search
top

Kontrola podatkowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Rozliczanie podatków oraz odprowadzanie wszelkich należności finansowych dla państwa jest obowiązkowe dla każdego. Dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i firm o dowolnej wielkości. Nie ma znaczenia, czy prowadzisz jednoosobową działalność, czy duże przedsiębiorstwo, w którym zatrudniasz ponad sto osób – musisz wywiązywać się ze swoich obowiązków względem Skarbu Państwa oraz ZUS-u. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w przypadku kontroli wszelkie nieprawidłowości zostaną na pewno odkryte, a to może skutkować naprawdę wysoką grzywną lub nawet karą pozbawienia wolności za oszustwa podatkowe. Co musisz wiedzieć o kontroli podatkowej i czy musisz się jej obawiać? Sprawdź!

Kontrola podatkowa może spotkać każdego

Kontrola podatkowa wszczynana jest przez urząd. Urząd Skarbowy może kontrolować dowolne przedsiębiorstwa bez względu na to, czy posiada poważne obawy odnośnie łamania prawa podatkowego, czy też nie. Taka kontrola może zostać przeprowadzona rutynowo, aby sprawdzić, czy na pewno wszystkie informacje podatkowe zawarte w aktach są zgodne ze stanem rzeczywistym. Nie można zażądać kontroli podatkowej ani też zgłosić firmy, która powinna zostać zbadana i przeanalizowana pod tym kątem. Kontrole podatkowe nie są przeprowadzane z powodu zgłoszenia. Wyjątkiem są kontrole podatkowe w ramach śledztwa dotyczącego oskarżenia o przekręty podatkowe, jednak jest to zupełnie inna forma działania, która nie wymaga wcześniejszego informowania podmiotu o zbliżającej się analizie. W przypadku standardowej kontroli podatkowej Urząd Skarbowy ma obowiązek zawiadomić podatnika o planowanej wizycie. Zawiadomienie nie może dotrzeć do niego mniej niż 7 dni przed rozpoczęciem kontroli ani więcej niż 30 dni przed pojawieniem się osób kontrolujących.

kontrola podatkowa

Kontrola podatkowa wykonywana jest przez osoby upoważnione, które powinny pokazać legitymację przed rozpoczęciem kontroli. Aby kontrola mogła się odbyć, na miejscu muszą pojawić się przynajmniej dwie osoby upoważnione do przeprowadzenia kontroli. Podatnik lub inny podmiot podlegający kontroli ma obowiązek udostępnić w takiej sytuacji wszystkie akta oraz dokumenty na temat finansów przedsiębiorstwa. Zatajenie jakichkolwiek informacji lub wszelkie nieprawidłowości oraz fałszerstwa danych na temat przychodów firmy oraz odprowadzanych przez nią podatków to poważne przestępstwo. Urzędnicy przeprowadzający analizę wszystkich dostępnych materiałów spisują odpowiedni raport, w którym wykazują, jak kształtuje się sytuacja podatkowa podmiotu kontrolowanego oraz czy jest ona zgodna z prawem. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości sprawa przekazywana jest dalej, do rozpatrzenia przez odpowiednie osoby. W przypadku poważnych wykroczeń podatnik, który zataił dochody, aby uchylić się od podatków lub dokonywał innych oszustw podatkowych, może zostać ukarany grzywną lub karą pozbawienia wolności.

Nie musisz radzić sobie z podatkami sam

Nawet jeśli prowadzisz finanse firmowe bardzo starannie i wykonujesz wszystko zgodnie z prawem, to kontrola podatkowa może być bardzo stresująca. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy na pewno pomogą Ci się odpowiednio przygotować. Z ich pomocą naszykujesz wszelkie istotne dokumenty jeszcze przed pojawieniem się urzędników. Ponadto specjaliści z zakresu finansów i rachunkowości na pewno będą znali odpowiedzi na wszelkie pytania osób przeprowadzających kontrolę. Dzięki temu cały proces przebiegnie gładko i sprawnie, i obędzie się bez konieczności wyjaśniania jakichkolwiek niejasności. Zaoszczędzisz sobie sporo nerwów, a urzędnikom ułatwisz pracę, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu wszystkich istotnych akt oraz całej dokumentacji.

Chcąc, aby kontrola podatkowa w Twojej firmie przebiegła naprawdę szybko i sprawnie, możesz zgłosić się do renomowanego biura rachunkowego, które będzie Cię reprezentować w przypadku pojawienia się urzędników, którzy zechcą przeprowadzić kontrolę w Twojej firmie. Warto korzystać z takich usług regularnie, jednakże jeśli nadal nie posiadasz wsparcia takiej firmy, to koniecznie zgłoś się do biura rachunkowego i podatkowego Inpensa z Wrocławia już teraz. Zajmą się oni finansami Twojej firmy w jak najlepszy sposób. Dopilnują, aby wszystko przebiegało zgodnie z prawem oraz zawsze zrealizowane było w terminie. Ponadto zadbają o Twoje interesy i w przypadku kontroli podatkowej pomogą Ci przez nią przebrnąć, abyś nie musiał martwić się jakimikolwiek problemami.

top