Czas pracy kierowcy TIR-a – o czym warto wiedzieć
Praca na stanowisku kierowcy to dość popularny w obecnych czasach zawód. Jest to spowodowane z pewnością tym, że kierowcy mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie, jest to także świetny sposób na zwiedzanie wielu regionów polski czy nawet świata. Tego typu praca będzie więc znakomitym rozwiązaniem dla osób lubiących jazdę samochodem, zwiedzanie nowych regionów i nie przeszkadza im samotność. Chcąc pracować w tym zawodzie, warto jednak wcześniej dokładnie zapoznać się z tym, na czym dokładnie polega praca kierowcy TIR-a, jakie są jego obowiązki i jak wygląda jego czas pracy.
Na czym polega praca kierowcy TIR-a
Wielu osobom wydaje się, że praca kierowcy opiera się tylko i wyłącznie na prowadzeniu pojazdu i dostarczeniu ładunku z punktu A do punktu B. Oczywiście po części jest to prawda, ponieważ praca kierowcy przede wszystkim opiera się właśnie na tych obowiązkach. Warto jednak wiedzieć o tym, że oprócz samego prowadzenia pojazdu kierowca ma również wiele innych zadań, które musi wykonać w ramach swojej pracy. Obowiązkiem kierowcy jest również wykonywanie wszystkich czynności dotyczących spedycji takie jak między innymi wypełnianie niezbędnych dokumentów. Oprócz tego kierowcy pełnią również nadzór nad załadunkiem i rozładunkiem towaru i są odpowiedzialni za jego odpowiednie zabezpieczenie. Dodatkowo kierowca musi również dbać o czystość swojego pojazdu, przyczep oraz naczep, a także o ich stan techniczny. Często zdarza się tak, że same formalności lub czynności związane z załadunkiem i rozładunkiem pochłaniają bardzo dużo czasu, dlatego mówienie, że praca kierowcy opiera się tylko na prowadzeniu pojazdu, mocno różni się od rzeczywistości.
W jaki sposób liczony jest czas pracy kierowcy?
Czas pracy kierowcy TIR-a podlega szczegółowej kontroli i regulowany jest przez wiele różnych przepisów prawnych. Do czasu pracy kierowcy wliczane są wszelkie czynności, począwszy od samej gotowości do pracy, przez czynności spedycyjne, nadzór nad załadunkiem i rozładunkiem towaru, obsługę pojazdu i wiele innych kwestii. Można tutaj wyróżnić dobowy, tygodniowy lub dwutygodniowy czas pracy kierowcy. Dobowy czas pracy kierowcy nie może przekraczać 9 godzin, a 2 razy w tygodniu możliwe jest jego przedłużania do 10 godzin. Maksymalny tygodniowy czas pracy kierowcy to według prawa 56 godzin, natomiast dwutygodniowy to 90 godzin. Ponadto kierowcy przysługują także odgórnie ustalone przerwy, które muszą występować w odpowiedniej częstotliwości i mieć odpowiednią długość. Co 4,5 godziny pracy kierowca musi sobie zrobić przerwę o długości minimum 45 minut.
Jakie dokumenty musi mieć kierowca, aby mógł wykonywać swoją pracę?
Realizacja zleceń związanych z transportem drogowym często wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu różnych formalności. Każdy błąd lub uchybienie w tym zakresie może skutkować karami finansowymi, lub innymi często poważnymi konsekwencjami. Z tego względu realizując transport drogowy, należy pamiętać o tym, jakie dokumenty kierowca powinien mieć przy sobie, na wypadek, gdyby został poddany kontroli ze strony odpowiednich służb.
- Dokumenty dotyczące kierowcy
- prawo jazdy,
- karta kierowcy,
- świadectwo kierowcy,
- potwierdzenie posiadania ważnych badań lekarskich i psychologicznych,
- zaświadczenie o ukończeniu kwalifikacji lub szkolenia okresowego,
- zaświadczenie o działalności,
- tam jest tachografu cyfrowego lub wykresówki,
- w niektórych przypadkach, certyfikat uprawniający do wykonywania przewozów towarów niebezpiecznych.
- Dokumenty dotyczące pojazdu
- dowód rejestracyjny,
- ubezpieczenie OC,
- upoważnienie dla korzystania z pojazdu,
- świadectwo zatwierdzenia środka transportu przez powiatowego lekarza weterynarii (w przypadku przewozu żywych zwierząt),
- świadectwo dopuszczenia pojazdu zgodnie z przepisami ADR (w przypadku przewozu towarów niebezpiecznych),
- w niektórych przypadkach, certyfikat EURO stanowiący załącznik do zezwolenia międzynarodowego.
- Dokumenty dotyczące dostępu do rynku przewozowego
- wypis z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub wypis z licencji wspólnotowej,
- licencja na wykonywanie transportu drogowego.
- Dokumenty dotyczące przewożonego ładunku
- list przewozowy
- świadectwo pochodzenia towaru, które musi być wydane w kraju, z którego pochodzi dany towar.
W przypadku szczególnych przewozów kierowca powinien posiadać przy sobie także dodatkowe dokumenty w zależności od rodzaju transportowanych towarów.