search
top

W jaki sposób wykorzystywać defibrylator?

AED w każdej firmie

Dzisiaj w wielu miejscach można napotkać zielone oznaczenia – biały krzyżyk, grafika przedstawiająca serce z małą błyskawicą, czasem także napis „defibrylator” lub „AED”. Można na nie trafić w szczególnie zatoczonych miejscach w przestrzeni publicznej, takich jak dworce kolejowe czy autobusowe, centra handlowe budynki instytucji publicznych, ale także prywatne przedsiębiorstwa i korporacje. Tego typu urządzenia są również w przychodniach czy punktach opieki medycznej oraz w karetkach. W przygotowanych skrzynkach są właśnie automatyczne defibrylatory zewnętrzne. Nazwa pochodzi od angielskiego skrótu AED, czyli automated external defibrillator.

Ratunek życia dzięki AED

Zatrzymanie serca – na ratunek defibrylator

Problem zatrzymania akcji serca może dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku, płci czy stylu życia. Może się to zdarzyć w tłumie ludzi, w czasie zakupów czy na ulicy. Warto w takiej sytuacji wiedzieć jak można pomóc – a możemy zrobić bardzo wiele. Najważniejsze jest oczywiście to, by się nie bać korzystać z defibrylatorów. Dzisiaj mamy do czynienia z wieloma szkoleniami i kampaniami promocyjnymi, upowszechniającymi sposoby udzielania pierwszej pomocy. Mimo to wiele osób zbyt boi się, że bardziej zaszkodzi, niż pomoże. Tymczasem udzielenie pomocy w ciągu pierwszych trzech minut od zatrzymania akcji serca zwiększa aż o siedemdziesiąt procent szanse, że zostanie przywrócone prawidłowe tętno. Po dziesięciu minutach jest to niemal niemożliwe, a na karetkę trzeba czasem czekać dłużej – w dużym mieście z powodu korków, w małym – z powodu odległości.

Zasadniczo defibrylatory są przeznaczone do wykorzystania przez osoby posiadające odpowiednią wiedzę medyczną, po szkoleniach – nie zawsze jednak w pobliżu jest ktoś, kto ma choćby najprostsze wykształcenie medyczne. Producenci zdają sobie z tego sprawę, dlatego urządzenia posiadają odpowiednie instrukcje, dzięki którym szybko się zorientujemy, co należy robić – schematyczne obrazki oraz głosowe instrukcje krok po kroku przeprowadzą przez cały proces udzielania pierwszej pomocy, od stwierdzenia czynności życiowych, przez przygotowanie poszkodowanego do defibrylacji, jeśli zajdzie taka konieczność, po wykonanie jej.

Elektroniczny ratunek

Urządzenie wysyła impulsy elektryczne z dwóch elektrod, umieszczonych we wskazanych miejscach na klatce piersiowej poszkodowanego. Pobudzają one mięsień sercowy do pracy, przywracając krążenie. Defibrylator prowadzi potencjalnego ratownika także jeśli zajdzie konieczność przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

top