search
top

Wszystko co powinniśmy wiedzieć o kupnie mieszkania na kredyt.

Po znalezieniu idealnego mieszkania z ogródkiem na Alei Lawendowej w Kiełczowie pozostaje jeszcze dopełnienie szeregu formalności związanych z kupnem. Wybór oferty kredytowej jest bardzo istotnym etapem, dlatego musi być dobrze przemyślany i idealnie dopasowany do potrzeb i możliwości. Wiele banków oferuje różne usługi, którym warto poświęcić uwagę. Co wybrać? I o czym należy pamiętać?

Jakie warunki są stawiane przed kredytobiorcą?

Zanim zamieszkamy w wymarzonym mieszkaniu z ogródkiem w Kiełczowie, musimy dopełnić szeregu formalności przy ubieganiu się o kredyt. Poniżej przedstawiamy schemat.

1.Ocena zdolności kredytowej. Pod lupę zostaną wzięte wszystkie nasze dochody, miesięczne zobowiązania oraz inne kredyty, które ewentualnie nie zostały jeszcze spłacone. Szansę na otrzymanie kredytu zmniejszają oczywiście zadłużenia lub nieregularne bądź nieopodatkowane dochody. Zbadane zostaną źródła naszych dochodów. Krótko mówiąc, bank musi być absolutnie pewien, że klienci są w stanie spłacić zaciągniętą pożyczkę.

2.Wycena wartości nieruchomości. Po otrzymaniu wstępnej decyzji kredytowej, współpracujący z bankiem rzeczoznawcy, lub osoba wynajęta indywidualnie, dokona wyceny nieruchomości. Oczywiście, wynajęcie takiej osoby na własną rękę generuje dodatkowe, raczej wysokie koszty rzędu kilkuset złotych.

3.Wkład własny. Punkt niesłychanie istotny, bez którego nie można liczyć na kredyt. Niekoniecznie musi to być wkład gotówkowy. Może to być inna inwestycja, auto, darowizna lub inna wartościowa rzecz. Wysokość wkładu własnego zależna jest m.in. od wysokości udzielanej pożyczki.

4.Wydanie decyzji kredytowej. Okres oczekiwania na nią zależy w dużej mierze od tego, jak sprawnie przebiegną wcześniejsze etapy starania się o kredyt. Wymagana dokumentacja musi być złożona w pełni i w jak najkrótszym czasie, oraz nie może zawierać błędów, gdyż to przedłuży całą procedurę. Gdy nastąpi wydanie decyzji kredytowej, nie jest konieczne podpisanie jej od razu- dobrze jest poprosić o kopię do domu i zapoznać się ze wszystkim na spokojnie. Decyzja kredytowa jest ważna nawet do 90 dni- to mnóstwo czasu na to, by porównać oferty innych banków. Być może inny bank zaproponuje bardziej dogodne warunki?

5.Właściwa dokumentacja. Zanim bank przeleje środki na konto, należy przedstawić odpowiednie dokumenty, takie jak dyspozycja uruchomienia kredytu, przedstawienie aktu notarialnego, zaświadczenie o uregulowanych podatkach i opłatach skarbowych oraz inne, wymagane przez bank. Dokumentacja wymagana przez instytucje bankowe nie różni się zbyt mocno pomiędzy poszczególnymi placówkami, jednak, aby uniknąć niespodzianek, dobrze jest poprosić o pełen wykaz dokumentów, jakie należy złożyć w poszczególnych etapach ubiegania się o kredyt. Pozwoli to uniknąć niejasności w późniejszym dopełnianiu kolejnych kroków.

Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt gotówkowy?

Oprócz dopełnienia szeregu zobowiązań, należy także zwrócić uwagę na kwestie o znaczeniu niebagatelnym, a mające wpływ na ostateczną kwotę, jaką trzeba będzie spłacić lub dające możliwość odroczenia terminu spłaty.

  • Wysokość marży oraz stawki WIBOR– są to parametry decydujące o wysokości oprocentowania, przy czym należy wiedzieć o tym, iż marża może podlegać negocjacjom, podczas, gdy WIBOR jest ustalany na skalę międzybankową i negocjowaniu już nie podlega
  • Wysokość prowizji. Warto ją wcześniej sprawdzić w tabeli opłat.
  • Produkty dodatkowe. Przy wyższej wartości kredytu bank może wymagać jego ubezpieczenia oraz stawiać wymagania dodatkowe, zależne od dokładnych warunków udzielanej oferty kredytowej.
  • Możliwość dobrania dodatkowej pożyczki na remont mieszkania z ogródkiem. Jeśli jest potrzebna, warto zorientować się w warunkach jej udzielania.
  • Udzielenie tzw. “wakacji kredytowych”, czyli okresu, który w razie przejściowych trudności finansowych, można wykorzystać na przesunięcie spłaty kolejnych rat.
  • Skorzystanie z symulatorów spłaty lub kalkulatora kredytowego. To przydatne narzędzia, dobrze obrazujące, jak dokładnie będzie przebiegała spłata całości kredytu.

 

To prawda, że zanim Aleja Lawendowa stanie się naszym nowym domem, czeka nas mnóstwo biurokracji. Jednak, po zapoznaniu się z ofertą znajdujących się tam mieszkań, można bez wątpliwości stwierdzić, iż mieszkania te, z uwagi na miłą i dogodną lokalizację, są warte starań.

 

 

top