search
top

Wkład własny na kredyt

Kolejne rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego oznaczona literką S wprowadza wymóg posiadania wkładu własnego przy zakupie mieszkania, a ja postanowiłem zamiast zostawać kolejnym rycerzem walczącym z wiatrakami podpowiedzieć wam kilka sposobów na to jak zdobyć pieniądze na wkład własny.

  • Zakup mieszkania krok po kroku – wtórny czy pierwotny?
  • Opłaty notarialne przy zakupie mieszkania
  • Zakup mieszkania przez pośrednika
  • Co pierwsze – kredyt czy mieszkanie?

Podstawy

Rekomendacja KNF-u obowiązująca od 2014 roku wprowadza 4 – stopniowe dochodzenie do minimalnego wkładu własnego na poziomie 20%. KNF – postanowił nie fundować kredytobiorcom terapii szokowej i wprowadzanie tego wymogu odbędzie się w następujących etapach:

2014 – 5%
2015 – 10%
2016 – 15%
2017 – 20%

Dzięki tej rekomendacji z pewnością zmniejszy się ryzyko udzielania kredytów zabezpieczonych na nieruchomościach, których wartość jest i będzie przez dłuższy czas niższa niż wysokość kredytu. Nie łudźmy się i nie zakładajmy, że wartość nieruchomości zawsze będzie rosła. Jest to bzdurą i choć mój plan zakłada zbudowanie majątku właśnie na nieruchomościach to jestem świadom tego, że nie można polegać wyłącznie na tym, że wartość nieruchomości wzrośnie bo tak ma być i już. Składa się na to wiele czynników. Na wstępie muszę uściślić: Ja jestem jak najbardziej za tym, aby banki wymagały wysokiego wkładu własnego i myślę, że powinno się dążyć do 30-40%. Skorzystaj z pomocy fachowców – http://www.alfasystem.legnica.pl – jeśli zależy Ci na pomyślnym załatwieniu spraw.

Skutki wprowadzenia wymogu posiadania wkładu własnego

  • Bardziej racjonalna polityka kredytowa banków – dostają kredyty tylko Ci których stać na spłatę.
  • Tańsze kredyty – mniejsze ryzyko dla banku to tańszy kredyt dla klienta.
  • Niższe ceny mieszkań – brak kredytów na 100-120% wartości mieszkania uszczupli rynek nieruchomości o kilka procent nabywców, a więc ceny odrobinę spadną. Nie będzie to pewni wielki spadek, ale liczę, że w 2017 roku jeśli nic poważnego się nie wydarzy mieszkania będę jakieś 5% tańsze niż aktualnie.
  • Polacy zaczną oszczędzać – i o tym w dużej mierze będzie ten wpis, ponieważ nie ma innego sposobu na to jak zdobyć pieniądze na wkład własny niż zarabianie i oszczędzanie.

10 Sposobów na to jak zdobyć pieniądze na wkład własny

Oszczędzanie – zaplanuj jakie mieszkanie Cię interesuje (mniej więcej oczywiście) ustal ile potrzebujesz wkładu własnego i ile czasu zamierzasz poświęcić na jego zebranie. Dla przykładu jeśli planuję w 2017 roku kupić mieszkanie za 200 tyś zł to wiem, że będę potrzebował co najmniej 40 tyś. Mam na to powiedzmy 40 miesięcy, a więc muszę oszczędzić każdego miesiąca 1000 zł.

Rozbijanie skarbonki z pieniędzmi

Zmień pracę – w czasach gdy każdy martwi się o pracę myśl o porzuceniu stałej posady zakrawa na szaleństwo, ale wcale nie musi nim być. Jeśli jesteś dobry w tym co robisz z pewnością znajdziesz pracę, a jeśli dobrze poszukasz to będzie lepiej płatna niż obecna. Pieniądze z nadwyżki oczywiście przeznaczasz na oszczędzanie na wkład własny.

Negocjuj podwyżkę w pracy – zamiast szukania nowej pracy może warto postarać się o awans lub podwyżkę.

Pracuj po godzinach – wiem, że każdy chciałby pracować niewiele i cieszyć się życiem, ale sprawa jest prosta: chcesz mieć wiele musisz dać wiele od siebie.

Znajdź dodatkową pracę – może masz umiejętności które łatwo sprzedaż. Możesz na przykład udzielać korepetycji lub uczyć języka niemieckiego.

Twórz biznes na boku. Żeby prowadzić firmę nie musisz rzuca etatu. ZUS na firmę jeśli jednocześnie mamy etat wynosi zaledwie 270zł. Da się w ten sposób zarabiać i wiem co mówię bo jestem tego przykładem.

Sprzedaj samochód. Jeśli posiadasz samochód warto 20-30 tyś to go sprzedaj, kup tanie auto a resztę pieniędzy przeznacz na wkład własny. Pewnie tylko bardzo zdeterminowani będą w stanie się na coś takiego zdecydować. A jeśli nie to wracamy do poprzednich punktów.

Kup mieszkanie którego jeszcze nie ma. Jeśli znajdziesz inwestycję deweloperską na bardzo wczesnym etapie budowy to możesz uzyskać bardzo dobre warunki u dewelopera w tym również korzystny harmonogram. Możesz umówić się z deweloperem że wpłacisz 10% od razu, a resztę na zakończenie budowy. Pieniądze na pierwsze 10% możesz uzyskać na przykład limitu w koncie bankowym (ten temat omówię w osobnym wpisie bo to dosyć ciekawe rozwiązanie, które sam stosuje).

Pożycz od rodziny – jesteś młody kupujesz pierwsze mieszkanie, a rodzice pewnie chcą pomóc. Niech zrobią zrzutę. Jeśli kupujesz mieszkanie z partnerem lub partnerką to do zrzuty są już 4 osoby a nie tylko 2.

Skorzystaj z MdM – Mieszkanie dla Młodych to kolejny po Rodzinie na Swoim program pomocowy mający ułatwić zakup mieszkania. Jestem skrajnym przeciwnikiem tego typu rozwiązań, ale jest to jeden ze sposobów dlatego znalazł się na liście, ale na jej końcu.

top