search
top

Jak założyć własną firmę? – 5 najważniejszych kroków

Założenie własnej działalności gospodarczej to dla wielu osób spełnienie marzeń zawodowych. Zazwyczaj jest to spowodowane chęcią uniezależnienia się i samodzielnego decydowania o swoich działaniach.

Ponadto często prowadzenie własnej działalności pozwala także uzyskać znaczne większe zyski niż praca na etat. Wiele osób obawia się jednak podjęcia tego kroku, ponieważ obawia się odpowiedzialności i dużej ilości formalności, jakie należy spełnić, aby założyć i prowadzić swoją firmę. Założenie własnej firmy nie jest jednak tak trudne jak mogłoby się wydawać i zazwyczaj wystarczy stosować się do kilku najważniejszych kroków.

Odpowiednie przygotowanie się do założenia firmy i zaplanowanie jej działalności

Podstawą do stworzenia własnej działalności gospodarczej, która będzie działała dobrze i przyniesie spore zyski, jest odpowiednie przygotowanie się do jej założenia, między innymi poprzez stworzenie pomysłu na biznes i zaplanowanie działalności, przynajmniej w początkowej latach jej funkcjonowania. W tym celu warto dokładnie zastanowić się nad tym, w jakiej branży ma działać nasza firma, jakie produkty lub usługi chcemy dostarczać na rynek, jak wygląda rynek w aktualnym momencie pod tym względem. Często przepisem na sukces jest znalezienie niszy na rynku, lub też stworzenie działalności opierając się na usługach, lub produktach, na które jest obecnie największy popyt, a których brakuje na rynku. Ponadto stworzenie przemyślanego i skutecznego biznesplanu, to również bardzo ważny element zakładania własnej działalności gospodarczej, dlatego warto poświęcić tej kwestii więcej czasu i odpowiednio przygotować się do rozpoczęcia działalności na rynku.

Nazwa firmy

Nazwa firmy to w praktyce jej wizytówka. Z tego względu warto poświęcić odpowiednio dużo czasu, aby wybrać nazwę, która najlepiej sprawdzi się w przypadku danej działalności gospodarczej. Wiele osób decyduje się zawarcie w nazwie firmy swojego imienia i nazwiska. Często jest to dobre i bardzo uniwersalne rozwiązanie, jednak większości przypadków dużo lepiej sprawdzi się oryginalna i przyciągająca uwagę nazwa, która będzie nawiązywała do branży, w jakiej działa dana firma. Dzięki takiej nazwie firma może się stać znacznie bardziej rozpoznawalna na rynku, co często przyczynia się do wzrostu ilości klientów korzystających z usług lub produktów danej firmy i tym samym do wzrostu zysków, jakie ona generuje.

Rejestracja firmy

Niezbędnym etapem jest oczywiście rejestracja firmy. Proces ten wiąże się zazwyczaj z koniecznością spełnienia dużej ilości różnych formalności. Każdy przedsiębiorca musi w przed zarejestrowaniem firmy, wybrać formę prawną działalności gospodarczej, formę opodatkowania firmy, rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej oraz zgodny z nim kod PKD.  Po tych krokach należy wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go do CEIDG, w celu zarejestrowania danej działalności gospodarczej. Można przygotować wniosek w formie papierowej, a następnie złożyć go osobiście w Urzędzie Gminy, lub też skorzystać z dostępnego w Internecie formularza, który znacząco ułatwia i przyspiesza cały proces.

Znalezienie odpowiedniego biura rachunkowego

Niezależnie od tego, jaką formę prawną prowadzonej działalności wybierze dany przedsiębiorca, jest on zobowiązany ta prowadzenia księgi rachunkowej. Zadanie to można wykonywać samodzielnie, jednak wiąże się to zazwyczaj z wieloma trudnościami, w szczególności dla osób początkujących w tym temacie. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług biura rachunkowego, które za niedużą opłatą zajmie się księgowością w firmie, dzięki czemu przedsiębiorca w ogóle nie będzie musiał się o to martwić.

Wynajęcie powierzchni biurowej i magazynowej

Obecnie wiele działalności gospodarczej można prowadzić z domu i wykorzystywać w tym celu Internet. Jeśli jednak nasza działalność ma mieć w pewnej części lub w całości charakter stacjonarny, to niezbędne jest wynajęcie odpowiedniej powierzchni biurowej i magazynu. Przygotowania w tym kierunku warto rozpocząć jeszcze przed założeniem firmy, ponieważ powierzchnia biurowa lub magazyn na wynajem we Wrocławiu, mogą być trudne do znalezienia na ostatnią chwilę, tym bardziej, gdy mamy wygórowane lub ściśle określone wymagania co do tego typu przestrzeni. Wynajem zarówno biura jak i magazynu należy odpowiednio przemyśleć i przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdzić, czy będą one spełniały nasze wymagania.

top