search
top

Zawody, w których przyda Ci się wiedza z zakresu medycyny pracy

Badania lekarskie oraz wiedza z zakresu medycyny pracy jest niezwykle ważna w przypadku wykonywania zawodów związanych ściśle z produkcją pożywienia bądź bliską obsługą klienta. Dzięki tego typu badaniom sanepidu można uniknąć sytuacji dopuszczenia osoby niepowołanej do obsługi klienta bądź zajmowania się pożywieniem, które mogłoby zostać zainfekowane przez chorą osobę.

Medycyna pracy – podstawowe informacje

Medycyna pracy jest specjalnością lekarską, która zajmuje się badaniem wpływu środowiska pracy na daną osobę. Instytucja zajmująca się medycyną pracy wykonuje diagnostykę, leczenie oraz profilaktykę chorób zawodowych. Lekarz, który zajmuje się medycyną pracy wykonuje profilaktyczne badania pracowników (okresowe, kontrolne oraz wstępne), prowadzi badania uczniów w szkołach, kierowców oraz osób pracujących w trudnych warunkach np. na morzu. Specjalista medycyny pracy określa też badania, dzięki którym dana osoba może otrzymać pozwolenie na broń.

Służba medycyny pracy powstała głównie po to, aby: chronić zdrowie pracujących przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi oraz środowiska pracy, opiekować się medycznie nad pracującą kadrą w firmach. Zadania związane ze służbą medycyny pracy wykonywane są przez: lekarzy, pielęgniarki, psychologów oraz osoby posiadające kwalifikacje do wykonywania profilaktycznych badań. Warto wiedzieć, że obowiązki tych osób są niezależne od pracodawców lub innych podmiotów, które zlecają wykonywanie badań w ramach ich potrzeb.

Kogo dotyczą badania medycyny pracy?

Badaniami z zakresu medycyny pracy obejmowane są osoby takie jak: pracownicy, osoby pełniące służbę publiczną, osoby, które narażone są na uszkodzenie zdrowia w wyniku pracy, studenci doktoranccy, którzy narażeni są na działanie szkodliwych czynników, więźniowie, którzy wykonują pracę w ramach kary ograniczenia wolności.

zaświadczenia sanepidowskie medycyna pracy

W jakich zawodach wymagane są badania oraz książeczka sanepidowska?

Wiedza z zakresu medycyny pracy przydatna jest w wielu zawodach obecnych w dzisiejszych czasach na rynku pracy. Warto wiedzieć, że wykonywanie badań lekarskich to nie tylko profilaktyka, ale też bezpieczeństwo zarówno pracownika, jak i osób przebywających w jego otoczeniu podczas pracy. Dotyczy to także bezpieczeństwa potencjalnych klientów np. w restauracjach. Zaświadczenia sanepidowskiego może wymagać pracodawca, który zatrudnia nowe osoby i chce mieć pewność, że są one zupełnie zdrowe oraz nie posiadają zakaźnych drobnoustrojów w organizmie. Do zawodów, w których wymagane są badania sanitarno-epidemiologiczne zalicza się:

  • Kucharzy;
  • Pomoce kuchenne oraz kelnerki;
  • Osoby, które przebywają w stałym kontakcie z żywnością np. pracownicy firm cateringowych;
  • Piekarze;
  • Cukiernicy;
  • Osoby pracujące w zakładach produkcyjnych związanych z produkcją żywności;
  • Osoby pracujące z dziećmi do 6 lat;
  • Osoby, które pracują w zakładach produkujących leki.

 

Warto wiedzieć też, że pracodawca ma obowiązek zamieścić w ogłoszeniu o pracę wymóg posiadania książeczki sanitarno-epidemiologicznej bądź gotowości do jej wyrobienia przed przystąpieniem do pracy w zakładzie. Zawody, które wymagają posiadania badań lekarskich oraz książeczek sanitarno-epidemiologicznych zazwyczaj są ściśle związane z produkcją bądź dystrybucją żywności, która trafia kolejno do odbiorców. Dzięki wykonywaniu badań profilaktycznych można ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów oraz drobnoustrojów, które mogą być przenoszone przez organizm człowieka.

 

Książeczka sanepidu – podstawowe informacje

Warto wiedzieć, że koszt wyrobienia książeczki sanitarno-epidemiologicznej waha się w granicy 100-150 złotych ze względu na przymus wykonywania badań. Samo wydanie książeczki to koszt zaledwie kilku złotych. Należy pamiętać też, że wszelkie koszty z tym związane ponosi pracodawca, który wymaga od pracownika wyrobienia dokumentu. Warto też wiedzieć, że książeczka sanepidu nie jest wydawana na określony czas z góry – głównie zależy to od lekarza przeprowadzającego badania.

top