Brexit – spodziewane skutki dla rynków walutowych
Kurs waluty ma znaczenie. Nie tylko dla osób, które obracają dużymi kwotami. Funt brytyjski jest jedną z najważniejszych walut na świecie. Jakie konsekwencje ma tak ważne wydarzenie historyczne jak Brexit? Sprawdzamy skutki wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na rynek walutowy.
Jak ustalane są kursy walutowe
Rynek walutowy jest zmienny i nieprzewidywalny. Dodatkowo wszelkie wydarzenia historyczne, zwłaszcza tak ważne jak twardy Brexit, potrafią zatrząść rynkiem. Ustalenie kursu to skomplikowany mechanizm, który jest oparty o podaż i popyt walut. Ponadto, aktualizacje są dokonywane przez największe instytucje i banki na świecie. Końcowa cena kursu jest jednak ustalana indywidualnie przez kantory wymiany walut, które biorą pod uwagę popyt na konkretną walutę, czas, miejsce, a także wszelkie ogólnodostępne informacje – sprawdź waluty autostrada.
Biorąc pod uwagę powyższe, cena waluty jest kształowana ze względu na okresy w roku (np. okres wakacyjny czy świąteczny), turystykę danego kraju, stopę bezrobocia, stan gospodarki danego kraju, ale także inflację oraz aktualną politykę na świecie.
W związku z Brexitem kursy walutowe są bardziej niepewne niż zwykłe.
Jak zareagowały rynki na Brexit?
Brexit, czyli wystąpienie Wielkiej Brytanii z Uniii Europejskiej ma i będzie miało znaczenie dla kursów walut. Przewiduje się, że szybkimi zmianami zostaną dotknięte zwłaszcza kraje europejskie, które miały silne powiązania gospodarcze z Wielką Brytanią.
Rynek walut przechodzi prawdziwe trzęsienie ziemi, notując wzrosty euro i dolara, a spadek funta.
Analitycy rynków walutowych wskazują, że najbardziej prawdopodobna prognoza to sytuacja, w której Brexit ma zaszkodzić Wielkiej Brytanii, ale otworzyć złoty okres dla Unii Europejskiej i euro. Niektórzy eksperci wskazują jednak, że funt powróci do łask.
Niemcy
Jako pierwsi zauważyli, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zaszkodzi międzynarodowej gospodarce. Już następnego dnia po tym, jak David Cameron zapowiedział referendum, Niemcy obawiały się o przyszłość Unii Europejskiej. Bardzo dobre kontakty niemieckich polityków i przedsiębiorców z Wyspami wywołały strach o brak partnera gospodarczego.
Polska
Polski złoty jest stabilny, a niektórzy nawet śmiało twierdzą, że zyskał na Brexicie. Nasza waluta się umocniła. Notuje delikatne wzwyże, które nie wpływają jednak istotnie na poprawę zachowania polskiego złotego.
Euro
Przez ostatnie dni kursy euro wynosiły około 4,25 za kupno i sprzedaż, natomiast kurs funta wynosił powyżej 5,10 zł. Notowania spadły o kilka groszy na obydwu walut i ciężko przewidzieć najbliższe dni, zwłaszcza że wiele zależy od negocjacji handlowych, które będą prowadzone przez przedstawicieli Wielkiej Brytanii. Pewne jest jednak, że będą to bardzo ważne rozmowy, które rzucą się cieniem na ceny euro i funta.
Stany Zjednoczone
Średni kurs dolara amerykańskiego utrzymuje się w cenie 3,8 i miał raczej słaby tydzień. Dodatkowo przewiduje się kolejne cięcia stóp procentowych. Konsekwencją może być nawet bardzo duże osłabienie dolara.
Rynek walutowy już dawno nie był tak niepewny. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się wtedy kantor z negocjacją ceny. Szczególnie dla przedsiębiorczych ludzi, którzy nie chcą przepłacać za wymianę waluty. Robienie zakupów, podróżowanie, ale też relacje handlowe wciąż mogą być atrakcyjne, ale warto o to zadbać i wybrać najbardziej korzystną ofertę.