Praca w zakładzie pogrzebowym
Jak pewnie wiele osób się domyśla, praca w zakładzie pogrzebowym absolutnie nie należy do najprostszych zawodów wykonywanych od lat. Zakład pogrzebowy jest miejscem, w którym na co dzień mamy styczność ze śmiercią. Koronerzy codziennie mają do czynienia z ciałami, które trzeba zbadać, umyć i przygotować do pogrzebu. Nie jest to ani przyjemny widok ani doświadczenie, jednak od wielu lat koniecznością i świętością jest właściwe przygotowanie zmarłego do uroczystości i pochówku.
Dokumentacja
Istotną stroną usług, jakie oferuje zakład pogrzebowy, jest zajęcie się całą dokumentacją. Akt zgonu oraz formularze z ZUS-u, które trzeba wypełnić, należą do obowiązków właścicieli zakładu. Najczęściej rodzina zmarłego nie jest w stanie dosłownie ‘’biegać’’ po urzędach i zajmować się takimi sprawami. Śmierć bliskiej osoby dla każdego jest szokiem. Wydarzenie to wprowadza chaos do naszego życia. Dlatego w zakładzie pracują osoby zajmujące się biurowymi sprawami.
Pracownicy zakładu pogrzebowego mają również obowiązki, które dotyczą organizacji całej uroczystości. Muszą więc oni zarezerwować miejsce na cmentarzu, zamówić Mszę Świętą za zmarłego oraz zatrudnić kapłana do przeprowadzenia obrzędu pogrzebowego. Dodatkowo, zadaniem pracowników jest przywiezienie ciała na miejsce wiecznego spoczynku.
Wszystkie wymienione wyżej obowiązki nie zawsze leżą w gestii pracowników zakładu. Dużo jednak zależy od rodziny zmarłego oraz od woli samego zmarłego.
Jakie są podstawowe zadania, które należy wykonać przygotowując pogrzeb?
Przede wszystkim, zakład pogrzebowy kojarzy nam się z wyrabianiem trumien i nagrobków. Jednak w rzeczywistości wszelkie przeprowadzane czynności nie ogranicza się jedynie do prac fizycznych i rzemieślniczych. Na przygotowanie pogrzebu przez zakład składa się szereg różnych czynności. Najważniejszą z nich jest zajęcie się ciałem. Zmarły musi zostać odebrany z domu, w którym stwierdzono akt zgonu i przewieziony do chłodni w zakładzie. Następnie przeprowadzana jest sekcja zwłok. Ciało jest myte – często w grę wchodzą również czynności i zabiegi kosmetyczne. Najczęstszymi są: wykonywanie makijażu, czesanie a nawet ścinanie i farbowanie włosów oraz nadawanie kolorów ciału, maskowanie zmian lub deformacji w wyniku choroby lub wypadku. Zmarły w końcu jest ubierany i wkładany do trumny, a gdy nadejdzie czas – koroner odwozi trumnę z ciałem do kościoła, kaplicy lub na cmentarz.
Z drugiej strony, czynności podstawowe ze strony prawnej i papierowej – należy zorganizować dokumenty potrzebne do ZUS-u. Należy powiadomić odpowiednie urzędy i miejsca o śmierci zmarłego. W tym celu rozwieszane są nekrologi przy cmentarzu i w innych miejscach. Istotne są również obowiązki związane z uroczystością pogrzebową. Zadaniem zakładu jest wykonanie trumny i nagrobka. Dodatkowo, trzeba przygotować samochód, którym przewiezione zostanie ciało na cmentarz.
Kto może zostać zatrudniony w zakładzie pogrzebowym?
Tylko nieliczna grupa osób może zostać zatrudniona w zakładzie pogrzebowym. Na tym stanowisku wymagane są nie tylko odpowiednie kwalifikacje i wiedza biologiczna, ale i podejście. Codzienne obcowanie z ciałami zmarłych, nawet w nocy, może być przyczyną koszmarów sennych. Poza tym, ciała nie zawsze wyglądają ładnie w chwili śmierci. Często niektóre kończyny mogą być zdeformowane wskutek ciężkiej choroby. Często przywożone są ciała osób po wypadkach. Jest to, delikatnie mówiąc, mocny widok i przeżycie, którego absolutnie nie można brać do siebie. Dlatego też pracownik zakładu pogrzebowego koniecznie musi mieć mocne nerwy.