search
top

Obsługa prawna – jak twoja firma może skorzystać z pomocy kancelarii prawnej?

Prowadząc własną firmę, niezależnie od jej wielkości, warto mieć na uwadze zapewnienie sobie pełnej zgodności z obowiązującymi przepisami prawnymi.

W kontaktach z kontrahentami i klientami, obsłudze pracowników czy podczas dopełniania formalnych obowiązków związanych z prowadzeniem firmy, pomoc prawnika może okazać się nieoceniona i niezbędna, jeśli chcemy uniknąć kosztownych dla firmy kłopotów i błędów.

Coraz więcej firm, nie tylko korporacji, ale i mniejszych działalności, decyduje się na podjęcie stałej współpracy z kancelarią adwokacką. Na czym może polegać taka obsługa prawna i jakie daje korzyści?

Obsługa prawna w kancelarii – zakres usług dla firm

Podstawowy zakres usług i wsparcia udzielanego przez kancelarię prawną dla firmy jest ustalany indywidualnie, w zależności od faktycznych potrzeb i oczekiwań Klienta. Wielokrotnie zdarza się, że firmy decydujące się na współpracę z kancelarią prawną początkowo potrzebują gruntownej analizy stanu prawnego i całokształtu działania firmy, ale na późniejszym etapie wsparcie kancelarii będzie opierało się głównie o doradztwo i pomoc w bieżących sprawach wymagających wiedzy specjalistycznej.

Kancelarie adwokackie podejmujące współpracę z firmami zasadniczo zajmują się:

 • ogólnym doradztwem prawnym w zakresie zakładania i prowadzenia firm,
 • zadaniami związanymi z prawidłowym przeprowadzeniem procesu przekształcenia lub likwidacji firmy,
 • zakładaniem spółek prawa handlowego,
 • wsparciem przy realizacji zamówień publicznych i uczestnictwie w przetargach.

 

W przypadku problemów na polu współpracy z kontrahentami, pomoc kancelarii prawnej będzie obejmowała przede wszystkim:

 

 • wsparcie windykacyjne i dochodzenie zapłaty należności od dłużników,
 • prowadzenie rozmów i przygotowywanie pism wzywających do dobrowolnego uregulowania zaległości,
 • wprowadzanie sprawy na drogę sądową jeśli kontrahent nie wywiązuje się ze zobowiązań,
 • zajmowanie się kwestiami problematycznych reklamacji i sprawami konsumenckimi.

 

W sferze bieżącej działalności przedsiębiorstwa, pomoc prawnika będzie obejmowała m.in.:

 

 • analizę aktualnych działań firmy,
 • przygotowywanie i opiniowanie zawieranych umów,
 • sporządzanie regulaminów przedsiębiorstwa,
 • przygotowywanie różnego rodzaju aktów wewnętrznych,
 • obsługę spraw kadrowych i pracowniczych (związanych z prawem pracy),
 • wszelkie kwestie dotyczące planowanych połączeń, podziałów, przekształceń spółek czy fuzji.

prawnik

Na czym polega współpraca z kancelarią adwokacką?

W większości przypadków, dla firm wymagających standardowej obsługi prawnej, pomoc kancelarii adwokackiej opiera się o doradztwo i pomoc w bieżących sprawach firmy. W przypadkach, w których niezbędna jest analiza obowiązujących przepisów, weryfikacja zgodności działań z rozporządzeniami czy dostosowanie się firmy do nowych ustaw i rozporządzeń, kancelaria prawna przydzieli do sprawy firmy prawnika gotowego wytłumaczyć wszelkie niezbędne kwestie, przygotować wymagane dokumenty, przeprowadzić analizę działań firmy czy zaproponować działania naprawcze w przypadku wystąpienia błędów.

Na podstawie podjętej współpracy (działającej na zasadach outsourcingu), firma zyskuje bezpośredni kontakt z prawnikiem w każdym momencie i każdej sprawie wymagającej interwencji prawnej, a więc na poziomie znacznie bardziej bezpośrednim niż w przypadku standardowej, jednorazowej konsultacji prawnej z kancelarią.

Zarówno sposoby rozliczenia, jak i całkowity zakres usług realizowanych w ramach współpracy są ustalane indywidualnie.

Dlaczego warto skorzystać z obsługi prawnej dla firm?

Obsługa prawna w Świnioujściu dla firm realizowana w ramach współpracy z kancelarią prawną jest przede wszystkim ogromnym wsparciem merytorycznym dla przedsiębiorców, którzy samodzielnie nie specjalizują się w zakresie prawa i w wielu aspektach nie będą posiadali tak głębokiego zrozumienia obowiązujących przepisów i ustaw jak doświadczony prawnik.

W związku ze współpracą mogą skupić się na rozwijaniu swojej działalności i firmy mając pewność, że w razie jakichkolwiek problemów, wątpliwości czy pojawiających się nowych zagadnień uzyskają profesjonalne doradztwo i pomoc prawnika specjalizującego się w określonej dziedzinie prawa.

Alternatywą dla współpracy z kancelarią prawną jest oczywiście stworzenie własnego, wewnątrzfirmowego działu prawnego. Kancelaria prawna ma jednak ogromną przewagę nad tego typu zabiegami, oferując przede wszystkim dostęp do specjalistów w wielu dziedzinach prawa w zakresie wymaganym przez firmę i kosztach znacznie niższych, niż te związane ze stałym utrzymaniem etatów dla całego zespołu prawnego w firmie.

Bez względu więc na to czy prowadzisz małą działalność gospodarczą, średnią firmę czy dużą spółkę prawa handlowego, korzystanie z usług kancelarii prawnych ma swoje zalety i jest wskazane dla utrzymania wysokiej jakości i bezpieczeństwa realizowanych działań.

top