search
top

Jak wybrać idealny projekt domu?

Wybór projektu domu wcale nie jest taki prosty. Projekt powinien być dostosowany do naszych potrzeb jako osób, które będą w nim mieszkały, a jednocześnie spełniać szereg wymogów.

Jak zatem wybrać idealny projekt domu? O czym należy pamiętać decydując się na budowę domu jednorodzinnego?

Wiele osób budujących swój pierwszy dom wolnostojący zastanawia się jaki projekt wybrać. Wbrew pozorom jest to także jedna z najważniejszych decyzji, którą należy podjąć już na wczesnym etapie. Dlatego też wiele osób wybierając projekt domu stawia przede wszystkim na własne upodobania, dostosowując wygląd całego domu i poszczególnych pomieszczeń do potrzeb i niekiedy marzeń.

Dobry projekt, który będzie również spełniał wszystkie wymagania, jaki stawia działka budowlana, sprawi, że proces zamieszkania i życia w nowym domu będzie jednym z najlepszych momentów w naszym życiu. O czym należy pamiętać wybierając projekt domu?

Wybór projektu – na jaki dom się zdecydować?

Wybierając idealny projekt domu, możemy wybierać spośród gotowych projektów, jak i skorzystać z pomocy projektanta. W tym drugim przypadku o wiele łatwiej wprowadza się konkretne modyfikację do projektu, a dodatkowo możliwe jest dostosowanie poszczególnych pomieszczeń do potrzeb mieszańców.

Zasadniczą sprawą w przypadku wyboru projektu domu jest decyzja, jakiej wielkości budynek chcemy wybudować. Właściwe określenie wielkości domu pozwoli na sprawne wybranie projektu i sprawi, że wszyscy mieszkańcy będą zadowoleni z metrażu oraz układu poszczególnych pomieszczeń. Warto zatem przed rozpoczęciem poszukiwań określić między innymi ile pokoi będzie niezbędnych dla każdego domownika, a także czy domownicy będą potrzebowali dodatkowej łazienki.

Podczas wyboru warto również odpowiedzieć sobie na pytanie ile osób faktycznie będzie mieszkało w domu, czy ta liczba będzie się zmieniała na przestrzeni lat i czy trzeba dostosować niektóre pokoje do potrzeb osób niepełnosprawnych lub starszych. Nie można również zapomnieć o kosztach ogrzewania, które w przypadku sporej wielkości domów mogą przerosnąć możliwości finansowe mieszkańców.

Warunki zabudowy działki a projekt domu

Wybierając projekt domu nie można również zapomnieć o warunkach zabudowy działki, gdyż w praktyce nie każdy dom będzie pasował do jej wymiarów. W gotowych projektach najczęściej znajdują się już podane wymiary minimalnej działki budowlanej, dzięki czemu o wiele łatwiej jest sprawdzić czy projekt będzie spełnia wymagania Prawa budowlanego. W przypadku projektów wykonywanych przez projektanta, kwestia wymogów zabudowy działki będzie już leżała po jego stronie i tworząc projekt będzie on miał na uwadze wszystkie niezbędne kwestie.

Zapoznanie się z warunkami zabudowy działki sprawi, że wybór idealnego projektu będzie o wiele łatwiejszy. Z pewnością decyzja o tym, na jaki dom się zdecydować – parterowy czy piętrowy – będzie uzależniona od wielkości działki. Na decyzję wpłynie również metraż ogrodu.

Koszty budowy a wybór projektu domu

Koszty budowy domu również nierzadko mają ogromny wpływ na decyzję o wyborze idealnego projektu domu. Powierzchnia całkowita, a także ilość kondygnacji będą miały w tym przypadku ogromne znaczenie. Podobnie jak stan wykończenia elewacji czy rodzaj dachu. Warto zatem przed wyborem projektu określić budżet i dostosować projekt do możliwości finansowych.

Koszty budowy domu są spore, dlatego wybór funkcjonalnego projektu, dostosowanego do potrzeb domowników oraz ich możliwości pozwoli na wykończenie wszystkich elementów bez konieczności martwienia się o finanse.

Funkcjonalność domu – na co warto zwrócić uwagę?

Mniej ważne, ale równie istotne przy wyborze projektu będą miały znaczenie wszystkie kwestie związane z funkcjonalnością domu oraz jego estetyką. Stąd też po przeanalizowaniu wszystkich innych spraw, warto zweryfikować ile kondygnacji pragniemy w naszym domu, a także jaki rozkład pomieszczeń będzie najbardziej funkcjonalny. W razie wątpliwości projekt zawsze można zmodyfikować i dopasować go do potrzeb domowników korzystając z pomocy profesjonalistów z Cichej Doliny, którzy pomogą w udzieleniu odpowiedzi na każde pytanie.

Ważną kwestią przy wyborze projektu będzie miała również stylistyka całego domu. Wiele osób zwraca uwagę na to, czy dom będzie estetycznie wykonany i to, jak wpasuje się w całe sąsiedztwo. Niektóre z tych elementów są już widoczne w wizualizacji projektu domu, stąd też łatwiej wyobrazić sobie całość.

Określenie swoich potrzeb i wymagań przed wyborem projektu domu z pewnością ułatwi cały proces, dając tym samym możliwość wybudowania lub kupna domu marzeń.

top