search
top

Jak szkolenia dla handlowców pomagają w pozyskiwaniu nowych klientów?

Handlowiec, to zawód bardzo wymagający. Osoba, która go wykonuje pośredniczy między firmą, a klientem jako sprzedawca konkretnych towarów lub usług. Nie jest to człowiek przypadkowy, a ściśle związany z daną branżą, wyspecjalizowany w tym co robi. To ktoś, kto potrafi odpowiedzieć na wszystkie pytania wymagających klientów.

Praca handlowca – pozyskiwanie nowych klientów

Praca handlowca, to po prostu pozyskiwanie nowych klientów. Aby jednak jego działania były efektywne, przynosiły w sposób ciągły wymierne rezultaty w postaci coraz to nowych zamówień czy zleceń, handlowiec musi stać się prawdziwym ekspertem w tym co robi. Nie może sprawiać wrażenia kogoś, kto na celu ma wepchnięcie nam byle jakiego produktu. Musi posiadać rozległą wiedzę w danej branży, umieć poprowadzić rozmowę i sprawić, że nabierzemy do niego zaufania.

Cechy takie jak umiejętności negocjacyjne również w sposób oczywisty przekładają się na zwiększoną sprzedaż. Wymienione walory to jednak nie zawsze wrodzona zdolność. Często bywa tak, że potrzebne do zawodu cechy należy w sobie wyrobić. I tu z pomocą przyjść mogą specjalne szkolenia dla handlowców. Także inne szkolenia takie jak ISO 14001:2015.

Jak szkolenia pomagają pozyskać klienta?

Nawet jeśli jesteśmy przekonani, że nasz pracownik jest bardzo dobry w tym co robi, nigdy nie będziemy mieć pewności czy swojej pracy nie mógłby wykonywać jeszcze lepiej. Nawet jeśli my sami, jako handlowcy nie mamy do swej pracy większych zarzutów, nie wiemy niestety, czy to co robimy jest szczytem naszych umiejętności, czy nie drzemie w nas jeszcze większy potencjał.

Czasami bywa też tak, że zwyczajnie czujemy, iż nasze działania nie są na tyle efektywne, by mogły dać firmie naprawdę duże korzyści w postaci rozbudowanej grupy klientów. Nic straconego. Szkolenia na które możemy się zapisać dają naprawdę wiele możliwości. Mogą nauczyć nas nowych umiejętności i wpłynąć bardzo pozytywnie na nasze wyniki, bowiem rozwijają w nas cechy niezbędne do wykonywanego zawodu.

Praca handlowca

Handlowiec – negocjator

Nie jest tajemnicą, że handlowiec to przede wszystkim negocjator. Umiejętności negocjacyjne, czyli umiejętności efektywnego komunikowania się, to w jego zawodzie podstawa. Być może dlatego wiele szkoleń dla tej grupy zawodowej opiera się na pogłębianiu wiedzy właśnie w tym zakresie. Dlaczego? Odpowiedź wydaje się dość oczywista.

By stać się dobrym sprzedawcą, zdobywać nowych klientów, trzeba wyróżniać się skoncentrowaniem na interesach, realnych zadaniach firmy i problemach z którymi w związku z nimi musimy się mierzyć. Wnikliwa analiza potrzeb klienta i pomysły na ewentualne propozycje, jakie możemy mu złożyć oraz negocjacje, to również element tej pracy. Wszystko to składa się oczywiście na jedno – siłę perswazji, którą musimy w sobie wyćwiczyć.

Nie odgrywaj scenek – ćwicz swe umiejętności

 Większość szkoleń negocjowania odbywa się na zasadzie odgrywania konkretnych scenek, gdzie niczym aktor ćwiczymy swą rolę. Nie wszyscy jednak uważają, że taki sposób przeprowadzania szkoleń jest efektywny. Wśród nich jest na przykład Tomasz Piotr Sidewicz, zawodowy negocjator, który wskazuje na zawodność tej metody, jednocześnie proponując coś innego –  szkolenia na zasadzie ćwiczeń.

W ich przypadku pracujemy nad faktycznymi zmianami, zmianami które mają realne przełożenie na nasze zachowanie. Jest to z pewnością szczególne ważne w zawodzie handlowca. Nie sztuką bowiem jest wyćwiczyć swoje reakcje na pamięć. Sztuką jest wyuczyć w sobie realne i efektywne reagowanie, obronę własnego stanowiska, składanie korzystnych ofert, negocjowanie z rozmówcą, czyli naszym potencjalnym klientem. Nawyki, które w ten sposób w sobie wypracowujemy pomogą nam uporać się z wieloma sytuacjami, w tym zawodowymi.

Warto się szkolić

Podsumowując, szkolenia dla handlowców są w stanie wypracować w nich te cechy, które w zawodzie wydają się niezbędne. Godziny spędzone na szlifowaniu potrzebnych umiejętności, jak wspomniana siła perswazji z pewnością nie pójdą na marne. Podbudują za to pewność siebie, rozwiną konkretne cechy lub pokażą jak nad nimi pracować. Negocjowanie to trudna sztuka, jednak z pewnością przy odrobinie dobrych chęci każdy jest w stanie nad nią zapanować.

 

 

 

top