search
top

Laptop poleasingowy – wady i zalety takiego zakupu

Jednym z dóbr konsumpcyjnych, które bardzo szybko tracą na wartości są telefony, komputery stacjonarne i laptopy. Dzieje się tak z uwagi na wysokie tempo produkcji coraz to wydajniejszych procesorów oraz coraz to niższe koszty produkcji. 

Tani laptop nie znaczy gorszy

Jednak fakt, iż cena komputera szybko spada, wcale nie oznacza, że nie jest on użyteczny. Tak naprawdę komputer wyprodukowany przed kilkoma laty może idealnie służyć przez kolejne kilka lat. Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz od tego, jakie mamy oczekiwania wobec naszego sprzętu informatycznego. Do przeglądania stron internetowych, sprawdzania poczty i pracy z programami biurowymi nie potrzebujemy gigabajtów miejsca na dysku twardym, ogromnej pamięci RAM ani procesora, który byłby w stanie obsługiwać amerykańskie satelity. 

Co więcej, w ostatnim czasie producenci laptopów idą raczej ścieżką: mniej znaczy więcej. Choćby spektakularny powrót netbooków pokazuje, że można funkcjonować bez napędu DVD, dużej ilości pamięci RAM czy hipersonicznego procesora.

Atrakcyjne funkcje takie jak oprogramowanie w chmurze, wirtualne dyski twarde, poczta internetowa czy aplikacje online, otwierają szereg możliwości przed starszymi i wolniejszymi procesorami, dlatego zakup używanych lub lekko podrasowanych laptopów może oznaczać znaczne oszczędności bez rezygnacji z podstawowych obecnie funkcji.

Jakie są zalety kupna laptopa poleasingowego?

Kupno laptopa poleasingowego ma wiele zalet. Jest to opcja, która może przynieść nam znaczne oszczędności finansowe, ale niesie ze sobą też inne korzyści: 

  • Komputery używane przyczyniają się do rozwoju technologicznego, ponieważ obniżony koszt sprzętu pozwala na zakup sprzętu komputerowego przez instytuty, uczelnie, akademie, szkoły, biblioteki oraz wszelkiego rodzaju organizacje i osoby zajmujące się rozwojem technologii cyfrowej.
  • Przyczynia się do ochrony środowiska, ponieważ pośrednim skutkiem szybkiego rozwoju mikroprocesorów jest to, że komputery, które nie są poddawane recyklingowi na rynku wtórnym, trafiają na wysypiska śmieci, sprzęt komputerowy jest trudny do recyklingu, a wszystko, co nie jest poddawane recyklingowi, trafia na wysypiska śmieci.
  • Sprzęt używany zakupiony od dużych firm takich jak banki czy międzynarodowe korporacje to sprzęt nowoczesny, którego wymiana nie wynika zazwyczaj z nadmiernej eksploatacji, lecz z procedur obowiązujących w danej firmie. 

Jakie są wady kupna laptopa poleasingowego?

Jeśli decydujemy się na zakup laptopa poleasingowego, musimy zmierzyć się również z wadami takiego wariantu:

– Pomimo tego, że często sprzedający udzielają gwarancji na sprzedawany sprzęt, nie mamy do czynienia z laptopem z salonu i możemy natrafić na sprzęt wadliwy, który nie spełni naszych oczekiwań.

– Przy zakupie laptopa używanego powinniśmy być świadomi, że najprawdopodobniej, jeśli będziemy chcieli przerzucić się na nowszy model, nie będziemy mogli go już odsprzedać z uwagi na jego niską wartość. 

– Może się okazać, że po kilku latach używania, nasz sprzęt nagle zacznie się psuć i chociaż zaoszczędzimy pierwotnie na jego zakupie, będziemy musieli wydać sporo na naprawę. 

Najczęstsze usterki laptopów poleasingowych

Jest co najmniej kilka typowych problemów, z którymi mogą borykać się komputery przenośne.  Oto najczęstsze z nich:

Ekran lub wyświetlacz

Jednym z najczęstszych problemów z laptopami, z jakimi borykają się użytkownicy systemu Windows, jest „niebieski ekran śmierci”. Wiąże się to z błędem firmy Microsoft i oznacza, że komputer nie może odzyskać sprawności po wystąpieniu błędu systemowego. Zwykle towarzyszy mu tekst wskazujący kod błędu, któremu odpowiada, i służący jako odniesienie do tego, co się wydarzyło. Zwykle oznacza to poważny problem, który może być związany ze sprzętem lub sterownikami. 

Klawiatura

Jest to drugie najczęściej używane akcesorium. Klawiatura jest narażona m.in. na kontakt z tłuszczem, kurzem, żywnością, skórą. W związku z tym jest bardzo prawdopodobne, że ulegnie awarii, jeśli nie będzie regularnie czyszczona. Usterki związane z awarią klawiatury to: zacinanie się, luzowanie lub nie pojawianie się liter na ekranie po jej naciśnięciu.  

Dysk twardy 

W przypadku awarii laptopa, która ma wpływ na dysk twardy, niektóre programy nie będą działać tak jak wcześniej i pojawią się komunikaty, że plik nie może zostać skopiowany lub otwarty. 

Przegrzanie

Przegrzewanie się komputera PC lub laptopa to sytuacja, która bezpośrednio wpływa na prawidłowe funkcjonowanie naszego sprzętu. Powoduje to błędy, utratę danych, awarie, ponowne uruchomienie lub wyłączenie komputera. 

Pamięć RAM

Najczęstszą usterką pamięci RAM jest blokowanie lub zamrażanie dowolnego programu, nawet jeśli jest on uruchomiony normalnie.

Usterki w laptopach poleasingowych wynikają z wcześniejszego użytkowania i wydarzeń z jego zużyciem, na które nie mamy wpływu. Często możemy sami usunąć usterki, lecz nieraz będziemy potrzebować pomocy serwisu laptopów

top