EPU – jak ściągnąć należność w prosty sposób
W wirtualnym świecie konsumenta
Większość działań – tak klientów, jak rozmaitych firm – przenosi się stopniowo do sfery elektronicznej. Niemal nie wyobrażamy sobie, żeby bank nie miał możliwości wykonywania przelewów i innych zleceń za pośrednictwem strony internetowej czy nawet aplikacji mobilnej na telefon lub tablet. Podobnie jest z działalnością stricte usługową większości firm. Można wręcz powiedzieć, że jeśli jakieś przedsiębiorstwo nie istnieje w sieci, to dla wielu konsumentów nie istnieje w ogóle.
Dla wielu usługodawców i różnych operatorów, zwłaszcza tych oferujących swoje usługi w ramach branży telekomunikacyjnej, ściąganie należności pozostaje kwestią problematyczną. Kwoty są często na tyle małe, że nie wszczyna się od razu postępowania sądowego ze względu na tzw. niską szkodliwość społeczną czynu. W tym roku wzrosła ona do 400 złotych (dokładnie 437 zł) i stanowi 25% minimalnej średniej krajowej brutto. Oznacza to, że przestępstwa, np. kradzież poniżej tej wartości nie są traktowane jako przestępstwa, a jedynie jako wykroczenia. Popełniająca je osoba nie jest również wpisywana do Krajowego Rejestru Karnego, więc dana sprawa nie obciąża winnej osoby na przyszłość. Zazwyczaj postępowanie jest w takich sprawach umarzane, ponieważ jego koszty przewyższają wartość sprawy.
EPU dla operatorów
Jak się to ma do usługodawcy, który nie może ściągnąć należności od klientów? Przecież wiadomo, że klient nie może nieodpłatnie i do woli korzystać z oferowanych usług, nawet jeśli kwoty, z którymi zalega są stosunkowo niewielkie. W sprawach, których przebieg nie jest skomplikowany i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego – a takim rodzajem postępowania jest wezwanie do zapłaty – dla usługodawców znacznym ułatwieniem okazuje się system EPU, czyli Elektroniczne Postępowanie Upominawcze. To rozwiązanie szczególnie trafione dla operatorów, dla których postępowanie tego rodzaju ma charakter masowy i powtarzalny, a wezwanie do zapłaty dostarczane jest drogą elektroniczną.
Niektóre kancelarie prawne, np. wasiprawnicy.pl, świadczą swoje usługi w zakresie współpracy z tego rodzaju podmiotami. Ponieważ jest to procedura regulowana przepisami Kodeksu Prawa Cywilnego, powstała przy współpracy i niejako pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości, pomoc prawna jest wskazana, dla zachowania wszystkich prawidłowości oraz zwiększenia szansy na faktyczne odzyskanie należności od konsumenta zalegającego z opłatami.