search
top

Rola sztanctygli w branży poligraficznej

Sztanctygiel jest jednym z najpopularniejszych typów maszyn poligraficznych, o największej precyzji. Na czym dokładnie polega sztancowanie i jaką pełni rolę sztanctygiel w branży poligraficznej? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest sztancowanie?

Sztancowaniem określa się jedną z najpopularniejszych metod poligraficznych, dzięki którym możliwe jest wycięcie z obrabianego tworzywa wymyślnego kształtu, jaki byłby nie do osiągnięcia przy wykorzystaniu takich urządzeń, jak np. gilotyna introligatorska. 

Sztanctygiel ma szerokie zastosowanie, jako że można go z powodzeniem zastosować na takich materiałach, jak papier, skóra, drewno, plastik, tektura falista, a nawet metale miękkie. Dzięki temu możliwe jest produkowanie np. gadżetów reklamowych lub kalendarzy w atrakcyjnym kształcie.

Aby sztanctygiel mógł być stosowany do wykrawania, potrzebny jest wykrojnik. Jest to rodzaj noża wbijanego w tworzywo pod wpływem dużej siły nacisku, sięgającej niekiedy nawet kilkunastu ton. Ze sztancowania korzystają zarówno duże zakłady poligraficzne, jak i artyści. 

Jakie są stosowane metody sztancowania?

Wyróżniamy sztancowanie płaskie oraz rotacyjne. Podczas sztancowania płaskiego, ostrza wykrojnika poruszają się jedynie w górę i w dół, podczas gdy sztancowanie rotacyjne zapewnia już możliwość obrotu ostrzy. Istnieją również metody tzw. pokrewne do sztancowania, które opisujemy krótko poniżej.

Perforacja – polega na nacinaniu materiału w taki sposób, by było go łatwo oderwać, a także na tworzeniu w nim otworów, co jest wykorzystywane np. w produkcji kuponów lub biletów.

Rycowanie – wykorzystywane przede wszystkim w procesie obrabiania tworzyw takich jak papier lub folia, polega na wycinaniu zaplanowanych kształtów z wykorzystaniem specjalnych pasów lub matryc.

Bigowanie – w ramach tej metody tworzywo jest zginane w wyznaczonych miejscach za pomocą specjalnych noży bigujących. 

sztancygle w drukarni - naprawa

Jakie są rodzaje maszyn do sztancowania?

Sztanctygiel to nie jedyny typ maszyny wykorzystywany do obróbki materiałów w zakładach poligraficznych. Obok tego wyróżniamy również inne urządzenia, takie jak maszyny rolowe, cylindryczne oraz automaty do sztancowania. Poniżej ich krótka charakterystyka.

Automat do sztancowania – zautomatyzowany sztanctygiel, niewymagający obsługi ręcznej, zapewnia wysoką jakość produkcji oraz bardzo przydatną funkcję automatycznego oddzielania odpadów. Minusem może być jedynie wysoka cena.

Maszyny rolowe – do największych plusów zalicza się m.in. możliwość pracy z większymi formami. Niestety, maszyny rolowe obarczone są dużymi minusami – szybko niszczą wykrojnik, a do tego wymagają obsługi ręcznej.

Maszyna cylindryczna – podobna do sztanctygla, często wykorzystywana przy stosowaniu takich metod, jak bigowanie i perforowanie. Sprawdza się świetnie przy cieńszych arkuszach materiału, a do tego, w przeciwieństwie do maszyn rolowych, nie wymaga obsługi ręcznej. 

Kto zajmuje się naprawami maszyn sztancujących?

Nawet najlepszy sztanctygiel i maszyny mu pokrewne potrzebują regularnego serwisowania i napraw. Wybierając najlepszy serwis maszyn poligraficznych, warto postawić na zakład z rozbudowanym parkiem maszynowym, co zapewni gwarancję samodzielnego przeprowadzenia naprawy bez podwykonawców, a także możliwość dojazdu na miejsce. 

Kryteria te spełnia firma Snimpol, która dzięki posiadaniu innowacyjnego zaplecza technicznego może szybko i sprawnie dopasować części oryginalne lub zamienne do Twojej maszyny, a w razie potrzeby – wyprodukować ją samodzielnie. Dodatkowym atutem jest wycena indywidualna, pozwalająca dopasować ofertę dokładnie do Twoich potrzeb.

top