search
top

Przedstawiamy zadania polskich adwokatów w kancelariach prawnych

Prawnicy pracują w różnych dziedzinach, od prawa karnego, prawa rozwodowego, do prawa patentowego, czy nawigacyjnych systemów prawnych w imieniu swoich klientów. Jeśli chcesz być prawnikiem, musisz koniecznie zdobyć formalne wykształcenie prawne i uzyskać zdolność do pracy w warunkach konkurencji (poprzez zakończenie najczęściej dwuletniej aplikacji). Szkoły oferują stopnie prawnicze, dzięki czemu możesz podjąć wybór odnoszą się do tego czym właściwie będziesz się zajmować.

Funkcje reprezentantów prawa w Polsce

Jako prawnik, zwany też adwokatem, chcesz działać jako obrońca, doradca, czy doradca dla klientów, którzy są reprezentowani przez Twoją kancelarię. Twoim zadaniem będzie m.in. doradztwo klientom w sprawie możliwości prawnych i reprezentowanie ich w postępowaniu przed sądem karnym lub cywilnym. Będziesz pracować wewnątrz sal sądowych, ale także wykonywać wiele zadań poza sądem, w tym badania, przygotowanie precedensów czy oferując porady dla klientów. Klienci są często osobami prywatnymi, aczkolwiek mogą być również firmą czy też organizacją.

Zadania i obowiązki adwokatów w kancelariach

Dokładne wykonywanie obowiązków jako prawnik będzie się różnić w zależności od typu prawa, w którym się specjalizujesz. Na przykład, prawnicy podatkowi spędzają mniej czasu w sądach niż adwokaci karni, ponieważ zwykle nie uczestniczą w oskarżeniu lub obronie. Twoje obowiązki mogą obejmować przygotowanie dokumentów prawnych, prowadzenie badań prawnych, złożenia majątków, rozmowę z klientami, zbieranie dowodów, konsultację z innymi prawnikami, wybieranie składu sędziowskiego czy analizę prawną.

Środowisko Pracy

Miejsce, w którym pracujesz zależy od konkretnego zadania, na które się zdecydujesz. Można pracować w istniejącej firmie prawniczej, być właścicielem praktyki indywidualnej, czy też utrzymać pozycję w urzędzie państwowym, korporacji lub innej organizacji. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2012 roku nieco mniej niż jedna czwarta prawników w Polsce była zatrudniona na własny rachunek. W tym samym roku, badania wskazały, że ponad połowa wszystkich prawników świadczących usługi prawne przez firmę prawniczą, pracuje w kancelariach prywatnych lub korporacyjnych biurach.

dobry adwokat Wrocław

Jak zostać prawnikiem?

Aby zostać adwokatem, trzeba zdobyć wykształcenie prawnicze, co trwa pięć lat (studia wyłącznie jednolite magisterskie). Następnie konieczne jest ukończenie aplikacji adwokackiej, który w świetle prawa trwa około dwóch lat – kończy się egzaminem. Aplikacja to nic innego jak praca połączona z nauką. Dzięki niej prawnik nabywa żywych umiejętności praktycznych, co pozwoli mu na wejście w świat reprezentowania klientów. Pamiętajmy, że prawo jest jedną z tych nauk, w której młodość nie zawsze oznacza świeżość, nie możemy zmieniać prawa z dnia na dzień, dlatego też młodzi adepci muszą mieć odpowiedni szacunek do starszych stażem prawników w kancelarii prawnej, którzy mają za sobą mnóstwo doświadczenia i mnóstwo spraw. Chcesz wiedzieć więcej na temat procedur?

Specjalizacje – prawo karne, rozwody, sprawy spadkowe

Istnieją przepisy dla niemal każdego aspektu życia codziennego, od finansów po małżeństwo. Prawnicy często specjalizują się w jednym z tych obszarów, aby zaoferować jak najlepszą radę. Prawdopodobnie będzie trzeba wybrać specjalizację po zakończeniu edukacji formalnej, ponieważ większość programów edukacyjnych prawa jest ogólnych. Jednak większość programów pozwala wybrać konkretne przygotowanie się do specjalizacji. Niektóre specjalizacje to prawo karne, prawo gospodarcze, prawo podatkowe, prawo rozwodowe, prawo patentowe i prawo ochrony środowiska.

top