search
top

Co to jest identyfikacja wizualna i dlaczego jest taka ważna?

Dzisiaj przedsiębiorstwa muszą koncentrować się na innowacjach i starać się bardziej niż kiedykolwiek, aby udowodnić, że są wyjątkowe. Tradycyjne strategie biznesowe stosowane do tej pory przestały działać. Najpotężniejsze marki dziś wyróżniają się kreatywnością i silnymi emocjami, które budzą odbiorców. Sprzedają się świetnie, ponieważ klienci poddają się jakości, postrzegają je jako ekscytujące, intensywne i kreatywne doświadczenie.

Utworzony w ten sposób wizerunek firmy może przynieść wymierne korzyści, zapewnić nowych klientów i wzmocnić istniejące relacje, uświadamiając istniejącym kontrahentom, że podjęli dobry wybór. Możemy zbudować ten wizerunek, między innymi, za pomocą identyfikacji wizualnej (corporate design), która jest obecnie jednym z najczęściej używanych narzędzi do budowania skutecznej i trwałej przewagi konkurencyjnej na rynku.

Nazwa firmy

Jedną z najważniejszych cech wyróżniających firmę jest jej nazwa. Pojawia się w reklamach i na stronie internetowej. Wybór odpowiedniej nazwy wbrew pozorom nie jest taki łatwy. Może być to słowo związane z przedmiotem działalności, postacią, rodziną założycieli czy konkretnym polem działalności. Czasami wymyślane jest całkowicie abstrakcyjne słowo, które wcześniej nie istniało, bez określonego znaczenia i związku z działalnością firmy.

Ważne jest, aby przewidzieć wprowadzenie marki na rynki zagraniczne i sprawdzić, czy nie spowoduje to skojarzeń pejoratywnych w innych językach. Ponadto warto zastanowić się, czy wybrana nazwa jest zgodna ze strategią firmy i nie jest kojarzona z konkurencją. Jeśli nazwa przeszkadza w osiągnięciu naszych celów biznesowych, warto pomyśleć o jej zmianie. Ponadto oczywiste jest, że nazwa ma opcję rejestracji dla obszaru, w którym będzie funkcjonować i ma dostępną domenę w Internecie.

Logo

Oprócz nazwy, bardzo ważne przy tworzeniu identyfikacji wizualnej firmy, jest jej logo, które stanowi symbol firmy. Ma na celu zwiększenie atrakcyjności i konkurencyjności firmy, a także podkreślenie jej charakteru i ułatwienie identyfikacji.

Wydaje się, że logo to tylko niewielka część pełnego pakietu identyfikacyjnego, ale prawda jest taka, że ​​jest to jego centralny punkt odniesienia i klucz do całości. Tworzenie logo jest uważane za esencję sztuki projektowania graficznego. Niewątpliwie jest to jedno z największych wyzwań współczesnego designu – wyrażanie złożonych wartości danej organizacji za pomocą kilku łatwych do zapamiętania elementów. Żadna inna część grafiki we wnętrzach nie jest tak szeroko prezentowana publicznie, ani poddawana tak intensywnej krytyce.

Kolory firmy

Kolejnym ważnym elementem tworzenia tożsamości wizualnej firmy jest jej kolorystyka. Zazwyczaj tworzy podstawę systemu wizualnego, ponieważ silnie wpływa na postrzeganie i świadomość odbiorców. Wybór koloru, który później stanie się charakterystyczną cechą firmy i najbardziej zapadającym w pamięć elementem, powinien być wynikiem dogłębnej analizy. Należy wziąć pod uwagę, że każdy kolor wywołuje inne skojarzenia w ludzkim umyśle, a także kulturowe znaczenie kolorów i ich postrzeganie przez konkretną grupę docelową – inne kolory będą atrakcyjne dla mężczyzn, inne dla kobiet lub dzieci.

Wybierając kolor dla firmy, warto łączyć kolory w różnych kombinacjach, a następnie sprawdzić, czy faktycznie wywołują pożądaną reakcję u odbiorcy. System kolorów firmy składa się z podstawowych kolorów, kolorów uzupełniających i dopuszczalnych kombinacji kolorów symbolu firmy.

Podsumowując, przy projektowaniu systemu informacji wizualnej organizacji najważniejsze jest, aby wszystkie jej elementy były ze sobą powiązane i spójne. Taki projekt daje szansę na osiągnięcie wyznaczonych celów, wpływa na lojalność klientów i ich decyzje oraz wzmacnia już zbudowane relacje. Spójna marka jest najskuteczniejszą obroną przed konkurencją, budzi zaufanie klientów i tworzy wizerunek wysokiej jakości.

top