search
top

Jakie marki używają zapachów do sklepów?

Ze znanych polskich marek, różne zapachy możemy poczuć w sklepach takich jak Vistula, Stradivarius, Zara, Orsay, Triumph, Nike, Mohio oraz wiele innych. Warto wiedzieć, że każdy zapach do sklepów wybierany jest zupełnie inaczej. Dodatkowo, ciekawą rzeczą jest to, że większości zapachów nie dostaniemy w żadnym sklepie – są one bowiem specjalnie produkowane na potrzeby marki. Firmy korzystające z zapachów, cieszą się największą popularnością. Warto wiedzieć, że w danej firmie, każdy sklep używa tego samego zapachu. Dzięki temu podświadomie kojarzymy dany zapach z zadowoleniem z zakupu, co praktycznie wpływa na sprzedaż i zysk sklepu. Warto więc zainwestować w specjalny zapach, który będzie się kojarzył klientom wyłącznie z danym sklepem.

Znaczenie zapachu

We wszystkich sklepach, w których możemy wyczuć przyjemny zapach, producenci oraz właściciele sklepów nie tylko starają się podnieść sprzedaż. Piękne i delikatne zapachy służą przede wszystkim komfortowi klienta. Osoby, które dokonują zakupów w danym sklepie, będą bardziej zadowolone z odwiedzenia sklepu, jeżeli panuje w nim miła woń. Zapach jest silnym bodźcem, dzięki któremu można wpływać na klientów. Skoro tyle marek korzysta z zapachów, możemy mieć pewność, że ma to duży wpływ. Zapach odgrywa bowiem kluczową rolę w prowadzeniu sklepu i w dokonywaniu zakupów. Znaczenie zapachu więc powinno być wszystkim znane – dzięki niemu możliwe jest oddziaływanie na klienta, co przekłada się na jego zadowolenie oraz wynik sprzedaży.

W jaki sposób można rozpylić zapach?

marketing sensoryczny

Wiele jest form rozpylania zapachu w sklepie. Ze względu na ich mnogość, mamy możliwość dopasowania rodzaju rozpylacza w najbardziej dogodny dla nas sposób. Najczęściej, zapach występuje w formie odświeżacza, który uaktywnia się co parę minut. Jest to dość popularna forma rozpylania zapachu, jednak coraz częściej możemy spotkać się z rozpylaniem zapachu poprzez klimatyzację. Wiele sklepów korzysta z tej opcji – jest ona wygodna. Dodatkowo, woń zapachu można pozyskać rozpylając go co pewien czas w całym sklepie. Oprócz tego, niektóre firmy korzystają z zapachowych świec. Równie popularne są kadzidełka lub patyczki nasączane delikatnym zapachem. Często także zapachy rozpylane są z plastikowych butelek. Możemy mieć także do czynienia z atomizerem wtykanym w kontakt.

Zakup zapachu

Wiele sklepów zastrzega sobie prawo do wyłącznego posiadania danego zapachu. Dużo zapachów bowiem produkowanych jest na potrzeby sklepu. Niektóre marki mają więc dane rodzaje zapachów na wyłączność. Jest to dobre rozwiązanie ze względu na sklep, który w ten sposób dba o swoją prywatność. Dany zapach powinien być kojarzony jedynie z danym sklepem. Jednak dość często możemy mieć możliwość na zakup zapachów, jakie rozpylone są w niektórych sklepach. W tym zakresie marketing wykształcił specjalistyczna gałąź, zwana aromamarketingiem. Obecnie na rynku działają specjalistyczne agencje, które opracowują kompleksowe strategi odnośnie zapachu panującego w miejscu sprzedaży.

top