search
top

Zostałeś oszukany przez bank? Rozwiązania dla Frankowiczów

Jeszcze kilka lat temu branie kredytu we frankach było niezwykle opłacalne dla Polaków. Taką formę pożyczki proponowano w niemal każdym banku, obiecując bardzo korzystne warunki spłaty.

Wszystko skończyło się jednak w momencie nagłego wzrostu kursu franka, po czym nastąpiła zwyżka pojedynczej raty kredytu, a także jego całkowity koszt. Obecnie jednak osoby, które zdecydowały się na kredyt w obcej walucie mają szansę na jego unieważnienie.

W wyniku wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, osoby, które posiadają kredyty we frankach, otrzymały możliwość zmiany warunków umowy zawartej z bankiem. Frankowicze mogą złożyć w sądzie pozew i w ramach postępowania cywilnego walczyć o odfrankowienie kredytu lub unieważnienie całej umowy kredytowej. Jak przewalutować kredyt we frankach? Na czym polega odfrankowienie kredytu?

Odfrankowanie kredytu – na czym to polega?

Odfrankowienie kredytu to pojęcie, które z początku było nadawane osobom, które w ramach wyroku Europejskiego Trybunały Konstytucyjnego zdecydowały się złożyć pozew sądowy w celu unieważnienia umowy kredytowej z bankiem bądź zmiany jej warunków. W efekcie coraz więcej frankowiczów mogło liczyć na pozytywne orzeczenia sądu, zapadające w tego typu sprawach.

Odfrankowanie kredytu to jednak nic innego jak jego przewalutowanie. W większości spraw sąd orzeka, iż przeliczanie wartości kredytu na obcą walutę, a także zwiększania wysokości rat jest działaniem niezgodnym z prawem. W praktyce okazuje się, że zatem, że umowa zawarta z bankiem odnośnie zaciągnięcia kredytu we frankach jest nieważna i w żaden sposób nie zobowiązuje kredytobiorców do spłacenia powstałej nadwyżki.

Zgodnie z orzecznictwem sądu w wielu postępowaniach cywilnych, kredyt we frankach powinien być traktowany zarówno przez bank, jak i kredytobiorców jako kredyt hipoteczny złotówkowy. Oznacza to, że wyższe raty należy uznać za nadpłacony kredyt bądź zwrócić kredytobiorcom przeliczoną na jego niekorzyść kwotę.

Przewalutowanie kredytu we frankach obejmuje nie tylko te raty, które zostały już zapłacone, ale przede wszystkim przyszłe. W ten sposób frankowicze mają szansę odzyskać spore sumy nadpłaconych rat, co jest dla nich niezwykle opłacalne.

Kredyt we frankach – jak go unieważnić?

Unieważnienie kredytu we frankach oprócz tego, że w praktyce oznacza zmniejszenie rat, w dalszym ciągu zobowiązuje kredytobiorcę do spłacenia pozostałej części. Warto pamiętać, że w takim przypadku kredyt hipoteczny złotówkowy jest oprocentowany według LIBOR, czyli tak samo jak kredyt otrzymany w szwajcarskiej walucie.

Teoretycznie pierwszym krokiem, jaki należy zrobić, aby przewalutować kredyt, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku bezpośrednio w placówce bankowej. Okazuje się jednak, że rzadko kiedy banki godzą się na odfrankowienie kredytu. Aby zatem całkowicie przekształcić kredyt we frankach w zwyczajny kredyt hipoteczny w złotkach, konieczne będzie łożenie do sądu pozwu cywilnego. Aby jednak powództwo zostało uwzględnione, konieczne będzie spełnienie kilku warunków – do najważniejszych należy

Skierowanie sprawy do sądu dotyczy jednak umów kredytowych indeksowanych w obcej walucie. W efekcie można liczyć na usunięcie z umowy z bankiem niezgodnych z prawem zapisów. Po spełnieniu tego najważniejszego warunku warto skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii prawnej, która przeanalizuje umowę pod kątem zapisu niedozwolonych zapisów, będących jednocześnie podstawą do unieważnienia jej części.

Brak odpowiednich zapisów w umowie może doprowadzić do przykrego zakończenia postępowania sądowego, a tym samym – braku przewalutowania kredytu na złotówkowy kredyt hipoteczny. Pomoc adwokata w dokładnym zbadaniu sprawy, a także prowadzeniu sprawy w sądzie będzie nieodzowna, jeśli pragniemy sprawnie załatwić sprawę.

Pomoc w unieważnieniu kredytu we frankach

Profesjonalna pomoc dla Frankowiczów w przypadku złożenia pozwu do sądu o zapisów umowy o kredyt jest obecnie niezbędna do tego, aby odzyskać nadpłacone pieniądze. Warto jednak skorzystać z usług kancelarii prawnej, specjalizującej się w prowadzeniu tego typu spraw. Doświadczenie, a także wiedza adwokata pozwoli na dokładne przeanalizowanie podpisanej z bankiem umowy, a następnie złożenie uzasadnionego pozwu do sądu. Skuteczność oraz profesjonalizm kancelarii adwokackiej z pewnością wpłynie na pozytywne rozpatrzenie sprawy.

top