to pomieszczenie dobierane jest do prezentacji mebla, a nie odwrotnie. Wszystkie elementy obecne w wizualizacji mają za zadanie uzupełniać estetykę produktu i podkreślać jego atuty, jednocześnie dając poczucie że mebel znajdzie miejsce w domu klienta i równie dobrze wpasuje się do jego estetyki i aranżacji wnętrza.

Wizualizacja salonu

Wizualizacja mebli w ofercie produktów

Wybór właściwej metody prezentacji mebli w katalogu produktowym będzie zależał w dużej mierze od funduszy, jakie marka chce przeznaczyć na stworzenie i promocję katalogu i produktów. W najprostszym wydaniu można postawić wyłącznie na rysunki techniczne i proste zdjęcia pojedynczych mebli wykonane przy wątpliwym oświetleniu po zejściu mebla z produkcji, jednak w praktyce takie rozwiązanie nie jest estetyczne i przekonujące z punktu widzenia klienta. Fotografia która miałaby pokazać mebel realistycznie będzie wymagała organizacji transportu, przygotowania specjalnych pomieszczeń do prezentacji produktów oraz, z dużym prawdopodobieństwem, powtarzania jednego schematu i aranżacji wnętrza w wielu zdjęciach produktowych dla oszczędności pracy i kosztów. Wizualizacje nie mają takich ograniczeń, a ich możliwości są znacznie większe w porównaniu do klasycznej fotografii.

Wizualizacje mebli pozwalają na wiele ujęć pojedynczych mebli, pod różnym kątem, z różną dokładnością szczegółów, czy nawet w różnych aranżacjach wnętrz. Ich obecność zdecydowanie poprawia estetyczną wartość katalogów produktowych, jednocześnie stanowiąc ważny punkt sprzedażowy dla całej oferty. Wizualizacja nie wymaga fizycznego przygotowania pomieszczeń, oświetlenia czy transportu mebli i choć jest pracochłonna, opłaca się zdecydowanie bardziej niż klasyczne zdjęcia. Z perspektywy klienta wizualizacje są równie korzystne – każdy, kto choć raz kupował mebel woli zobaczyć go w praktycznym zastosowaniu, niż w statycznej aranżacji studyjnej powielanej w całym katalogu.

top